Prihaja pomlad. Eni jo obožujejo, drugi pa se je zaradi alergij in vseh tistih simptomov, ki jim pokvarijo uživanje v toplem vremenu in preživljanje časa na prostem, prav nič ne veselijo.
Vzroki alergij
Očesna alergija se razvije, ko imunski sistem postane občutljiv in se prekomerno odzove na nekaj v vsakodnevnem okolju, kar pri večini ljudi ne sproži nobenega odziva.
Stvari, na katere se imunski sistem odzove in ki povzročijo alergijo, imenujemo alergeni. Alergija oziroma alergijska reakcija se razvije, ko pride alergen v stik s protitelesi, povezanimi z belimi krvničkami oziroma mastociti. Mastociti sproščajo histamine in vnetne mediatorje, ki povzročijo razširitev krvnih žilic v očeh, srbečico, pordelost, solzenje in izcedek.
Simptomi očesnih alergij so včasih zelo podobni simptomom drugih očesnih bolezni. Pri dolgotrajni pordelosti, srbečici in vodenastem izcedku, zlasti če kakšen od teh simptomov slabi vidno polje, je zato zelo pomembno obiskati oftalmologa, ki bo predlagal ustrezno zdravljenje.
Alergijski konjunktivitis je najpogostejša oblika očesne alergije. Diagnosticira se s pregledom z biomikroskopom in ob upoštevanju družinske anamneze bolezni. Med pregledom z biomikroskopom je treba biti pozoren na simptome, kot so otekle krvne žilice na površini oči.
Najpogostejši simptomi očesnih alergij so:
- pordele oči– spreminjajoča se pordelost očesa, ki je odvisna od vetra, suhosti očesa ali prezračevanja, je lahko simptom konjunktivitisa ali vnetja očesne veznice, ene najpogostejših bolezni oči, ki se pojavlja v različnih oblikah;
- pordelost kože vek – včasih se lahko pojavi hkrati z rahlim luščenjem kože okrog oči;
- izcedek iz oči – obstaja več vrst izcedka iz oči. Gnojni izcedek je najverjetneje znak bakterijske okužbe, sluzast alergijske okužbe, vodenast pa akutne virusne okužbe;
- otekle veke – oteklost zgornje veke;
- edem veznice – prozorna oteklina veznice ali konjunktive, ki je v večini primerov znak alergijskega vnetja.
Pri zdravljenju očesnih alergij se je najpomembneje izogibati alergenom. Najpogostejši alergeni so:
- pelod,
- plesen,
- prah in
- živalska dlaka.
Če te simptome spremljajo tudi:
- kihanje,
- zamašen nos,
- izcedek iz nosu in pordelost nosu,
gre zagotovo za seneni nahod (alergijski rinitis).
Da bi se zaščitili pred alergijami:
- povečajte vnos vitamina C,
- izogibajte se preživljanju časa na prostem zjutraj – takrat je koncentracija peloda zelo visoka,
- pogosto zamenjajte posteljnino, sesajte in brišite prah,
- pogosto si umivajte obraz in roke,
- v sezoni cvetenja imejte okna zaprta.
Izogibajte se drgnjenju oči, saj to simptome še poslabša. Da bi ugotovili, ali gre za alergijo ali kakšno drugo vnetje, obiščite oftalmologa.
Čeprav alergije ni mogoče povsem pozdraviti, lahko njene simptome precej omilite. Posvetujte se s svojim zdravnikom in pravočasno vzemite zdravila.
Preberite naslednje:
Pordele oči: seznam običajnih vzrokov
Otečene veke – vzroki in zdravljenj
Kako so oči povezane z našo hrbtenico?
Fotofobija – občutljivost na svetlobo
Znaki, ki kažejo na to, da potrebujete pregled vida
10 nasvetov, kako skrbeti za oči