Astigmatizen je očesna napaka, ki se lahko pojavi tako pri otrocih kot odraslih. Dejansko gre za precej pogost pojav. Čeprav ima astigmatizem lahko več vzrokov, ga je mogoče korigirati z nošenjem korekcijskih očal ali leč, prav tako pa ga je mogoče tudi za vedno odpraviti z lasersko korekcijo vida.
Astigmatizem se skoraj nikoli ne pojavi sam, temveč v kombinaciji s kratkovidnostjo ali daljnovidnostjo
Kako prepoznati astigmatizem?
Ker je astigmatizem zelo pogost pojav, je pomembno znati prepoznati njegove simptome in nanje pravočasno reagirati. Če sumite, da ima vaš otrok astigmatizem, bodite pozorni na njegovo obnašanje ob upoštevanju navedenih simptomov.
Simptomi astigmatizma:
- Pogosti glavoboli
- Pretirano škiljenje
- Moten ali popačen vid tako na blizu kot daleč
- Občutljivost na svetlobo – fotofobija
- Naprezanje oči med branjem
- Nenehno zapiranje oči (da bi si jih odpočili)
Dve vrsti astigmatizma
Astigmatizem, ki ga ima kar 80 % bolnikov in ki se najpogosteje korigira, se imenuje pravilni astigmatizem. Pravilni astigmatizem je mogoče razdeliti tudi na enostavni, sestavljeni in mešani astigmatizem.
Ostalih 20 % oseb, ki imajo astigmatizem, ima t. i. nepravilni astigmatizem. Gre za posebno vrsto motnje, ki jo običajno povzroči keratokonus (bolezen roženice) ali pa je posledica vnetja ali poškodbe roženice.
Kako lahko veste, ali ima vaš otrok astigmatizem?
Simptomi astigmatizma so pri vsaki osebi drugačni, zato so redni pregledi oči nujni. Če ima vaš otrok katerega od zgoraj navedenih simptomov, ga obvezno naročite na pregled, kjer bo zdravnik preveril, ali ima astigmatizem.
Zdravniki otrokom že pri tretjem letu starosti priporočajo celovit pregled oči, nato pa vsako leto do dopolnjenega 16. leta starosti. Odrasli bi se morali pregleda udeležiti vsako leto.
Če vas zanima več o laserski korekciji vida, se obrnite na strokovnjake iz poliklinike Optical Express na njihovi spletni strani ali po telefonu na številko 01/5625450.
Preberite naslednje:
Razdraženost oči – kaj jo povzroča in kako se ji izogniti?
Kako prepričani ste o kakovosti svojega vida? Preverite ga doma!
Modra svetloba – ali škoduje našim očem?
Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče?
Koordinacija oči – kako jo izboljšati?
Daltonizem – motnja prepoznavanja barv
Anksioznost in težave z vidom