Astenopija – dobeseden prevod je šibkost pri gledanju.
Astenopija ali hitra utrudljivost oči je oftalmološko stanje, pri katerem se oči ob gledanju hitro utrudijo in ki vključuje nezmožnost daljšega gledanja, običajno na blizu. Pri tem stanju pri ustrezno korigiranem očesu še vedno obstajajo težave pri gledanju. Simptomi astenopije so utrujenost in pordelost oči, bolečine v očeh ali okrog njih, zamegljen vid, glavobol in občasno dvojni vid. Pogosto pride do suhosti in nelagodja oči, zato se priporoča uporaba kapljic za oči, ki ublažijo simptome in pomirijo pordelost.
Astenopija – vzroki
Povzročijo jo lahko mišični, psihogeni in zunanji dejavniki. Izključiti je treba resnejše okvare refrakcije, zgodnjo presbiopijo in eksoforijo s poslabšano konvergenco.
Mišični dejavniki
Gre bodisi za šibko ciliarno mišico, težave z akomodacijo bodisi za napako v tonusu in ravnotežju zunanjih očesnih mišic. Najpogosteje gre za napor zunanjih mišic, da ohranijo oči v ustreznem položaju, čeprav obstaja težnja oči, da se premikajo vstran.
Psihogeni dejavniki
Ti dejavniki vključujejo utrujenost, nenaspanost, stres. Astenopijo lahko povzročijo tudi nekatere psihične bolezni in subjektivna stanja.
Zunanji dejavniki
Med zunanje dejavnike prištevamo slabo osvetlitev, utripanje luči, dolgotrajno delo za računalnikom, napačen položaj telesa med branjem (ležanje), dolgotrajno branje, gledanje televizije itd.
Odkrivanje vzrokov astenopije je pogosto težaven postopek tako za pacienta kot za oftalmologa ter zahteva podrobno anamnezo in natančen pregled.