Sindrom suhega očesa je posledica manjše kakovosti ali količine solz, zaradi česar je površina očesa premalo navlažena. Posledice so lahko manj resne, kot je večje draženje oči, lahko pa se razvijejo tudi vnetne spremembe, ki prizadenejo roženico in veznico očesa.
Simptomi suhega očesa
- Pordelost;
- enake motnje na obeh očesih;
- bolj izražene motnje pozimi (centralno ogrevanje, mrzlo vreme);
- motnje trajajo več kot tri mesece;
- motnje po daljšem delu za računalnikom, branju, gledanju televizije, vožnji z avtomobilom ali bivanju v klimatiziranem prostoru;
- opazna sprememba ostrine vida;
- pekoč občutek v očeh.
Že samo stalna suhost, srbečica in občutek zbadanja v očesu so dovolj za strokovno diagnosticiranje sindroma, za potrditev pa se bo oftalmolog odločil šele, ko bo izmeril količino solz s Schirmerjevim testom – na predel pod spodnjo veko vsakega očesa se namestita posebna papirčka, široka 5 mm in dolga 35 mm. Nato morate imeti oči pet minut nežno zaprte. Če je po petih minutah dolžina papirčka, prepojena s solzami, večja od 30 mm, je izločanje normalno.
Čeprav se zdi protislovno, lahko sindrom suhega očesa povzroči solzne oči. Do tega pride, ker suhost površine oči včasih povzroči povečano proizvodnjo vodne komponente solz, ki deluje kot zaščitni mehanizem.
Zmanjšajte tegobe suhih oči
Suhe oči so stanje, ki je redko povsem ozdravljivo, je pa mogoče zmanjšati tegobe tega stanja.
Izogibajte se bivanju v zadimljenih prostorih, suhemu zraku (klimatske naprave), močnemu vetru, prahu ali ventilaciji. Računalniški zaslon namestite malo pod linijo pogleda, saj boste s tem zmanjšali izparevanje solz. Izpostavljenost oči bodo zmanjšala tudi očala z večjimi okvirji.
Pomagate si lahko tudi z umetnimi solzami, medicinskim izdelkom, ki ga lahko v lekarni kupite brez recepta. Umetne solze se uporabljajo kot nadomestek naravnih.
Druge možnosti zdravljenja:
- vložek z vlažilno sestavino,
- vgradnja silikonskih čepkov,
- kirurško zaprtje solznega kanala.