Očesne napake – Dioptrija.si https://dioptrija.si Portal za dober vid Wed, 22 Nov 2023 11:14:35 +0000 en-US hourly 1 Presbiopija pri vožnji – težava, ki se ji ne morete izogniti in ki ni vedno nevarna samo za vas! https://dioptrija.si/ocesne-napake/presbiopija-pri-voznji/ Wed, 22 Nov 2023 11:14:11 +0000 https://dioptrija.si/?p=8083 Po 40. letu starosti se številnim zazdi, da se njihovo zdravje slabša. Pri nekaterih je to res, spet drugi so lahko pri štiridesetih v boljši formi kot kdaj koli prej. Ne glede na to, kako zelo bomo skrbeli zase, bodo naše telo in mišice po določeni starosti postajali šibkejši – če ne zaradi drugega, že […]

Objava Presbiopija pri vožnji – težava, ki se ji ne morete izogniti in ki ni vedno nevarna samo za vas! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Po 40. letu starosti se številnim zazdi, da se njihovo zdravje slabša. Pri nekaterih je to res, spet drugi so lahko pri štiridesetih v boljši formi kot kdaj koli prej. Ne glede na to, kako zelo bomo skrbeli zase, bodo naše telo in mišice po določeni starosti postajali šibkejši – če ne zaradi drugega, že samo zaradi običajne obrabe. Enako se bo zgodilo z našimi očmi in očesnimi mišicami, kar imenujemo presbiopija.

Kaj točno je presbiopija?

Presbiopija ali starostna daljnovidnost je okvara vida, ki nastopi v srednjem življenjskem obdobju, okrog 40. leta starosti. Povedano krajše: zaradi vseživljenjske uporabe očesnih mišic, ki premikajo lečo v našem očesu, postaja ta z leti vse manj prožna. Raziskave kažejo, da ima presbiopijo trenutno nekaj manj kot 2 milijardi ljudi.

Če ste v srednjih letih in opažate, da so črke iz nekega razloga motne, ali držite knjigo meter proč od sebe in bi jo še dlje, če bi imeli daljše roke, obstaja velika verjetnost, da imate presbiopijo. Medtem ko je presbiopija v navedenih situacijah samo nadležna, je lahko v drugih nevarna za vas in druge – recimo pri vožnji. Čeprav je težko sprejeti dejstvo, da se staramo in se stvari spreminjajo, je lahko takšno vedenje zelo nevarno.

Vpliv presbiopije na vožnjo

Presbiopija je dejansko daljnovidnost, kar pomeni, da ljudje s tem stanjem ne vidijo dobro od blizu. Pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti, kot je vožnja, pri kateri okrog 90 % informacij dobimo s pomočjo vida, predstavlja presbiopija brez očal ali leč veliko težavo.

Po zakonu se presbiopija pri voznikih ne preverja, kar pomeni, da morajo za zdravje svojih oči poskrbeti vozniki sami. Če voznik ne sprejme svoje težave z očmi, mu ne bo nihče preprečil, da bi sedel za volan. Gre za odgovornost vsakega posameznika.

Raziskave Hrvaškega avtokluba (HAK) so pokazale, da so številni vozniki na tem področju neodgovorni, saj jih po podatkih iz leta 2013 kar 15 % razen pregleda za vozniško dovoljenje nikoli ni opravilo očesnega pregleda. Daljnovidnost se morda ne zdi kot velika težava pri vožnji, a na cesti je pomemben vsak trenutek – vozniki s presbiopijo potrebujejo nekaj sekund več, da za volanom naredijo določen manever, na primer zamenjajo radijsko postajo ali na merilniku preverijo hitrost.

Po štiridesetem letu vsi zdravniki priporočajo vsakoletni očesni pregled. Morda sami ne boste opazili sprememb v vidu, jih bodo pa zagotovo zdravniki.

Kako se znebiti presbiopije?

O sodobnih metodah zdravljenja presbiopije smo govorili z doktorico Mirno Belovari iz očesne poliklinike Optical Express.

Med sodobne metode sodita laserska odstranitev dioptrije in refrakcijska zamenjava leče (RLE – Refractive Lens Exchange). Prednost refrakcijske zamenjave leče je trajnost posega, tj. stabilnost dioptrije, ki omogoča trajno, boljšo kakovost življenja.

Kako lahko zamenjava leče pomaga pri starostni dioptriji?

Refrakcijska zamenjava leče (Refractive lens exchange – RLE) je poseg na očesu, pri katerem naravno očesno lečo zamenjamo z umetno (intraokularna leča ali IOL) z določeno dioptrijo, ki omogoča jasen vid. Poseg je enak kot pri odstranjevanju sive mrene ali katarakte (siva mrena je trajna zameglitev očesne leče), le da RLE popravi predvsem refrakcijsko napako očesa oz. dioptrijo.

Je zamenjava leče nevarna in ali so možni kakšni stranski učinki?

Ultrazvočna operacija mrene/zamenjava leče (fakoemulzifikacija) je eden najpogostejših in najuspešnejših posegov v medicini. S to metodo se posebna, zelo tanka ultrazvočna sonda uvede v oko skozi mikroskopski rez, velik samo 2,2 ali 2,75 mm.

Zaradi uporabe natančnih instrumentov je kirurški rez na očesu hermetično zaprt in ne zahteva šivanja. Pomen majhnega reza se odraža v stalnem nadzoru očesnega tlaka med posegom, kar vpliva na rezultat operacije in hitrost okrevanja. Z ultrazvočnimi valovi se naravna zamegljena leča zmehča in razgradi ter se nato vsesa skozi sondo.

Na njeno mesto se namesti intraokularna leča Symfony (IOL) z natančno določeno dioptrijo, ki pacientu takoj omogoči jasen vid. Najpogostejši stranski učinek je prehodna suhost očesa, ki jo povzročijo konzervansi iz antibiotičnih in protivnetnih kapljic. Zelo redko so določen čas po posegu lahko prisotni bleščanje in avreole okrog vira svetlobe.

Kako hitro vid okreva po zamenjavi leče?

Večina operirancev opazi izboljšanje že naslednji dan, na prvem pregledu, za optimalno okrevanje vida in navajanje na lečo pa je treba počakati okrog 7 dni.

Ostane stanje enako do konca življenja?

Poseg je trajen in vid se po 3 mesecih povsem stabilizira.

Kako se pripraviti na poseg oziroma ali je treba biti nekaj časa brez očal ali leč?

Za zamenjavo leče je treba pridobiti dovoljenje družinskega zdravnika za operacijo pod lokalno anestezijo, krvno sliko in izvid EKG-ja. Priporoča se, da mehkih leč ne nosite 2 do 3 dni pred pregledom in biometrijo leče, poltrdih leč RGP pa zaradi kar najboljših meritev in izračunov najmanj 20 dni pred pregledom.

Trenutno lahko v očesni polikliniki Optical Express vse do konca marca
izkoristite popust na pregled za odpravljanje dioptrije in pregled za vstavitev leče. Prijazno osebje bo odgovorilo na vsa vaša vprašanja. Dosegljivi smo na telefonski številki +386 1 5625 450 ali e-naslovu info@opticalexpress.hr.

Optical Express presbiopija

Objava Presbiopija pri vožnji – težava, ki se ji ne morete izogniti in ki ni vedno nevarna samo za vas! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Solzne oči – vzroki, simptomi in zdravljenje https://dioptrija.si/ocesne-napake/solzne-oci-vzroki-simptomi-zdravljenje/ Mon, 25 Sep 2023 07:18:20 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7165 Solzne oči – težava nastane, če je proizvedenih več solz, kot je potrebno, ali pa se te ne sušijo pravilno in ne odtekajo.  Stanje lahko prizadene vsakogar, najpogostejše pa je pri dojenčkih in osebah, starejših od 60 let. Povzroči lahko zamegljen vid, občutljive veke in zlepljenost oči. Če imate to stanje ali pa imate okrog […]

Objava Solzne oči – vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Solzne oči – težava nastane, če je proizvedenih več solz, kot je potrebno, ali pa se te ne sušijo pravilno in ne odtekajo. 

Stanje lahko prizadene vsakogar, najpogostejše pa je pri dojenčkih in osebah, starejših od 60 let. Povzroči lahko zamegljen vid, občutljive veke in zlepljenost oči. Če imate to stanje ali pa imate okrog oči kakršno koli bulico ali oteklino, obvezno obiščite svojega oftalmologa ali optika.

Solzne oči – vzroki

Težava z žlezami

Žleze v vekah (Meibomove žleze) običajno izločajo oljno snov, ki upočasni izparevanje solz med mežikanjem. Ko te žleze ne delujejo pravilno, so vaše oči suhe. Stanje se imenuje disfunkcija Meibomovih žlez. Oči postanejo zelo občutljive in boleče ter začnejo posledično proizvajati več solz. Vse to povzroči solzne oči.

Drugi vzroki solznih oči

  • Spuščena spodnja veka, malce ločena od očesa (ektropij) – solze v takšnem primeru težko pripotujejo do solznih kanalov;
  •  veke, ki so obrnjene navznoter, proti zrklu (entropij);
  •  vnetje vek (blefaritis);
  •  zapora ali zoženje očesnih kanalov;
  •  razdraženost očesa;
  •  očesna okužba, konjunktivitis;
  •  alergija.

Alergija – kako jo preprečiti in zdraviti?

Solzne oči – zdravljenje

Zdravljenje solznih oči ni vedno potrebno in je odvisno od resnosti in vzroka težave.

Solzne oči si lahko pozdravite sami

Če je vzrok solznih oči sindrom suhega očesaposkusite manj brati, gledati TV in delati z računalnikom – med temi aktivnostmi boste verjetno več mežikali, kar bo simptome samo še poslabšalo.

Kapljice za oči vam lahko pomagajo pri nelagodju, ki ga povzročajo suhe oči. Naj vam oftalmolog priporoči kapljice, ki bodo najustreznejše za vaše stanje.

Prav tako lahko za kakšnih pet minut na oči položite čist, topel obkladek in hkrati čez njega masirate veke.

Zdravila

Če gre za bakterijsko okužbo, kot je konjunktivitis, vam lahko zdravnik predpiše antibiotike. Če gre za virusno okužbo, vam bo verjetno svetoval, da počakate nekaj časa, saj bo težava spontano izginila.

Manjši posegi

Če je razdraženost povzročila vrasla trepalnica ali drug tujek, ju bo zdravnik ali specialist odstranil. Če gre za entropij ali ektropij, vam lahko zdravnik priporoči manjši poseg pod lokalno anestezijo.

Zapora solznih kanalov 

Če gre za zaporo solznega kanala, je potreben kirurški poseg.

Preberite naslednje:
Zamašeni solzni kanali – vzroki in zdravljenje
Vnetje očesnih vek ali blefaritis – kako zdravimo vnetje?
Trahom – očesna okužba
Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu
Kako prepoznati sivo mreno (katarakto)?
Poškodbe oči v kuhinji – kako se jim izogniti?
Dioptrija pri otrocih – je otrok kratkoviden?
Ali laserska korekcija vida boli?
Kako vidijo naši možgani?

Objava Solzne oči – vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Zamašeni solzni kanali – vzroki in zdravljenje https://dioptrija.si/ocesne-napake/zamaseni-solzni-kanali-vzroki-zdravljenje/ Tue, 08 Aug 2023 09:34:01 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7054 Solze potrebujemo za veliko več kot samo navadno jokanje. Razpršijo se po površini oči, da oči očistijo in navlažijo, ter jih zapustijo po sistemu odvodnih kanalov skozi nos. Včasih se lahko ti solzni kanali zožijo ali zamašijo, kar preprečuje odvajanje solz iz vaših oči. Zaradi kopičenja tekočine so lahko vaše oči vodenaste, rdeče, razdražene in […]

Objava Zamašeni solzni kanali – vzroki in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Solze potrebujemo za veliko več kot samo navadno jokanje. Razpršijo se po površini oči, da oči očistijo in navlažijo, ter jih zapustijo po sistemu odvodnih kanalov skozi nos. Včasih se lahko ti solzni kanali zožijo ali zamašijo, kar preprečuje odvajanje solz iz vaših oči. Zaradi kopičenja tekočine so lahko vaše oči vodenaste, rdeče, razdražene in zatečene.

Če so vaše oči vodenaste in razdražene, se naročite na pregled, da preverite, ali imate zamašene solzne kanale. Če jih imate, vam bo zdravnik pomagal odpraviti zamašenost in poskrbel za normalno odvajanje solz.

Solzni kanali

Solzni kanali so tanki prehodi, ki odvajajo vaše solze. So del odvodnega sistema, ki se razteza od oči do grla. Žleze v očesnih vekah in beločnice med mežikanjem v vaše oči nenehno izločajo solze. Izločajo se skozi dve odprtinici v notranjih kotičkih vaših oči, neposredno ob nosu.

Vzroki zamašitve kanalov

Novorojenčki se včasih rodijo z zamašenimi solznimi kanali. To se zgodi, ker se del tkiva, ki je odgovoren za odprtino, ob rojstvu ne razširi tako, kot bi se moral, se pa običajno nato spontano odpre v nekaj mesecih. Redkeje pa se solzni kanali zamašijo, ker se odvodni sistem v maternici ni pravilno oblikoval.

Pri odraslih se lahko solzni kanali zamašijo iz več razlogov:

  •  Odprtini v kotičkih oči se lahko skozi leta zožita.
  • Poškodujejo se lahko med kakšno drugo poškodbo.
  • Pri zlomljenem nosu lahko nastane brazgotina, ki pritiska na solzne kanale.
  • Kanale lahko zamašijo polipi v nosu.
  • Očesna ali nosna okužba lahko povzroči otekline okoli solznih kanalov.
  • Konjunktivitis pogosto povzroči zamašitev solznih kanalov.
  •  Tumor lahko pritiska na odvodni sistem.
  • Operacija sinusov lahko poškoduje odvodni kanal.
  •  Kapljice za oči, ki se uporabljajo za zdravljenje glavkoma, lahko povzročijo zatekanje odvodnih kanalov.
  •  Radioaktivni jod in kemoterapija povzročata zatekanje odvodnih kanalov.

Zamašeni solzni kanali – zdravljenje

Obstaja več načinov zdravljenja zamašenih odvodnih kanalov. Stanje je mogoče odpraviti z navadno masažo, včasih pa je potrebno tudi zdravljenje.

Masaža

Z drgnjenjem kotičkov svojih oči ali oči svojega otroka dvakrat na dan lahko sprostite tekočino in odprete tkivo, ki prekriva solzne kanale.

Sondiranje solznega kanala

Če se solzni kanal ne odpre do otrokovega prvega leta, lahko zdravnik s tanko sondo skozi odprtini v kotičku očesa odstrani tkivo, ki prekriva kanal.

Razširitev s katetrom

Zdravnik spelje tanko cev v solzni kanal. S pomočjo pumpice napihne balon za razširitev kanala.

Intubacija

Tanka cevka se namesti v solznih kanalih do notranjosti nosu, kjer ostane od tri do šest mesecev in odpre solzne kanale.

Operacija

Z operacijo solznih kanalov je mogoče ustvariti nove poti odvodnega sistema.

Preberite naslednje:
Trahom – očesna okužba
Bolezni oči so povezane s težavami s spominom
Bellova paraliza – zdravljenje in okrevanje
10 presenetljivih dejstev o modrookih ljudeh
Nočna slepota – simptomi in zdravljenje
Anizokorija – mističnost Davida Bowieja
Refrakcijske napake in refrakcija – kako oko vidi
Kaj je laserska korekcija dioptrije?

 

Objava Zamašeni solzni kanali – vzroki in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
6 dejavnikov, ki poslabšajo sindrom suhega očesa https://dioptrija.si/ocesne-napake/6-dejavnikov-ki-poslabsajo-sindrom-suhega-ocesa/ Tue, 23 May 2023 06:32:27 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7447 Kaj je sindrom suhega očesa? Če imate sindrom suhega očesa, ste že doživeli srbenje in pordelost oči, ki sta vse prej kot zabavna. Čeprav se pri tem stanju uporabljajo kapljice za oči, je treba izvesti tudi druge previdnostne ukrepe, če se želite sindroma suhega očesa resnično znebiti. Omeniti je treba, da lahko situacijo poslabšajo tudi […]

Objava 6 dejavnikov, ki poslabšajo sindrom suhega očesa pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>

Kaj je sindrom suhega očesa?

Če imate sindrom suhega očesa, ste že doživeli srbenje in pordelost oči, ki sta vse prej kot zabavna. Čeprav se pri tem stanju uporabljajo kapljice za oči, je treba izvesti tudi druge previdnostne ukrepe, če se želite sindroma suhega očesa resnično znebiti. Omeniti je treba, da lahko situacijo poslabšajo tudi razna fiziološka stanja.

Sledi nekaj razlogov, ki lahko stanje vaših oči še poslabšajo:

  • Nosečnost

Lojne žleze nosečnic delujejo drugače kot pri ženskah, ki niso noseče, in prav te spremembe pri številnih povzročijo nastanek aken. Pri nekaterih blokirajo proizvodnjo lipidov in olja, potrebnih za vlaženje oči, kar spremeni sestavo solz. Posledično pri mežikanju nastane trenje, ki povzroči sindrom suhega očesa. Če stanje že obstaja, ga drgnjenje oči poslabša.

Sindrom suhega očesa je pogost pojav v obdobju nosečnosti, ki se običajno razvije ob koncu prvega trimesečja. Po navadi se nadaljuje do konca nosečnosti in lahko traja tudi nekaj mesecev po rojstvu otroka.

  • Kontaktne leče

Leče lahko stanje suhega očesa poslabšajo. Če se ne prilegajo ustrezno ali pred vstavljanjem pridejo v stik z alergeni iz okolja, bodo povzročile draženje oči. Sindrom suhega očesa lahko leče povzročijo tudi, če jih posameznik uporablja že zelo dolgo. Če vaše oči postanejo pordele in otekle ali pa se pojavi obilen izcedek, čim prej obiščite zdravnika.

Kontaktne leče – pogosta vprašanja

Laserska korekcija vida

Sindrom suhega očesa je lahko začasna (od tri do šest mesecev trajajoča) reakcija po laserski korekciji vida. V zadnjih nekaj letih je to vse manjša težava, saj so laserji novejši in izboljšani. Če se pojavi draženje, za izboljšanje stanja zadostuje uporaba kapljic za oči.

V preteklosti je bil sindrom suhega očesa veliko večja težava, saj se je postopek izvajal mehansko.

Preberite: Ali laserska korekcija vida boli?

Danes, ko zdravniki uporabljajo drugo metodo (Intralase), je razlogov za skrb manj. Če potujete z letalom neposredno po posegu, lahko začutite močnejšo suhost, saj je zrak v letalih suh. Zdravnik vam lahko predpiše kapljice za oči, ki bodo poskrbele za prijetnejše potovanje.

  • Preredko mežikanje

Tisti, ki oči pri mežikanju ne zaprejo dovolj (na primer pacienti z Gravesovo boleznijo), ali tisti, ki ne mežikajo dovolj (na primer pacienti s Parkinsonovo boleznijo), lahko hitreje dobijo sindrom suhega očesa. Enako velja za vse, ki veliko časa preživijo za računalnikom.

Ko beremo ali se dlje časa na kaj osredotočamo, moramo pogosteje mežikati. Zdravniki priporočajo zavestno mežikanje z očmi vsem, ki veliko časa preživijo za računalnikom.

  • Alergije

Tako alergije kot sindrom suhega očesa povzročijo simptome, kot so pordele, suhe oči in močna srbečica. Če ste alergik, vas lahko simptom suhega očesa prizadene med menjavanjem letnih časov. Nošenje zaščitnih očal med delom na dvorišču in uporaba zračnega filtra v notranjih prostorih lahko preprečita poslabšanje simptomov spomladi, ko nastopi sezona alergij.

Uporaba vlažilca zraka pozimi lahko pekoč občutek in draženje, ki sta simptoma suhega očesa, ublaži.

  • Menopavza

Sindrom suhega očesa se pogosteje razvije pri ženskah v menopavzi . Razlog za to še ni znan. Ena od razlag je sprememba sestave solz, ki je posledica hormonskih sprememb. Če ste v menopavzi in imate sindrom suhega očesa, obiščite zdravnika, ki vam bo svetoval, kako stanje uspešno pozdraviti.

Očesna stanja, ki jih morate spremljati po 40. letu

Objava 6 dejavnikov, ki poslabšajo sindrom suhega očesa pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Disleksija: znanstveniki trdijo, da se vzrok morda skriva v očeh https://dioptrija.si/ocesne-napake/disleksija-znanstveniki-trdijo-da-se-vzrok-morda-skriva-v-oceh/ Tue, 02 May 2023 12:50:53 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7514  Disleksiki imajo težave z učenjem. Težko berejo, pišejo in črkujejo. Disleksijo ima kar 700 milijonov ljudi po vsem svetu. Čeprav stanje poznamo že zelo dolgo, pa vzrok zanj še vedno ni povsem jasen. Francoski znanstveniki trdijo, da so na pravi poti, da vzrok za disleksijo odkrijejo. Povezan naj bi bil z očmi oziroma svetlobnimi receptorji. […]

Objava Disleksija: znanstveniki trdijo, da se vzrok morda skriva v očeh pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
 Disleksiki imajo težave z učenjem. Težko berejo, pišejo in črkujejo. Disleksijo ima kar 700 milijonov ljudi po vsem svetu. Čeprav stanje poznamo že zelo dolgo, pa vzrok zanj še vedno ni povsem jasen.

Francoski znanstveniki trdijo, da so na pravi poti, da vzrok za disleksijo odkrijejo. Povezan naj bi bil z očmi oziroma svetlobnimi receptorji.

»Eden od desetih ljudi na svetu ima disleksijo.«

Ekipa znanstvenikov je odkrila, v čem se disleksiki razlikujejo od tistih, ki disleksije nimajo. Odgovor se skriva v celicah, ki so odgovorne za absorpcijo svetlobe v očesu. Pri osebah, ki bolezni nimajo, so celice, zadolžene za svetlobo, razporejene asimetrično. Eno oko ima en vzorec, drugo pa drugega. Naši možgani delujejo tako, da »tehtajo« vire svetlobe in izberejo sliko iz enega očesa, zato je eno oko vedno dominantno. Pri večini ljudi je dominantno desno oko.

Za disleksike je značilna simetrična razporeditev, kar pomeni, da je razporeditev svetlobnih (konusnih) celic v obeh očesih enak, zaradi česar njihovi možgani vidijo »zrcalne« slike. Ker nimajo dominantnega očesa, črke, kot sta »b« in »d«, vidijo kot črke z enako obliko. Njihovi možgani preprosto ne znajo razlikovati zrcalnih oblik.

Še vedno ni jasno, zakaj simetrične razporeditve nastanejo samo pri nekaterih, videti pa je, da gre za dedni pojav. Ta raziskava z univerze v Rennesu je razkrila, da nevidno bleščanje LED-lučke onemogoči eno od »zrcalnih« slik v možganih, zaradi česar je mogoče vsako črko videti brez zrcaljenja. To seveda ni dolgoročna rešitev, je pa zagotovo dober začetek za odkrivanje načina za zdravljenje disleksije.

  • Vir: The Guardian

Objava Disleksija: znanstveniki trdijo, da se vzrok morda skriva v očeh pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
1 od 10 ljudi s suhimi oči ima Sjögrenov sindrom! https://dioptrija.si/ocesne-napake/1-od-10-ljudi-s-suhimi-oci-ima-sjogrenov-sindrom/ Mon, 17 Apr 2023 13:43:27 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7864 Sjögrenov sindrom je avtoimunska bolezen, ki napada in uničuje žleze, ki ohranjajo oči, usta in ostale dele telesa vlažne. Prav zato je najpogostejši simptom Sjögrenovega simptoma suhost oči. Sjögrenov sindrom se lahko razvije pri moških in ženskah katere koli starosti, največja prevalenca pa obstaja pri ženskah, starih med 40 in 60 let. Zaradi suhih oči, ki […]

Objava 1 od 10 ljudi s suhimi oči ima Sjögrenov sindrom! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Sjögrenov sindrom je avtoimunska bolezen, ki napada in uničuje žleze, ki ohranjajo oči, usta in ostale dele telesa vlažne. Prav zato je najpogostejši simptom Sjögrenovega simptoma suhost oči. Sjögrenov sindrom se lahko razvije pri moških in ženskah katere koli starosti, največja prevalenca pa obstaja pri ženskah, starih med 40 in 60 let.

Sjögrenov sindrom

Zaradi suhih oči, ki so pogost znak Sjögrenovega sindroma, veliko primerov bolezni ostane nediagnosticiranih. Ocenjuje se, da ima 1 od 10 pacientov s sindromom suhega očesa tudi Sjögrenov sindrom, in pogosto  traja tudi do štiri leta ali dlje za postavitev ustrezne diagnoze.

▶ Vzroki Sjögrenovega sindroma

Ta sindrom je avtoimunska bolezen, pri kateri bele krvne celice napadajo lastno tkivo in organe in jih s tem poškodujejo. Ni povsem jasno, zakaj se razvije abnormalen imunski sistem, ki uničuje lastno tkivo. Običajno naš imunski sistem prepozna lastne dele kot sprejemljive in se aktivira, da bi uničil tujke in škodljive organizme, kot so virusi. Abnormalen imunski sistem je lahko podedovan ali povezan z virusnimi ali bakterijskimi okužbami.

Sjögrenov sindrom se lahko pojavi samostojno (primarni Sjögrenov sindrom) ali z ostalimi avtoimunskimi boleznimi, kot so revmatoidni artritis, sistemski eritemski lupus in ostale (sekundarni Sjögrenov sindrom).

▶ Kako lahko veste, ali imate Sjögrenov sindrom

Klasični simptomi Sjögrenovega sindroma so suhe oči, suha usta, utrujenost in bolečine v sklepih. Ostali simptomi lahko vključujejo:

Nelagodje pri nošenju kontaktnih leč
Suhe sinuse in pogosto vnetje sinusov
Krvavitev iz nosu
★ Boleča usta, jezik in grlo
★ Težave z žvečenjem in požiranjem
Suha usta
Blefaritis
Suho kožo
Bolečine v mišicah brez vnetnih procesov
Vaginalno suhost

Ostali simptomi, povezani z vidom, ki se lahko pojavijo, so zamegljen vid, pekoč občutek v očeh in občutljivost na svetlobo.

Vaš zdravnik lahko za potrditev diagnoze Sjögrenovega sindroma opravi določene teste. Pri enem od bolj znanih testov (Schimerjev test) se konica majhnega testnega papirčka vstavi pod spodnjo veko, s čimer se izmeri količina solz, ki jih vaše oko proizvede v določenem času (običajno pet minut). Ostali testi lahko vključujejo barve, s katerimi se obarvajo vaše solze – pri tem zdravnik pregleda vaše oči z mikroskopom, da bi ugotovil, kako hitro izparevajo vaše solze in ali je suhost oči mogoče povezana z roženico ali veznico.

Izmeriti je mogoče tudi količino in kakovost sline v ustih. Vaš zdravnik lahko naroči še več testov, vključi s krvnimi testi (običajno se pri osebah s Sjögrenovim sindromom odkrijejo določena protitelesa v krvi). Nov krvni test, ki se imenuje Sjo, je še bolj specifičen pri odkrivanju tega sindroma. S testom Sjo se testirajo trije biooznačevalci, ki so specifični za Sjögrenov sindrom.

▶ Kako se zdravi sindrom suhega očesa, ki ga povzroča Sjögrenov sindrom

Suhe oči, ki so posledica Sjögrenovega sindroma, se lahko zdravijo s kapljicami za oči, mazili in ostalimi zdravili. Ker ima veliko ljudi s tem sindromom težavo zaradi prehitrega izparevanja solz, so lahko v veliko pomoč oljne ali lipidne kapljice. Te kapljice pomagajo upočasniti izparevanje solz, kar ohranja oči dlje časa vlažne. Vaš zdravnik lahko preveri tudi stanje, ki se imenuje disfunkcija meibomovih žlez, ki je glavni vzrok suhega očesa. Pri tem stanju so žleze v vekah, ki izločajo olje v sloj solz, zamašene.

Za odpravljanje bolečine ali vnetja boste morda potrebovali nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta aspirin ali ibuprofen. Če imate težjo obliko Sjögrenovega sindroma, vam lahko zdravnik priporoči imunosupresivna zdravila.

▶ Posledice Sjögrenovega sindroma

Ker je kronična suhost oči eden od glavnih simptomov tega sindroma, morate poskrbeti, da bodo vaše oči vlažne, da se izognete morebitnim poškodbam, nastanku brazgotin ali vnetju. Sjögrenov sindrom povzroča tudi suhost ust, ki lahko privede do slabšanja zdravja ali izgube zob. Uporaba oralnih sredstev za vlaženje lahko pomaga ohranjati vaša usta vlažna in vam pomaga pri požiranju.

Pri ljudeh s tem sindromom obstaja tudi večje tveganje za razvoj limfoma, pride pa lahko tudi do razvoja vaskulitisa. Previdne morajo biti tudi nosečnice s tem sindromom.

▶ Kako zmanjšati suhost oči in ostale simptome Sjögrenovega sindroma

Sjögrenovega sindroma ni mogoče preprečiti, vam pa lahko naslednji koraki pomagajo pri blaženju simptomov:

Pijte veliko tekočine, posebej vode.
Žvečite žvečilni gumi brez sladkorja.
Redno uporabljajte kapljice ali mazila za oči.
Uporabljajte sredstvo za vlaženje nosu.
Vlažite usta, kožo, oči, nos.
Obvestite svojega zdravnika o zdravilih, ki jih jemljete.
Uporabljajte vaginalni lubrikant.
Ne kadite in se izogibajte alkoholu.

Objava 1 od 10 ljudi s suhimi oči ima Sjögrenov sindrom! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Ostrina vida 20/20 ‒ kaj točno to pomeni? https://dioptrija.si/ocesne-napake/ostrina-vida-2020-%e2%80%92-kaj-tocno-pomeni/ Tue, 04 Apr 2023 07:57:58 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7753 Kaj pomeni ostrina vida 20/20, je eno najpogosteje zastavljenih vprašanj. Ostrina vida 20/20 je termin, ki se uporablja za določanje normalne ostrine vida (20/20 ali 6/6) oziroma sposobnosti očesa, da prepozna majhne podrobnosti in jasno vidi dve ločeni točki. Kaj označuje 20/20 ali 6/6? Če imate ostrino vida 20/20 ali 6/6, to pomeni, da na […]

Objava Ostrina vida 20/20 ‒ kaj točno to pomeni? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kaj pomeni ostrina vida 20/20, je eno najpogosteje zastavljenih vprašanj. Ostrina vida 20/20 je termin, ki se uporablja za določanje normalne ostrine vida (20/20 ali 6/6) oziroma sposobnosti očesa, da prepozna majhne podrobnosti in jasno vidi dve ločeni točki.

Kaj označuje 20/20 ali 6/6?

Če imate ostrino vida 20/20 ali 6/6, to pomeni, da na razdalji 20 čevljev ali 6 metrov normalno vidite vse, kar bi morali videti. To ne pomeni, da je vaš vid popoln, pač pa samo označuje ostrino vida. K popolnemu vidu prispevajo tudi drugi dejavniki, kot so periferni vid, koordinacija oči, zaznavanje globine, sposobnost fokusiranja in prepoznavanje barv.

Nekatere osebe, ki dobro vidijo na daleč, ne vidijo dobro predmetov na blizu. To stanje se imenuje daljnovidnost. Nekateri dobro vidijo na blizu, ne pa na daleč. To stanje se imenuje kratkovidnost ali miopija.

Objava Ostrina vida 20/20 ‒ kaj točno to pomeni? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Težave z vidom pri nedonošenčkih https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/tezave-z-vidom-pri-nedonosenckih/ Tue, 28 Feb 2023 08:54:28 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7688 Zaradi prehitrega prihoda vašega otroka na svet ste vznemirjeni, vendar tudi zaskrbljeni, prav tako pa se boste zaradi tega morali soočiti z nekaterimi izzivi. Vaš nedonošenček bo morda imel določene zdravstvene težave, tudi težave z vidom. Poučite se o njih in kaj morate narediti, da preprečite izgubo vida pri svojem nedonošenčku. Retinopatija pri nedonošenčkih (ROP) […]

Objava Težave z vidom pri nedonošenčkih pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Zaradi prehitrega prihoda vašega otroka na svet ste vznemirjeni, vendar tudi zaskrbljeni, prav tako pa se boste zaradi tega morali soočiti z nekaterimi izzivi. Vaš nedonošenček bo morda imel določene zdravstvene težave, tudi težave z vidom. Poučite se o njih in kaj morate narediti, da preprečite izgubo vida pri svojem nedonošenčku.

Retinopatija pri nedonošenčkih (ROP)

Stanje se pojavi samo pri nedonošenčkih. Običajno prizadene obe očesi in je glavni vzrok izgube vida pri otrocih. Pri otrocih, ki so rojeni z manj kot tremi kilogrami ali pred 31. tednom nosečnosti, se bo to stanje verjetno razvilo. Na srečo se pri večini nedonošenčkov razvije blaga oblika, ki ne zahteva zdravljenja. Resnejše oblike pa lahko ob nepravočasnem ukrepanju povzročijo izgubo vida in celo slepoto.

Razvoj oči

Oči se začnejo razvijati v približno 16. tednu nosečnosti. Strokovnjaki so prepričani, da prehitro rojstvo prepreči nadaljnji razvoj oči pri nedonošenčkih, kar privede do ROP-a. Ostali dejavniki so povezani s stanji, kot so anemija, težave z dihalnimi potmi, transfuzija krvi in zdravje na splošno. Zaradi ROP-a krvne žile v očesu ne rastejo in se ne širijo ustrezno po mrežnici. Te nove krvne žile so tanke in povzročajo krvavitve v očesu. Nastane lahko brazgotinasto tkivo, mrežnica pa se lahko premakne z zadnjega dela očesa, kar povzroči težave z vidom.

Diagnoza

Očesni pregled je edini način, s katerim boste preverili stanje vida pri vašem otroku. Če je bil rojen prehitro, vprašajte zdravnika, ali je potrebno testiranje. Otroci, rojeni v 30. tednu ali prej, in tisti, ki imajo ob rojstvu manj kot tri kilograme, bi se morali pregleda udeležiti. Če vaš otrok potrebuje pregled, vprašajte zdravnika, kdaj je najbolj primeren čas – načeloma je to od štiri do devet tednov po porodu oziroma odvisno od tedna nosečnosti, v katerem je bil rojen. Če zdravnik pri nedonošenčku ne odkrije nobenih težav z vidom, nadaljnji pregledi niso potrebni.

Zdravljenje

Bolezen vključuje več faz. Specialist, ki bo pregledal vašega otroka, bo prepoznal znake in jih bo znal zdraviti. Zdravljenje lahko vključuje:

  •  krioterapijo (zmrzovanje) ali fotokoagulacijo (lasersko zdravljenje) za ustavitev rasti krvnih žil in ohranitev mrežnice na mestu;
  • povijanje steklovine, pri katerem zdravnik čez otrokovo oko namesti povoj. S tem ga potiska navznoter, kar pomaga mrežnici ostati na mestu. Povoj se odstrani po nekaj mesecih ali letih;
  • vitrektomija vključuje operacijo. Zdravnik tekočino v steklovini očesa zamenja s posebno (slano) tekočino in nato odstrani brazgotinasto tkivo v očesu. Ta postopek pomaga mrežnici ostati na svojem mestu;
  • zdravila, ki se dodajo v oči – trenutno potekajo študije, s katerimi želijo odkriti, ali lahko zdravila za zdravljenje makularne degeneracije pomagajo tudi pri zdravljenju tega stanja.

Zgodnje zdravljenje pomaga ohraniti otrokov centralni vid, kar pomeni, da lahko otrok jasno vidi, bere, loči barve in vozi. Nekateri navedeni postopki lahko privedejo do izgube perifernega vida.

Zapleti

Otroci, ki imajo ROP, so dovzetnejši za razvoj nekaterih drugih stanj, kot so:

Vaš otrok bo potreboval redne očesne preglede. Če se katero od navedenih stanj odkrije pravočasno, ga je možno uspešno zdraviti brez izgube vida.

Strabizem

Pri majhnem številu otrok se razvije strabizem (stanje, pri katerem oči niso enako fokusirane). Infantilna ezotropija je tip strabizma, ki prizadene novorojenčke. Ko mišice, ki obkrožajo in nadzirajo oči, ne sodelujejo med sabo, gleda otrok v različni smeri. Zdravniki so prepričani, da se to stanje pri novorojenčkih razvije, ker se otrokovi možgani niso dovolj razvili, da bi nadzirali očesne mišice. Na to stanje lahko vplivajo tudi ostali dejavniki:

  • težave z možgani ali živci, kot so voda ali krvavitev v možganih, epileptični napadi, cerebralna paraliza in ostala stanja,
  • poškodbe retine,
  • rast krvnih žil pod kožo v bližini očesa (hemangiom),
  • tumor očesa ali možganov,
  • katarakta,
  • zaostalost v razvoju,
  • genetske okvare.

Če ima vaš otrok katero koli od navedenih stanj, morate obiskati otroškega oftalmologa. Če opazite, da vaš otrok škili, povejte to njegovemu zdravniku.

Zapleti

Ker se očesi fokusirata na dve različni točki, možgani dobivajo informacije o dveh različnih objektih. Da bi to popravili, možgani ignorirajo informacije iz očesa, ki gleda poševno in obdelajo samo tiste, ki jih zazna »močnejše« oko. To lahko vpliva na zaznavanje globine. Ko »šibkejše« oko ne razvije dobrega vida ali v celoti izgubi vid, se lahko razvije tudi ambliopija (slabovidnost). Približno ena tretjina otrok s strabizmom ima tudi ambliopijo.

Zdravljenje

Če ima vaš otrok ambliopijo, se bo zdravnik najprej posvetil zdravljenju tega stanja. »Močnejše« oko bo zaprl, da bi možgani videli samo tiste objekte, ki jih zaznava »šibkejše«. Za to lahko uporabi prevezo za oči ali kapljice, ki zameglijo vid. To bo okrepilo »šibkejše« oko in mu pomagalo bolje videti. Otrok bo morda nasprotoval prevezi, vendar jo je treba nujno nositi. Če se ambliopija ne začne zdraviti pravočasno, lahko postane trajna.

Ko se vid ustali, lahko zdravnik očesne mišice popravi z operacijo. Morda vam ne bo všeč, da mora vaš otrok prestajati vse to, vendar so možnosti za njegovo dolgoročno izboljšanje vida večje, če se zdravljenje izvede pred drugim letom starosti. Po operaciji bo morda še vedno moral nositi očala. Ker se strabizem lahko povrne, redno obiskujte zdravnika.

Preberite naslednje:

Osem znakov, da ima vaš otrok težave z vidom

Objava Težave z vidom pri nedonošenčkih pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Otečene oči, zbadanje in solzenje – kako si lahko pomagate? https://dioptrija.si/ocesne-napake/otecene-oci-zbadanje-solzenje-kako-si-lahko-pomagate/ Wed, 22 Feb 2023 08:31:12 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6214 Oči oziroma veke otečejo, ko pride do vnetja ali presežka tekočine v tkivu okrog očesa. Otečene veke so lahko boleče in zajemajo zgornjo in spodnjo veko. Do oteklosti vek lahko pride zaradi številnih razlogov, vključno z okužbo oči, poškodbami in alergijami. Oteklost vek pa je lahko tudi znak veliko resnejših težav, ki so lahko nevarne […]

Objava Otečene oči, zbadanje in solzenje – kako si lahko pomagate? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Oči oziroma veke otečejo, ko pride do vnetja ali presežka tekočine v tkivu okrog očesa. Otečene veke so lahko boleče in zajemajo zgornjo in spodnjo veko. Do oteklosti vek lahko pride zaradi številnih razlogov, vključno z okužbo oči, poškodbami in alergijami. Oteklost vek pa je lahko tudi znak veliko resnejših težav, ki so lahko nevarne za vid, kot so orbitalni celulitis, Gravesova bolezen in herpes na očesu. Če simptomi ne izginejo, se poslabšajo ali se spremenijo, je treba obiskati zdravnika.

Otečene veke – simptomi

Otečene veke so simptom druge težave, kot je na primer alergija ali okužba. Poleg oteklih vek so lahko prisotni tudi naslednji simptomi:

☑ Draženje oči, na primer srbečica

☑ Prekomerno solzenje

☑ Motnje vida

☑ Pordele veke

☑ Pordele oči in vnetje veznice

☑ Izcedek iz oči

☑ Suhe očesne veke

☑ Bolečine, še posebej če je vzrok okužba oči

Otečene veke – vzroki

Oči so lahko otečene zaradi številnih dejavnikov – od blažjih do takšnih, ki so lahko nevarni za vid.

☑ Alergije

Očesne alergije nastanejo, ko se imunski sistem odzove na tujo snov – alergen. Najpogostejši alergeni, ki vplivajo na oči, so pelod, prah, živalske dlake, določene kapljice za oči ali raztopine za leče. Vzrok oteklih oči je lahko tudi kozmetika za oči.

Kaj so očesne alergije in na kaj vse ste lahko alergični?

☑ Konjunktivitis

Vnetje veznice. Alergijski, bakterijski in virusni konjunktivitis lahko poleg solznih, pordelih in razdraženih oči povzroči tudi otekle veke.

☑ Ječmen

Običajno je videti kot otekla, rdeča bulica na robu veke in je posledica bakterijske okužbe in vnetja meibomovih žlez.

☑ Chalazion (halacij)

Stanje, ki ga povzročajo zamašene meibomove žleze, je najprej videti kot ječmen, vendar se pozneje spremeni v lojno cisto. Razlikuje se tudi po tem, da se razvija naprej od roba veke, medtem ko se ječmen razvije samo na njenem robu. Oboje povzroči oteklost vek.

☑ Poškodbe oči

Travma očesnega predela, zlasti stiskanje očesne veke, in travma, ki jo povzročijo lepotne operacije na očeh (blefaroplastika, operacija vek), lahko povzročita vnetje in oteklost oči.

☑ Uporaba kontaktnih leč

Neustrezna nega kontaktnih leč, kot je nošenje nečistih leč, plavanje z lečami ali shranjevanje leč v nečisti posodi, lahko povzroči okužbo in oteklost vek. Tudi uporaba poškodovanih leč lahko oči razdraži in povzroči oteklost vek.

Skrb za mehke kontaktne leče

☑ Blefaritis

Vnetje očesnih vek, ki ga običajno povzroči nepravilno delovanje oljnih žlez v vekah, ki se praznijo blizu korena trepalnic. Za blefaritis so značilne otekle in boleče veke, včasih tudi prhljaj na koži vek in izguba trepalnic. Blefaritis je običajno kronična bolezen, kar pomeni, da je simptome mogoče nadzirati s pravilno obravnavo in higienskimi navadami, nikoli pa ga ni mogoče povsem pozdraviti. Pogosto se povezuje z bakterijskimi okužbami, včasih tudi s sindromom suhega očesa.

☑ Periorbitalni celulitis

Gre za dokaj pogosto okužbo in/ali vnetje očesnih vek in predela okrog oči. Okužbo lahko povzročijo bakterije, virusi ali drugi patogeni. Periorbitalni celulitis se imenuje tudi preseptal cellulitis.

☑ Orbitalni celulitis

Gre za redko in resno bakterijsko okužbo tkiva, ki ovija oko, povzroči pa bolečo oteklost zgornje in spodnje veke, včasih tudi predela obrvi in lic. Ostali simptomi so še izbuljene oči, slabši vid, povišana telesna temperatura in bolečine v očeh. Orbitalni celulitis je stanje, ki zahteva nujno medicinsko zdravljenje z antibiotiki, da bi preprečili poškodbe optičnega živca, stalno izgubo vida ali slepoto in druge resne zaplete.

☑ Herpes na očeh

Herpes na očeh, ki ga najpogosteje povzroči virus herpes simplex, povzroči vnetje roženice. Simptomi so lahko podobni kot pri konjunktivitisu, poleg zamegljenega vida pa so lahko veke še izrazito boleče in otekle, kar težavo z vidom še poveča. Gravesovo bolezen, bolezen oči, povzroča čezmerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) in se pogosto povezuje z oteklimi in zabuhlimi vekami, izbuljenimi očmi, dvojnim vidom in spuščenimi vekami (ptoza). Če imate kateregakoli od teh simptomov, čim prej obiščite svojega zdravnika, ki vam bo postavil ustrezno diagnozo in vam predlagal zdravljenje.

Obravnava v primeru otečenih vek

Obravnava v primeru otečenih vek je odvisna od prvotnega vzroka. Vaš optometrist ali oftalmolog vam lahko v tem primeru predpiše zdravila ali kapljice. Če so vaše oči otekle zaradi alergij, vam bodo pri odpravljanju simptomov pomagale antihistaminske kapljice za oči, protialergijska zdravila in kapljice, ki oči vlažijo. Zdravnik vam lahko v primeru resnih alergijskih reakcij priporoči tudi blage steroidne kapljice.

Druge okužbe, kot je konjunktivitis ali herpes na očeh, se dobro odzivajo na protivirusne ali protivnetne kapljice in mazila za oči ter antibiotike. Če nosite kontaktne leče, jih ne uporabljajte, dokler oteklost ne mine. Oteklost vek lahko včasih ublažite s polaganjem hladnih obkladkov na zaprte veke in s hlajenjem vek z mrzlo vodo. Če simptomi ne izginejo, se poslabšajo ali občutite bolečino v očeh, čim prej obiščite svojega zdravnika.

Štirje nasveti, da se izognete oteklim očem

☑ Testirajte se na alergene. Če imate pogosto otečene veke in druge simptome alergij, se testirajte na alergene. Če veste, na kaj ste alergični, se tem alergenom izogibajte ali pa jim bodite izpostavljeni čim krajši čas.

☑ Uporabljajte kozmetiko in druge lepotne izdelke, ki so hipoalergenski in ne vsebujejo umetnih dodatkov, da preprečite alergijske reakcije. Pred začetkom uporabe določenih izdelkov lahko naredite test na zapestju in se tako izognete morebitnim alergijskim reakcijam.

☑ Ko uporabljate kapljice za oči, uporabljajte takšne brez konzervansov. Čeprav konzervansi v običajnih kapljicah za oči preprečujejo razmnoževanje bakterij, so nekateri nanje alergični.

☑ Če nosite kontaktne leče, lahko tveganje za okužbe ali draženje oči zmanjšate na najmanjšo možno mero z izvajanjem ustreznih higienskih postopkov, vključno s pogosto menjavo leč in posodice zanje.

Zbadanje v očeh

Nedelovanje meibomove žleze

Za pekoč občutek v očeh obstaja več vzrokov, od preprostejših do resnejših. Pekoč občutek se lahko pojavi hkrati z drugimi simptomi, kot so srbečica, bolečine v očeh, solzenje ali izcedek iz oči, ali brez njih. Pogosto ga povzročijo tudi neizbežni dejavniki iz okolja, kot je močan veter ali visoka raven peloda v zraku. Podobni občutki so lahko sicer tudi simptomi veliko resnejših očesnih težav, ki zahtevajo medicinsko obravnavo. Za pravilno obravnavo oči je najprej treba določiti vzrok pekočega občutka v očeh.

▶ Pekoč občutek v očeh – vzroki

Včasih je vzrok za pekoč občutek preprosto določiti. Oči vas lahko na primer pečejo zaradi odziva na kemične snovi, kot so snovi, ki se nahajajo v šamponu, kloru iz bazena ali kremi za predel okrog oči. Drugi dejavniki, ki oči dražijo, lahko vključujejo ličila, različne kreme, mila in izdelke za čiščenje. Vzrok za pekoč občutek v očeh je lahko tudi dolgotrajno nošenje kontaktnih leč.

Pekoč občutek v očeh se lahko pojavi tudi kot posledica smoga, dima, prahu, peloda ali živalske dlake. Če ste alergični na kaj od navedenega, obstaja še večja verjetnost, da vas bodo oči začele peči. Pekoč občutek v očeh lahko povzroči celo čist zrak, še posebej če je zunaj zelo vroče, hladno ali suho.

Če je za pogost pekoč občutek v očeh kriva prisotnost katere od snovi, je lahko takšno stanje tudi pokazatelj resnejših težav, saj lahko pekoč občutek v očeh povzročijo npr. očesna rosacea, sindrom suhega očesa in blefaritis.

Takšen pekoč občutek lahko povzroči tudi vse, kar povzroča vnetje. Očesne alergije in bakterijske ali virusne okužbe, pa tudi običajen prehlad ali gripa lahko povzročijo vnetja, ki lahko povzročijo pekoč občutek v očeh.

V redkih primerih je lahko pekoč občutek v očeh znak resnejših težav, povezanih z vidom, tudi življenjsko nevarnih, kot je uveitis ali orbitalni celulitis. Pekoč občutek v očeh se običajno pojavi ob drugih simptomih, s katerimi lahko zdravnik lažje določi vzrok vaših težav.

Ko se pekoč občutek v očeh na primer pojavi hkrati s srbečico, je lahko to pokazatelj alergije, če pa pekoč občutek spremlja še izcedek iz oči, je lahko to znak okužbe.

▶ Pekoč občutek v očeh – kako stanje olajšati

Če kemični izdelki za gospodinjstvo pridejo v stik z vašimi očmi in povzročijo pekoč občutek, najprej preberite navodila na izdelku. V večini primerov je za zmanjšanje pekočega občutka dovolj, da oči izperete. Otroci in odrasli si v poletnih mesecih večkrat gredo čez oči z roko, na kateri so ostanki kreme za sončenje. Čeprav sta lahko pekoč občutek in zbadanje sprva zelo neprijetna, oči nežno spirajte s čisto vodo in kmalu se boste počutili bolje.

Če imate alergijo, vam lahko zdravnik predpiše določene kapljice za oči, ki bodo v sezoni alergij ublažile pekoč občutek. Kapljice se običajno razlikujejo od oralnih protialergijskih zdravil, kar lahko včasih povzroči pekoč občutek v očeh zaradi izsušitve očesa.

Če jemljete protialergijska zdravila ali katerakoli druga zdravila, za katera menite, da povzročajo pekoč občutek v očeh, se glede nadaljnjega jemanja posvetujte s svojim zdravnikom. Pekoč občutek v očeh, ki ga povzroča suhost oči, je mogoče odpraviti z uporabo kapljic za vlaženje oči (t. i. umetne solze).

Boljše se boste morda počutili tudi, če si čez zaprte oči položite hladen obkladek.

▶ Kdaj stopiti v stik z zdravnikom

Če pekoč občutek v očeh spremljajo bolečine ali izrazita občutljivost na svetlobo ali pa imate izcedek iz očesa, zamegljen vid, vidite bliskanje pred očmi, imate dvojni vid ali druge neobičajne simptome, nemudoma stopite v stik s svojim zdravnikom. Tudi če se ne pojavi noben od navedenih simptomov in se stanje v nekaj dneh ne izboljša, vam priporočamo, da obiščete zdravnika.

Pordelost oči – vzroki in preprečevanje

Pordelost oči lahko povzročijo razširjene ali povečane krvne žile v bližini očesa (površinske krvne žile). Čeprav je pordelost v večini primerov neboleča, je lahko tudi nevarna. Če traja dlje kot dan ali dva, se posvetujte z zdravnikom specialistom.

Nenadna pordelost oči je pogosto benignega značaja in posledica prehlada, zunanjih dražljajev, alergij, utrujenosti, jemanja določenih zdravil (najpogosteje tistih, ki vsebujejo kortikosteroide, čeprav se določne bolezni oči zdravijo prav z njimi) ali predolgega gledanja v računalniški zaslon. Pordelost pa v nekaterih primerih ni ravno benigno stanje in je posledica vnetja ali okužbe očesa, lahko pa gre tudi za zunanje in mehanske poškodbe oči.

Zapleti, ki lahko povzročijo pordelost oči, so najpogosteje: konjunktivitis, subkonjunktivalna krvavitev, blefaritis, uveitis, sindrom suhega očesa, pogosta uporaba fiziološke raztopine (umetne solze), mehanske poškodbe oči, draženje, ki ga povzroča nošenje kontaktnih leč, ulkus roženice (čir) ali celo akutni glavkom.

Najpogostejši vzrok pordelosti oči je konjunktivitis, vnetje očesne veznice, ali okužba beločnice. Zdravljenje je odvisno od vzroka, ki je lahko bakteriološki, virusni ali alergijski. Spremljajo ga neprijetna srbečica, zbadanje in oteklost vek. Upoštevati je treba, da je lahko zelo nalezljiv. Priporoča se uporaba hladnih ali toplih (kamiličnih) obkladkov večkrat dnevno.

Veznica je prepredena s tankimi krvnimi žilicami, ki so zelo občutljive in zlahka počijo. Ko kri iz teh žilic pripotuje v prostor med veznico in beločnico, pride do subkonjunktivalne krvavitve (hiposfagma). Običajno jo povzročijo fizični dražljaji, kot je kašljanje ali kihanje, povezana pa je lahko tudi s splošnimi sistemskimi boleznimi, kot je sladkorna bolezen. Ena od značilnosti subkonjunktivalne krvavitve je lahko tudi občutljivost na svetlobo.

Vnetje očesnih vek ali trepalnic (vnetje foliklov trepalnic) se imenuje blefaritis in je ena od bolezni oči, ki jih povzroča neustrezna higiena. Spremljajo ga srbečica, solzenje in močna pordelost, ni pa nalezljiv. Zdravi se s toplimi (kamiličnimi) obkladki večkrat dnevno.

Vnetje srednje očesne ovojnice (uvee) se imenuje uveitis in lahko zelo hitro napreduje od blage do popolne pordelosti oči. Zanj je značilna tudi neobarvanost roženice. V nekaterih primerih je lahko celo tako nevaren, da povzroči nastanek glavkoma. Zdravi se s kortikosteroidnimi kapljicami za razširitev zenic.

Kadar oko izloča premalo solz, to imenujemo sindrom suhega očesa. Ker za ostrino vida skrbijo solze, pride v primeru njihovega pomanjkanja do suhosti in draženja, zaradi tega pa do razširitve krvnih žil, kar povzroči pordelost oči. Zdravi se s fiziološko raztopino za oči, t. i. umetnimi solzami.

Pordelost pa lahko sicer povzroči tudi pretirana in prepogosta uporaba te raztopine. Zaradi navedenega je zato zelo pomembno, da dobro preberete navodila za raztopino in se pred začetkom uporabe posvetujete z zdravnikom specialistom.

Eden od zunanjih dejavnikov, ki lahko povzročijo pordelost oči, je vstavljanje kontaktnih leč, ki lahko povzroči draženje in s tem tudi pordelost oči. Oči se odzovejo na vstavljanje kontaktnih leč, kar razdraži površino oči. V tem primeru se priporoča uporaba posebne raztopine za oči, ki je namenjena prav uporabi pri nošenju kontaktnih leč ali pa se celo priporoča, da leče vzamete iz oči.

Mehanske poškodbe oči povzročijo širjenje očesnih krvnih žil z namenom avtoregeneracije in samozdravljenja.

Vnetno, nalezljivo stanje roženice se imenuje ulkus ali čir roženice, povzroči ga zunanji dejavnik (bakterije ali virusi) in lahko obsega več delov oči. Pogosto ga spremljajo bolečine v očesu in neprijeten občutek, zamegljen vid. Oči postanejo pordele zaradi razširitve žilic blizu roženice, ki se širijo zaradi obrambe pred okužbo.

Najnevarnejši vzrok pordelosti oči je nastanek akutnega glavkoma (zaprtega ali zoženega očesnega kota). Gre za stanje, ki lahko resno vpliva na vid, če se ne zdravi takoj. Za takšen glavkom je značilna ostra bolečina v očesu, telesna slabost, poslabšanje normalnega vida in zelo poseben pojav mavričnih barv okrog vira svetlobe. Pogosto se pojavi samo na enem očesu. Pri akutnem glavkomu se vid ne poslabša in ne izgine naenkrat, temveč se slabša postopoma. Specialist morebitno bolezen preveri s tonometrijo.

Če se pojavi pordelost, ki traja dlje kot dan ali največ dva, se najprej obrnite na splošnega zdravnika, ki bo ugotovil vzrok zanjo ali pa vas bo napotil k specialistu.

Težave z vidom

Včasih bo vaše težave rešil že hladen obkladek in obisk lekarne. V drugih primerih pa bo vendarle potreben tudi obisk zdravnika. Kako vedeti, kdaj obiskati zdravnika in kdaj ne? Kratek pregled nekaterih simptomov vam lahko pomaga ugotoviti, ali je težava z vidom nenevarna ali pa potrebujete natančnejši pregled.

Konjunktivitis

Simptoma konjunktivitisa sta srbečica in pordelost, pogost pa je tudi bel ali rumen izcedek iz očesa. Izcedek iz nosu in simptomi prehlada so zelo pogosti.

Če menite, da imate konjunktivitis, se za nasvet obrnite na svojega zdravnika. To stanje je lahko nalezljivo, zato si roke umivajte pogosto in uporabljajte samo svojo brisačo. Nekatera stanja, kot so suhe oči ali okužbe oči, so pogosto podobna konjunktivitisu. Vaš zdravnik bo prepoznal razliko in vedel, kako stanje zdraviti.

Preberite naslednje: Konjunktivitis – vzroki, simptomi in zdravljenje.

Suhe oči

Za to ne ravno redko težavo lahko krivite okolje, hormonske spremembe ali svojo dnevno rutino. Ljudje, ki veliko časa preživijo za računalnikom, pogosto uporabljajo mobitel, veliko berejo knjige ali dlje časa gledajo televizijo, se lahko ob koncu dneva počutijo nelagodno, ker ne mežikajo dovolj.

Oči nekajkrat dnevno navlažite s kapljicami. Če vam kapljice na pomagajo, obiščite zdravnika. Nekatera stanja, kot so določene oblike artritisa, so prav tako povezana s suhimi očmi. To stanje lahko povzročijo tudi nekatera zdravila. Preberite naslednje: Sindrom suhega očesa in ali je suhost oči mogoče zdraviti.

Ječmen – rdeča bulica na očesni veki

Vaše oči naravno proizvajajo maščobo. Če se lojne žleze zamašijo, lahko pride do okužbe v foliklu vaše očesne veke. Rezultat je boleča, rdeča bulica na veki, ki se imenuje ječmen. Za lajšanje bolečine pet- do šestkrat dnevno na najobčutljivejši del ječmena položite topel vlažen obkladek. Prav tako lahko trepalnice enkrat dnevno umijete z nekaj kapljicami otroškega šampona in toplo vodo. Če to ne pomaga, se obrnite na svojega zdravnika. Morda vam bo predpisal antibiotik, steroidno kremo ali celo predlagal operacijo.

Trzanje vek

Trzanje vek je običajen in neprijeten pojav, ki pa običajno ni razlog za preveliko skrb. Imenuje se miokimija. Zanjo pogosto ni točno določenega vzroka in spontano izgine. Povezana je lahko z vnosom kofeina, stresom ali premalo spanja.

Trzanje očesa – vsi vzroki mežikanja z očmi

Odpravite jo lahko s spreminjanjem nekaterih vsakodnevnih navad. Če trzanje traja dlje kot teden dni ali vam začnejo trzati tudi drugi deli obraza, obiščite zdravnika. Zelo redko gre za veliko resnejšo težavo.

Naprezanje oči

Ko večji del dneva gledate v katerikoli zaslon, se vaše oči utrudijo. Odmor si vzemite glede na načelo 20/20/20. Objekt, oddaljen vsaj 20 korakov, glejte vsakih 20 minut 20 sekund. Oči lahko postanejo utrujene tudi, če so suhe. Poskusite uporabiti kapljice za oči. Če vam ne bodo pomagale, boste morda morali nositi očala, še posebej, če ste starejši od 40 let.

Spuščene oči

S staranjem je lahko tanko tkivo očesnih vek videti vedno bolj spuščeno. Če se to dogaja na obeh očeh, gre za običajen pojav. Če se ena ali obe veki spustita do ali čez raven zenice, se čim prej obrnite na svojega zdravnika. V tem primeru imate lahko več resnejših težav.

Ne morete prebrati majhnih črk

Ali vedno težje preberete jedilni list? Če ste starejši od 40 let, gre verjetno za običajen pojav. V teh letih se oči pri vseh začnejo spreminjati zaradi stanja, imenovanega prezbiopija (starostna daljnovidnost). Do pojava pride, ko očesna leča postane pretrda in izgubi možnost prilagoditve, zaradi česar težje spremeni fokus z oddaljenosti na bližino. To pomeni, da je branje od blizu težje, posebej pri slabši svetlobi. Običajno pomagajo očala za branje, bifokalne in progresivne leče.

Preberite naslednje: 
Kaj je retinoshiza – vzroki, simptomi in zdravljenje
Očesna mrena – zunanja mrena in siva mrena
Ablacija mrežnice – ali veste, kaj je ablacija mrežnice?
Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu
Bolezni oči so povezane s težavami s spominom
Senilna makularna degeneracija ali degeneracija rumene pege
Ptoza – povešenost zgornje veke
Lebdeči delci v očeh – vzroki, simptomi in zdravljenje
Anksioznost in težave z vidom
Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet

Objava Otečene oči, zbadanje in solzenje – kako si lahko pomagate? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Milije – imate okrog oči bele pikice? Preverite, kako se jih znebiti https://dioptrija.si/ocesne-napake/imate-okrog-oci-bele-pikice-preverite-kako-se-jih-znebiti/ Tue, 21 Feb 2023 08:26:33 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6235 Milije so majhne izbokline, ki se pojavljajo pod zgornjim slojem kože (epidermisom) na vekah, okoli oči in nosu ter na bradi in licih. Te bele ali rumenkaste ciste se običajno pojavljajo v skupinah ter lahko pokrivajo večji del kože na obrazu. Milije redko otečejo ali se vnamejo, pogosto pa se pojavijo pri novorojenčkih.  Kaj povzroča […]

Objava Milije – imate okrog oči bele pikice? Preverite, kako se jih znebiti pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Milije so majhne izbokline, ki se pojavljajo pod zgornjim slojem kože (epidermisom) na vekah, okoli oči in nosu ter na bradi in licih. Te bele ali rumenkaste ciste se običajno pojavljajo v skupinah ter lahko pokrivajo večji del kože na obrazu. Milije redko otečejo ali se vnamejo, pogosto pa se pojavijo pri novorojenčkih.

 Kaj povzroča milije?

Bele pikice se razvijejo, ko odmrle kožne celice ali keratin ostane ujet pod površino kože. Ni povsem jasno, zakaj se to dogaja, vendar milije niso isto kot akne, katerih vzrok so običajno hormoni in ki povzročajo vnetja.

K nastanku milij lahko privede izpostavljanje soncu, ker koža postane bolj groba, zaradi česar se mrtve celice težje dvignejo in izginejo. Takšne zamašitve lahko privedejo do nastanka milij.

Včasih milije izginejo brez vsakršnega zdravljenja, če pa na koži ostanejo, jih je treba odstraniti. Povezane so tudi z drugimi poškodbami kože, zdravili ali boleznimi, te redkejše oblike pa se imenujejo sekundarne milije.

Kako se jih znebiti?

Bele pikice ne bolijo, ne puščajo brazgotin in pogosto izginejo same od sebe, zato zdravljenje pogosto ni potrebno. Pri novorojenčkih običajno izginejo v nekaj tednih. Primarne bele pikice, ki prizadenejo večje otroke ali najstnike, lahko izginejo v nekaj tednih ali mesecih, lahko pa ostanejo dlje časa. Če odraslim milije predstavljajo težavo, si jih lahko dajo odstranit.

Bele pikice, ki se pojavijo pod očmi, redkeje izginejo same. Da jih odstranite, obiščite dermatologa ali oftalmologa, specializiranega za očesno kozmetično kirurgijo (vključno z zdravljenjem milij). Pri kirurškem odstranjevanju milij niso potrebni šivi.

Ostale možnosti, ki se lahko uporabijo za odstranjevanje milij, vključujejo kemični piling, lasersko ablacijo, krioterapijo in diametrijo.

Bele pikice, ki se pojavljajo na obrazu (licih, bradi, okrog nosu), lahko običajno s sterilno iglo, lanceto ali iglo za ogrce varno odstranimo doma. Ogrci so zamašene, običajno okužene lojne žleze, ki so primarni znaki aken.

Igla za ogrce je ročni pripomoček v obliki pisala, s katerim je mogoče odpraviti akne in bele pikice in ki ga je treba pred uporabo dobro razkužiti.

Čeprav z iglo lahko varno odstranite ogrce in milije na obrazu, je ne uporabljajte za odstranjevanje milij z vek ali v bližini oči.

Preberite naslednje:

26 bolezni, ki lahko povzročijo rumene oči

Objava Milije – imate okrog oči bele pikice? Preverite, kako se jih znebiti pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>