Kot dojenčki smo se učili o povezanosti delov telesa prek poskusov in napak ter (včasih) z vzpostavljanjem stika. Kot otroci smo se s pesmicami učili delov obraza (oči, ušesa, usta, nos …), da bi si jih lažje zapomnili.
Anatomske povezave vplivajo na nas bolj, kot so nas učili – spremenijo in celo odločijo lahko, kakšno bo naše zdravje. V nadaljevanju bomo predstavili povezavo med položajem telesa oziroma načinom, kako stojimo, in očmi.
Razumevanje povezanosti
Da bi lahko uporabili povezavo med položajem hrbtenice in optičnim živcem v svojo korist, moramo najprej razumeti, kako ta povezava deluje.
Oči in možgani
Naše oči predstavljajo kompleksen del centralnega živčnega sistema, ki je neposredno povezan z možgani. Ko do oči pripotujejo svetlobni žarki, to, kar gledamo, tudi vidimo.
Ti žarki pripotujejo do fotoreceptorjev – paličic in čepkov, ki se nahajajo v mrežnici v zadnjem delu očesa. Signali, ki jih mrežnica prejme, se spremenijo v električne impulze, ki potujejo po optičnem živcu do vizualnega korteksa možganov.
Možgani in hrbtenica
Ko impulzi pripotujejo do vizualnega korteksa, jih možgani interpretirajo in uporabijo, da bi se odločili, kako bi se telo moralo odzvati. Možgani pošljejo signale do hrbtenjače, s čimer preostanku telesa povedo, kako se mora odzvati na to, kar oči vidijo.
Ko zavzamete dober položaj, je komunikacija med možgani in hrbtenico hitra in neovirana. Naši možgani nadzorujejo naše telo z uporabo informacij iz vseh petih čutov, vključno z vidom.
Oči in hrbtenica
Neravna ali ukrivljena drža sčasoma vpliva na kakovost povezanosti med hrbtenjačo in možgani. To upočasni povezavo med gledanjem predmeta, možgansko interpretacijo predmeta in odzivanjem telesa na ta predmet.
Slab položaj hrbta prav tako povzroči številne zdravstvene težave, vključno s slabo prekrvavitvijo, plitvim dihanjem in zamegljenim vidom.
Povezava pa poteka tudi v drugo smer. Če slabo vidite, lahko škilite, se nagibate naprej ali nagibate glavo v nenaraven položaj, da bi bolje videli.
Ti gibi ustvarjajo napetost mišic v ramenih, vratu in glavi. Sčasoma lahko te motnje zmanjšajo pretok krvi do vaših oči.
Posledice te povezanosti
Ko je položaj telesa zdrav, vid pa dober (ali dovolj dober), ostaja povezava med hrbtenjačo in vašimi očmi močna. Ko imate težave z vidom ali telesnim položajem, pa to lahko privede do zdravstvenih težav, kot so:
- zamegljen vid ali težave pri fokusiranju,
- slabša prekrvavitev,
- bolečine v glavi, vratu, ramenih in hrbtu,
- odstopanje vratu ali hrbtenice,
- bolečine v živcih, vključno z udi,
- poslabšanje vida.
Izboljšanje povezanosti
Če imate katerega od navedenih simptomov ali sumite, da imate tako težave z vidom kot držo, se pogovorite z zdravnikom.
Najprej se naročite na pregled vida. Vaš oftalmolog vam bo lahko razložil spremembe, povezane z očmi. Ugotovitev stanja vida lahko predstavlja ključen dejavnik pri izboljšanju vašega zdravja, tudi če že nosite očala ali kontaktne leče.
Uporabne informacije za zdravnika so lahko:
• katero koli zdravljenje v preteklosti,
• pogostost simptomov,
• intenzivnost simptomov,
• mesto bolečine, pritiska ali nelagodja,
• kdaj tekom dneva najbolj čutite simptome.
Zdravnik vam lahko predlaga:
• spremembo položaja, v katerem običajno sedite ali stojite,
• pregled pri kiropraktiku ali fizioterapevtu,
• vaje za izboljšanje drže, kot je joga,
• vaje za oči, s katerimi lahko izboljšate svoj vid.
Preberite naslednje:
Siva mrena (katarakta) – kdaj je najboljši čas za operacijo?
Kaj je glavkom? Spoznajte vzroke, simptome in načine zdravljenja
Vaše oči kažejo, ali imate bolezni srca!
Barva oči razkriva nekaj vidikov osebnosti
Migrena, vrtoglavica in težave z očmi