Ko rečete: »Imam alergijo,« ljudje pričakujejo, da kihate, vendar imate lahko poleg tega tudi pordele, otekle in razdražene oči. Simptome očesnih alergij lahko povzročijo običajni vzroki, kot so cvetni prah, prah, živalske dlake in drugi zunanji in notranji alergeni.
Da bi jih odpravili, morate ugotoviti njihove vzroke in se jih izogibati. Stanje lahko olajšajo kapljice za oči in druga zdravila.
Vzroki očesnih alergij
Očesne alergije so znane tudi kot alergijski konjunktivitis. Tako kot druge alergijske reakcije tudi očesne alergije povzroči delovanje imunskega sistema, naravnega obrambnega sistema telesa.
Ko imate alergijo, se vaš organizem odzove na snovi, ki niso zelo škodljive, kot so cvetni prah, prah, plesen ali živalske dlake. Sprosti se histamin, snov, ki povzroči otekanje in vnetje. Krvne žilice v vaših očeh otečejo in oči postanejo rdeče, solzne in razdražene.
Alergični ste lahko na:
- cvetni prah trav, korenin in dreves. To so najpogostejše vrste očesnih alergij in se imenujejo sezonski alergijski konjunktivitis;
- prah, živalsko dlako in ostale alergene notranjih prostorov. Te alergije imate lahko celo leto in se imenujejo kronični konjunktivitis;
- ličila, parfume in ostale kemične sestavine, ki povzročajo očesne alergije. Te alergije se imenujejo kontaktni konjunktivitis;
- kontaktne leče.
Simptomi, na katere morate biti pozorni:
- pordele, razdražene oči;
- srbečica;
- solzenje oči;
- otekle veke;
- občutljivost, žarjenje, bolečine;
- občutljivost na svetlobo.
Običajno se pojavijo tudi drugi simptomi alergij, kot sta zamašen nos in kihanje.
Očesne alergije – zdravljenje
Nekatera zdravila, ki se uporabljajo za nosne alergije, se uporabljajo tudi za očesne. Pri čim prejšnjem olajšanju vam lahko pomagajo tudi zdravila brez recepta in kapljice za oči.
Antihistaminska zdravila in kapljice za oči
Antihistaminiki delujejo tako, da ustavijo histamin in tako olajšajo srbečico in solzenje oči. Na trgu jih obstaja več vrst, nekateri pa lahko povzročijo zaspanost.
Antihistaminske kapljice za oči so koristne pri srbečici in solzenju oči. Uporabite jih lahko nekajkrat dnevno, tistih, ki se izdajajo brez recepta, pa ne uporabljajte dlje kot dva do tri dni.
Običajno se kombinirajo z drugimi vrstami kapljic, vključno s tistimi, ki zožijo otekle krvne žile v očeh. Te vrste kapljic (dekongestivi) ne smete uporabljati več kot nekaj dni zapored. Če imate glavkom, jih sploh ne uporabljajte.