Očesne bolezni – Dioptrija.si https://dioptrija.si Portal za dober vid Sat, 28 Oct 2023 15:35:21 +0000 en-US hourly 1 Gensko zdravljenje pomaga pri dedni slepoti https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/gensko-zdravljenje-pomaga-pri-dedni-slepoti/ Sat, 28 Oct 2023 15:35:26 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7334 Nova študija potrjuje, da je mogoče varno in učinkovito zdraviti obe očesi. V povezavi z dolgoletno funkcionalno slepoto Tami Morehouse pravi, da gensko zdravljenje, ki je popravilo njen vid, ni nič manj kot čudež. Tami je ena od prvih 12 pacientov z redko dedno boleznijo mrežnice, ki je bila deležna eksperimentalnega zdravljenja enega očesa pred tremi […]

Objava Gensko zdravljenje pomaga pri dedni slepoti pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Nova študija potrjuje, da je mogoče varno in učinkovito zdraviti obe očesi. V povezavi z dolgoletno funkcionalno slepoto Tami Morehouse pravi, da gensko zdravljenje, ki je popravilo njen vid, ni nič manj kot čudež. Tami je ena od prvih 12 pacientov z redko dedno boleznijo mrežnice, ki je bila deležna eksperimentalnega zdravljenja enega očesa pred tremi leti, zdaj pa je med pacienti, ki prestajajo gensko zdravljenje na obeh očesih.

47-letna socialna delavka in mama treh otrok razlaga, da jo je pred zdravljenjem vsak dan skrbelo, da bo izgubila še tisto malo vida, kar ga je imela. »To zdravljenje mi je omogočilo dobesedno veliko svetlejšo prihodnost,« pravi Tami. »Moj svet je zasijal in stvari okrog sebe sem videla veliko jasneje. Kmalu po drugem zdravljenju sem šla na večerjo z možem, pogledala na mizo in pomislila: O, moj bog, vidim kozarec pred sabo.«

Gensko zdravljenje, usmerjeno na očesne mutacije

Študija, v kateri je omenjena pacientka sodelovala, je bila med prvimi, ki je pokazala, da lahko gensko zdravljenje pri osebah z dedno slepoto izboljša vid. Novejši podatki kažejo, da je zdravljenje obeh očes varno in učinkovito. Pacienti dobijo v oči injekcije z zdravimi kopijami disfunkcionalnega gena, ki omogočajo boljše delovanje očesnih celic.

To zdravljenje z injekcijami daje tako dobre rezultate, da raziskovalci načrtujejo zdravljenje drugega očesa pri petih otrocih in štirih odraslih, ki so sodelovali v začetni študiji.

»Bilo je nekaj dvomov glede tega, ali bi lahko prva injekcija povzročila imunski odziv in s tem posledično zavrnitev prejema druge injekcije v organizmu. Če bi prišlo do tega, bi lahko bila korist, dosežena pri zdravljenju prvega očesa, ogrožena. Vendar se to ni zgodilo.« Po prejemu injekcije v drugo oko so trije pacienti bolje videli pri pridušeni svetlobi, dva od njih pa sta lahko premagala ovire pri slabi osvetlitvi.

Pol pacientov uradno ni več slepih

Vsi ti pacienti imajo dedno degenerativno bolezen mrežnice, imenovano Lebrova kongenitalna amavroza (LCA), ki jo povzroča mutacija gena RPE65 in ki v srednjih letih privede do slepote. Tami pravi, da se je njen vid poslabšal v vseh treh nosečnostih. Ko je dopolnila 40 let, je videla zelo malo svetlobe in barv, večino predmetov pa je videla kot »temne, meglene in motne gmote«.

Zdravljenje je vključevalo injekcije gensko ustvarjenega virusa, ki je prenašal normalno različico gena RPE65. Po prvih injekcijah se je vid šestih od dvanajstih pacientov izboljšal toliko, da jih po uradnih merilih niso več šteli med slepe osebe. Eden od otrok, ki so sodelovali v raziskavi, je lahko še isto leto kolesaril. Gre za otroka, ki je pred zdravljenjem uporabljal palico in pri hoji potreboval vodenje in oporo druge osebe.

Gensko zdravljenje bi lahko odpravilo razvoj slepote

Predvideva se, da bi se lahko podobna zdravljenja, ki bi bila usmerjena tudi na druge mutacije, uporabljala za zdravljenje več dednih bolezni, ki povzročajo slepoto. Trenutno obstaja približno 200 znanih genskih mutacij, ki povzročajo izgubo vida. Ker je LCA degenerativna bolezen, obstaja možnost, da bi se lahko zdravljenje nekega dne uporabljalo pri zelo majhnih otrocih, morda tudi novorojenčkih, preden bi se izguba vida sploh pojavila. Pri številnih genskih boleznih bi zgodnje ukrepanje dalo optimalne rezultate.

Tami je zaradi te ugotovitve navdušena. »Če bi takšno zdravljenje in podobna druga preprečili izgubo vida pri otrocih in odpravili težave, s katerimi sem se med odraščanjem soočala sama, bi bila ta študija dejansko pravi čudež.«

Preberite naslednje:
Kako vidijo naši možgani?
Je barva naših oči odvisna od našega razpoloženja?
Težave z vidom med nosečnostjo
Razkrivamo: Kako so videti oči drogiranih oseb?
Kaj so vidne avre in skotomi?
Kolobom – kaj je to?
Modra svetloba – ali škoduje našim očem?
Ablacija mrežnice – ali veste, kaj je ablacija mrežnice?

Objava Gensko zdravljenje pomaga pri dedni slepoti pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Očesne bolezni – vzroki, simptomi in zdravljenje https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/ocesne-bolezni-vzroki-simptomi-zdravljenje/ Mon, 04 Sep 2023 07:12:22 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7830 Pogosti primeri povezanosti bolezni v organizmu in očesnih bolezni Očesne bolezni – povišan krvni sladkor, različne bolezni ščitnice in druga hormonska neravnovesja močno vplivajo na splošno stanje vida. Z zdravljenjem prav teh bolezni in motenj ter lokalno uporabo zdravil (v očesu) je mogoče odpraviti škodljive posledice teh bolezni na vid. Oko je zelo specifično in […]

Objava Očesne bolezni – vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Pogosti primeri povezanosti bolezni v organizmu in očesnih bolezni

Očesne bolezni – povišan krvni sladkor, različne bolezni ščitnice in druga hormonska neravnovesja močno vplivajo na splošno stanje vida. Z zdravljenjem prav teh bolezni in motenj ter lokalno uporabo zdravil (v očesu) je mogoče odpraviti škodljive posledice teh bolezni na vid.

Oko je zelo specifično in po svoji sestavi delno edinstven organ (vsebuje določene dele, ki jih ne vsebuje noben drug organ v telesu, na primer roženico), medtem ko po drugi strani vsebuje tudi tipične dele organov (vezivno tkivo, krvne žile, živce). Zaradi teh podobnosti se simptomi bolezni, ki prizadene posamezne organe, začnejo odražati tudi na očeh.

Vzrok za bolezni in očesne okvare so med drugim bolezni ščitnice in sladkorna bolezen, ki imajo vsaka svoje značilne simptome. Bolezni ščitnice, kot sta hipotiroza (slabše izločanje hormonov) in hipertiroza (prekomerno izločanje hormonov), škodljivo vplivajo na zdravje oči.

Hipertiroza, ki je povezana s celotnim imunskim sistemom, povzroča distiroidno orbitopatijo, spremembe tkiva orbite zaradi prevelike količine hormonov v organizmu. Druga očesna bolezen, povezana s to boleznijo ščitnice, je proturzija ali izbočenje zrkla. Posledica hipertiroze je kopičenje vode in maščobe v telesu, zaradi česar se poveča tkivo okrog orbite, to pa povzroči retrakcijo (umik zgornjih vek navzgor). Oko je zaradi tega videti izbuljeno. V ekstremnih primerih, ki so zelo redki, pacient očesa ne more zapreti, niti ko gre spat. Simptomi so pogosto zamegljen vid, povišan očesni tlak in diplopija.

Pri sladkorni bolezni pride pogosto do nastanka ječmena, konjunktivitisa ali raznih vnetnih procesov na površini očesa (na primer vnetja vek). Povečana koncentracija sladkorja v solzah povzroča zbadanje ali neprijeten pekoč občutek. Sladkorna bolezen kot sistemska bolezen najbolj poškoduje očesno lečo in roženico.
Te očesne bolezni se zdravijo najprej z zdravljenjem primarne bolezni in šele nato očesne (globalno in lokalno).

Za pravočasno odkrivanje očesnih bolezni in preprečevanje izgube vida je treba okrog 40. leta starosti opraviti pregled. Če pri vas obstaja tveganje za razvoj očesne bolezni, se priporoča, da se na pregled naročite vsako leto. Če nimate nobenih težav, bi morali zdravnika po 54. letu starosti obiskati vsaki dve do štiri leta. Nato bi morali pregledi postati pogostejši, na vsako eno do tri leta. Po 65. letu starosti je zaželeno, da se pregledov udeležujete na leto do dve.

Z rastjo prebivalstva narašča tudi število bolnikov z očesnimi boleznimi. Najpogostejše očesne bolezni pri ljudeh nad 40. letom starosti so:

Starostna makularna degeneracija

Starostna makularna degeneracija (degeneracija rumene pege) poškoduje in nato uniči centralni vid. Obstajata dve obliki bolezni – suha in vlažna. 90 % primerov predstavlja suha oblika makularne degeneracije, ostalih 10 % pa vlažno obliko, ki je veliko škodljivejša in krivec za 90 % primerov izgube vida.

Očesne bolezni – pri kom je tveganje za makularno degeneracijo največje?

Največje tveganje obstaja pri tistih, ki:

  • so starejši od 60 let,
  • kadijo,
  • imajo bolezen v družini,
  • so belci in ženskega spola,
  • imajo visok krvni tlak,
  • so pretežki.

Simptomi:

Makularna degeneracija ni boleča. Stanje se lahko poslabša hitro ali počasneje. Suha oblika lahko na centralni vid vpliva po nekaj letih, vlažna oblika pa povzroča nagle in resne spremembe vida. V obeh primerih sta ključnega pomena za upočasnitev izgube vida zgodnje odkrivanje in zdravljenje. Če opazite katerega od naslednjih simptomov, takoj obiščite svojega zdravnika:

  • ravne linije postanejo valovite – simptom vlažne oblike,
  • zamegljen centralni vid – najpogostejši znak suhe oblike,
  • težave z vidom na daleč,
  • težave pri gledanju podrobnosti, npr. obraza ali besed na strani,
  • temni ali prazni madeži v centralnem vidu.

Zdravljenje starostne makularne degeneracije

Zdravljenje vlažne oblike lahko vključuje:

  • injiciranje zdravil (do zdaj najpogostejša oblika zdravljenja),
  • lasersko operacijo,
  • fotodinamično zdravljenje.

Zdravljenje suhe oblike:

Cilj je spremljanje ali upočasnitev napredovanja bolezni. Pri napredovali suhi obliki makularne degeneracije izgube vida ni mogoče preprečiti. Z uporabo določenih prehranskih dodatkov je mogoče bolezen pri nekaterih pacientih stabilizirati. Ena od večjih študij je pokazala, da lahko uporaba velikih odmerkov antioksidantov, vitaminov C in E, luteina in zeaksantina v kombinaciji s cinkom pomaga upočasniti napredovanje bolezni v naslednjih primerih:

  • bolezen srednje intenzivnosti,
  • visoko tveganje za napredovanje v napredovali stadij,
  • napredovali stadij v samo enem očesu.

Študija je prav tako pokazala, da ti dodatki ne pomagajo preprečevati ali upočasniti bolezni v zgodnjem stadiju.

Ukrepi za preprečevanje starostne makularne degeneracije:

  • Jejte več listnate zelene zelenjave in rib.
  • Ohranjajte normalno telesno težo in redno telovadite.
  • Ne kadite.
  • Redno preverjajte svoj krvni tlak.
  • Zdravite visok krvni tlak.

Očesne bolezni

Katarakta

Katarakta je stanje, pri katerem leča, ki je sicer bistra, postane zamegljena. Pojavi se lahko na obeh očesih, vendar se najpogosteje opazi samo na enem. Ker skozi zamegljeno lečo prehaja manj svetlobe, postane vid moten. Katarakta je najprej majhna in ne vpliva vedno na vid, začne pa vplivati z rastjo.

Večino primerov povzroči staranje. Ostali dejavniki tveganja vključujejo:

  • bolezni (sladkorna bolezen),
  • poškodbo očesa,
  • operacijo očesa,
  • gene ali težave, povezane s porodom (otroci se lahko rodijo s katarakto ali pa se ta pri njih razvije v otroštvu),
  • prekomerno izpostavljenost UV-žarkom,
  • kajenje,
  • določena zdravila.

Pri kom je tveganje za razvoj katarakte največje?

Tveganje za razvoj katarakte se poveča s starostjo. Ostali dejavniki tveganja so lahko:

  • okoljski pogoji, npr. prekomerna izpostavljenost soncu,
  • življenjski slog, vključno s kajenjem in uživanjem alkohola,
  • prisotnost določenih bolezni, npr. sladkorne bolezni.

Simptomi katarakte:

  • zamegljen in moten vid,
  • slabenje barv,
  • povečano bleščanje svetlobe, luči ali sončne svetlobe,
  • oslabljen nočni vid,
  • več predmetov v enem očesu ali dvojni zamegljen vid pri očesu s katarakto,
  • prepogoste spremembe dioptrije.

Zdravljenje katarakte

Pri zgodnjem stadiju je lahko v pomoč naslednje:

  • nabava novih očal ali kontaktnih leč,
  • uporaba močnejše osvetlitve,
  • uporaba povečevalne leče,
  • nošenje sončnih očal.

Če katarakta vpliva na vsakodnevne aktivnosti, vam bo zdravnik najverjetneje priporočil operacijo. Operacija katarakte je ena najpogostejših, najvarnejših in najučinkovitejših operacij. Z njo lahko počakate, dokler bolezen ne vpliva na vaš vsakdan, saj s tem svojim očem ne boste škodovali.

»Vodič po operaciji sive mrene – kako to bolezen prepoznati in zdraviti«

Če se odločite za operacijo, boste napoteni k oftalmologu, ki bo zamegljeno lečo odstranil in jo zamenjal z umetno. Če potrebujete operacijo na obeh očesih, bo ta izvedena na vsakem očesu posebej v razmiku, ki ga bo določil vaš zdravnik.

Načini za preprečevanje katarakte

Izogibajte se prekomerni izpostavljenosti sončnim žarkom. Nosite sončna očala z UV-zaščito in kapo ali klobuk s širokimi krajci. Ne kadite.

Očesne bolezni, povezane s sladkorno boleznijo

Pri sladkornih bolnikih obstaja tveganje za razvoj očesnih bolezni, kot so:

  • retinopatija, povezana s sladkorno boleznijo,
  • glavkom,
  • katarakta.

Diabetična retinopatija je najpogostejša očesna bolezen pri sladkornih bolnikih. Običajno prizadene obe očesi. Bolezen ima štiri stadije. Najresnejši je proliferativna diabetična retinopatija.

Poškodbe krvnih žil lahko do izgube vida in slepote privedejo na dva načina:

  1. Tekočina se preliva v center mrežnice – makulo. Ta predel je odgovoren za centralni vid. Tekočina povzroči oteklost makule in tako zamegli vid.
    2. Pri proliferativni retinopatiji rastejo nove, nenormalne krvne žile. Te žile zameglijo vid s krvavitvami v center očesa, kar povzroči nastanek brazgotinastega tkiva. Takšno stanje lahko privede do ločitve mrežnice od preostanka očesa.

Pri kom je tveganje za očesne bolezni, povezane s sladkorno boleznijo, največje?

Tveganje za razvoj očesne bolezni obstaja pri vsakomur s sladkorno boleznijo tipa 1 in 2. Dlje časa ko traja sladkorna bolezen, večje je tveganje za očesno bolezen. Bolezen je težko odkriti, ker se lahko proliferativna retinopatija in otekanje makule pojavita brez vsakršnih simptomov. Včasih ostane ob napredovanju bolezni vid ohranjen, bolnik pa nima nobenih simptomov. V vsakem primeru je tveganje za morebitno izgubo vida veliko, zato je treba redno opravljati očesne preglede.

Simptomi očesnih bolezni, povezanih s sladkorno boleznijo

Zgodnji znaki diabetične retinopatije, podobno kot pri sladkorni bolezni, na začetku niso opazni. Za ukrepanje ne čakajte na pojav simptomov. Če imate sladkorno bolezen, se naročite na podroben pregled oči enkrat letno ali pogosteje. Bolj ko odlašate, manj uspešno bo zdravljenje.

Če opazite naslednja simptoma, takoj obiščite zdravnika:

Zamegljen vid ‒ gre za zelo pogost simptom pri sladkornih bolnikih, ki imajo nestabilno raven sladkorja v krvi, tudi ob odsotnosti retinopatije. Pojav »lebdečih« predmetov v vašem vidnem polju v enem očesu več dni ‒ ta pojav ni nujno nevaren, je pa lahko znak krvavitev v očesu, če imate sladkorno bolezen.

Zdravljenje očesnih bolezni, povezanih s sladkorno boleznijo

Lasersko zdravljenje scatter (panretinalna fotokoagulacija) je učinkovit postopek za zdravljenje novih krvnih žil pred krvavitvijo ali po njej. Resno krvavitev je mogoče zdraviti z vitrektomijo, s katero se odstrani kri iz središča očesa. Lasersko zdravljenje focal se uporablja za stabilizacijo vida. Izgubo vida lahko zmanjša za 50 %.

Ti laserski zdravljenji lahko zmanjšata tveganje za resno izgubo vida in slepoto, ne moreta pa pozdraviti diabetične retinopatije. Prav tako ne moreta povrniti izgubljenega vida ali preprečiti njegove prihodnje izgube. Za zdravljenje zapletov, povezanih s sladkorno boleznijo, se lahko v oči injicirajo nova zdravila.

Ukrepi za preprečevanje očesnih bolezni, povezanih s sladkorno boleznijo

Več kot tretjina sladkornih bolnikov se ne zdravi primerno, kar poveča tveganje za slepoto. Če imate sladkorno bolezen, bodite glede zdravja svojih oči previdni. Sladkorni bolniki bi morali zdravnika obiskati vsaj enkrat letno, tudi če nimajo nobene očesne bolezni. Tisti, ki jo imajo, bi ga morali obiskati še pogosteje. Ohranjajte količino sladkorja v krvi in svoj krvni tlak pod nadzorom. Upoštevajte zdravnikova navodila glede zdravil, prehrane in telovadbe.

očesne bolezni

Glavkom

Nekatere očesne bolezni lahko povzročijo slepoto, ena od njih je glavkom. Veliko ljudi niti ne ve, da imajo glavkom, saj se simptomi ne pojavijo, dokler glavkom ne poškoduje očesnega živca. Očesni živec pošilja slike iz oči do možganov. Poškodba očesnega živca, ki jo povzroči glavkom, je običajno povezana s povečanim očesnim tlakom.

Najpogostejši tip glavkoma je glavkom odprtega zakotja. Njegovi vzroki še niso povsem jasni. Glavkom se lahko razvije tudi brez povečanega očesnega tlaka.

Pri kom je tveganje za glavkom večje?

Glavkom se lahko razvije pri komer koli, je pa tveganje pri določenih ljudeh večje:

  • ljudje, starejši od 60 let,
  • ljudje z visokim očesnim tlakom, tanko roženico ali težavami z optičnim živcem,
  • vsak, ki je doživel resno poškodbo očesa,
  • ljudje z določenimi boleznimi, kot je sladkorna bolezen,
  • ljudje z glavkomom v družini,
  • ljudje z visokim očesnim tlakom.

Simptomi glavkoma

Glavkom nima simptomov vse do zadnje, napredovale faze, v kateri je vid že poškodovan. Nekateri ga zato imenujejo tihi morilec vida. Z razvojem bolezni posameznik vid izgublja hitro in pride do:

  • zamegljenega vida,
  • slabljenja perifernega vida,
  • težav s fokusom,
  • učinka »zvezdnega prahu« v bližini svetlobe (to je netipično in se pojavi pri ekstremno visokem očesnem tlaku in akutnih napadih glavkoma).

Zdravljenje glavkoma

Za nekatere očesne bolezni ni zdravila in glavkom je ena od njih. Ko je vid enkrat izgubljen, ga ni mogoče povrniti, vas pa lahko zgodnje odkritje bolezni zaščiti pred resno izgubo vida.

Zdravljenje lahko vključuje:

  • kapljice za oči ali zdravila, ki zmanjšajo očesni tlak,
  • nekatere vrste laserskih zdravljenj, ki zmanjšajo očesni tlak,
  • operacijo, s katero se ustvari nova odprtina za iztekanje tekočine iz očesa.

Če jemljete zdravila proti glavkomu, jih jemljite vsak dan po zdravnikovih navodilih. Če zdravil ne jemljete, se vaš očesni tlak povečuje in lahko povzroči počasno izgubo vida.

Ukrepi za preprečevanje glavkoma:

Za preprečitev glavkoma je ključnega pomena ohranjanje normalne ravni očesnega tlaka, pri čemer vam lahko pomaga vaš zdravnik. Do 54. leta starosti se na očesni pregled naročite vsaki dve do štiri leta, nato pa do 65. leta vsako eno do tri leta. Zatem bi morali zdravnika obiskati vsako eno do dve leti.

Vaš zdravnik vam bo morda izmeril očesni tlak ali odkril visoko tveganje za razvoj glavkoma. V tem primeru boste morda morali začeti uporabljati kapljice za oči in zdravnika obiskovati pogosteje. Pri nekaterih ljudeh je mogoče s kapljicami za oči tveganje prepoloviti. Zmanjšanje očesnega tlaka je pri osebah z glavkomom edini način za ustavitev ali upočasnitev izgube vida. Očesne bolezni je treba vedno jemati resno, zato redno obiskujte svojega oftalmologa.

Objava Očesne bolezni – vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Bolezni oči so povezane s težavami s spominom https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/bolezni-oci-povezane-s-tezavami-s-spominom/ Mon, 28 Aug 2023 09:40:59 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6977 Med pregledom oči je mogoče odkriti povečano tveganje za težave s spominom. Novejša študija razkriva, da lahko tudi pri osebah z zelo majhnimi poškodbami oči, vključno s krvnimi žilami mrežnice, ki so posledica krvožilnih težav, obstaja večje tveganje za težave s kognitivnimi funkcijami in funkcijami, povezanimi s spominom. Raziskovalci trdijo, da so lahko težave z […]

Objava Bolezni oči so povezane s težavami s spominom pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Med pregledom oči je mogoče odkriti povečano tveganje za težave s spominom. Novejša študija razkriva, da lahko tudi pri osebah z zelo majhnimi poškodbami oči, vključno s krvnimi žilami mrežnice, ki so posledica krvožilnih težav, obstaja večje tveganje za težave s kognitivnimi funkcijami in funkcijami, povezanimi s spominom.

Raziskovalci trdijo, da so lahko težave z očesnimi krvnimi žilami pomemben znak, da krvne žile v možganih ne delujejo ustrezno. Če to drži, bi lahko pregled oči za odkrivanje retinopatije ‒ poškodbe, povezane s krvnimi žilami mrežnice ‒ prispeval k odkrivanju tveganja za razvoj demence.

Zdravje oči, zdravje možganov

Retinopatija je pogost zaplet pri sladkorni bolezni in visokem krvnem tlaku ter je vodilni vzrok slepote pri odraslih. Sladkorna bolezen in visok krvni tlak sta lahko prav tako povezana s tveganjem za poslabšanje sposobnosti razmišljanja in pomnjenja. Da bi odkrili, ali je lahko retinopatija zgodnji opozorilni znak za razvoj duševnih težav, povezanih s krvožilnimi težavami, so raziskovalci pregledali podatke obsežne študije, znane kot »Pobuda za zdravje žensk«.

Analiza je vključevala več kot 500 starejših žensk, ki so se deset let enkrat letno udeležile testiranja duševnega zdravja, namenjenega analiziranju njihovih duševnih sposobnosti in spomina. Ženske so se prav tako približno štiri leta po začetku študije udeležile pregleda vida in približno osem let po začetku študije slikanja možganov.

Rezultati so pokazali, da je imelo 39 (7,6 %) žensk retinopatijo, čeprav njihov vid ni bil zelo slabši od vida žensk brez tega stanja. V primerjavi z ženskami brez poškodb očesnih krvnih žil so imele ženske s poškodbami nižje povprečne rezultate na testih pomnjenja in razmišljanja. Slikanje možganov je pokazalo tudi poškodbe krvnih žil v možganih.

Retinopatija in izguba spomina

Rezultati kažejo, da je lahko tudi zelo zgodnja stopnja retinopatije pokazatelj bolezni krvožilnega sistema in dejavnik tveganja za poslabšanje razmišljanja in pomnjenja, povezano s temi poškodbami. Za potrditev teh ugotovitev bodo potrebne obsežnejše in dolgotrajnejše študije, prav tako pa bi bilo treba raziskati, ali bi se odkrivanje retinopatije lahko uporabilo kot klinično pomembna informacija v povezavi z zdravjem možganov. Raziskovanje retinopatije bi lahko postalo koristno orodje za prepoznavanje tveganja za duševne težave.

Preberite naslednje:
Ptoza – povešenost zgornje veke
Kako prepoznati povišan očesni tlak?
Daljnovidnost – vzroki, simptomi in zdravljenje
Korenček? Ne, za vaše oči je odlično grozdje!
Pazite na svoje oči – predstavljamo vam 10 preprostih nasvetov!
Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet
Kaj je laserska korekcija dioptrije?

Objava Bolezni oči so povezane s težavami s spominom pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Trahom – očesna okužba https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/trahom-ocesna-okuzba/ Mon, 22 May 2023 07:22:45 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6981 Trahom je očesna okužba, za katero so značilni srbečica v očesu, gnojni ali sluzast izcedek iz oči ter razdraženost trepalnic in očesnih vek. Ta nalezljiva okužba se prenaša z neposrednim stikom z bakterijami v nosnem, grlnem ali očesnem predelu osebe, ki je prenašalec bakterij. Če se okužba ne zdravi, se lahko razširi. Boleča očesna okužba, trahom, […]

Objava Trahom – očesna okužba pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Trahom je očesna okužba, za katero so značilni srbečica v očesu, gnojni ali sluzast izcedek iz oči ter razdraženost trepalnic in očesnih vek. Ta nalezljiva okužba se prenaša z neposrednim stikom z bakterijami v nosnem, grlnem ali očesnem predelu osebe, ki je prenašalec bakterij. Če se okužba ne zdravi, se lahko razširi.

Boleča očesna okužba, trahom, se prenaša prek okuženih oseb in je ozdravljiva, vendar je zelo nevarna in lahko v ekstremnih pogojih povzroči celo slepoto, če se ne odkrije in zdravi pravočasno. Bakterija, ki je povzročitelj trahoma, se imenuje Clamydia trachomatis (klamidija), posamezne zdravstvene organizacije pa okužbo imenujejo tudi kronični konjunktivitis.

Kje se pojavi?

Okužba je pogosta in značilna za nerazvite države ali države v vlažnem, tropskem pasu, saj je tam podnebje ugodno za širjenje bakterije.

Razvoj trahoma

Razvoj trahoma na očesu poteka v petih stadijih:
začne se kot folikularno vnetje (vnetje očesnih foliklov), nato se razvije intenzivno vnetje, sledijo očesne brazgotine, zraščenost trepalnic in v zadnji fazi zameglitev roženice. Poudariti je treba, da okužba v večini primerov prizadene zgornjo veko, redkeje spodnjo.

Simptomi trahoma

Simptomi, kot so občutljivost za svetlobo, zamegljenost, draženje in izcedek iz oči, se pojavijo na obeh očesih hkrati.

Zdravljenje trahoma

V zgodnejših fazah razvoja je bolezen mogoče pozdraviti z antibiotiki, v poznejših, ki lahko resno prizadenejo vid, pa je včasih potrebna tudi operacija. Če se bolezen ne zdravi pravilno in bakterije ostanejo v očesu, se lahko stanje ponovi.

Preberite naslednje:
Bolezni oči so povezane s težavami s spominom
Ptoza – povešenost zgornje veke
Imate suhe oči? Preverite, ali gre za disfunkcijo meibomovih žlez!
Meibom – zakaj imamo zjutraj krmežljave oči?
Bellova paraliza – zdravljenje in okrevanje
Kako vidijo naši možgani?
Erozija roženice – poškodba roženice očesa
Siva mrena – veliki vodič po vzrokih, simptomih in zdravljenju

 

Objava Trahom – očesna okužba pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
26 bolezni, ki lahko povzročijo rumene oči https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/26-bolezni-ki-lahko-povzrocijo-rumene-oci/ Thu, 27 Apr 2023 13:18:11 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7527 Rumena koža Rumena barva kože je lahko povezana z boleznimi in motnjami delovanja jeter, žolčnika in trebušne slinavke. Hepatitis Hepatitis se nanaša na vnetja, povezana z jetri. Najpogosteje ga povzročijo virusne okužbe, vendar obstajajo tudi drugi možni vzroki zanj. Obstrukcija žolčevoda Obstrukcija blokira žolčevod, ki žolč odvaja v tanko črevo, da se prebavijo in odstranijo odpadne snovi. […]

Objava 26 bolezni, ki lahko povzročijo rumene oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
26 bolezni

Rumena koža

Rumena barva kože je lahko povezana z boleznimi in motnjami delovanja jeter, žolčnika in trebušne slinavke.

Hepatitis

Hepatitis se nanaša na vnetja, povezana z jetri. Najpogosteje ga povzročijo virusne okužbe, vendar obstajajo tudi drugi možni vzroki zanj.

Obstrukcija žolčevoda

Obstrukcija blokira žolčevod, ki žolč odvaja v tanko črevo, da se prebavijo in odstranijo odpadne snovi.

Bolezni jeter, ki jih povzroči alkohol

Do teh bolezni lahko pride zaradi pretiranega uživanja alkohola, ki povzroči poškodbe jeter. Več let prekomernega pitja alkohola lahko privede do vnetja in oteklosti jeter. Nastale poškodbe lahko privedejo tudi do ciroze jeter.

Ciroza jeter

Ciroza težko poškoduje in oslabi funkcije jeter zaradi dolgotrajne izpostavljenosti strupom, kot je alkohol ali virusne okužbe.

Žolčni kamni

Žolčni kamni so težke snovi v žolču, ki lahko blokirajo izhod žolčevoda. Najpogostejši simptomi so bolečine v trebuhu, povišana temperatura, srbeča koža in zlatenica.

Talasemija

Talasemija je dedna motnja krvi, zaradi katere telo proizvaja nenormalne količine hemoglobina.

Pomanjkanje G6PD

Pomanjkanje G6PD je genetsko stanje, ki ga povzroči pomanjkanje encima G6PD v krvi.

Akutni pankreatitis

Akutni pankreatitis je vnetje trebušne slinavke, ki povzroča bolečine in oteklost zgornje leve strani trebuha, slabost, spahovanje in rumeno barvo oči.

Nezdružljivost krvne skupine

Najprej je treba opozoriti, da to stanje zahteva nujno medicinsko pomoč! Do njega pride, če s transfuzijo krvi prejmete napačno krvno skupino. Ti primeri so redki, vendar zelo resni in pogosto usodni.

Zlatenica pri novorojenčkih

Zlatenica pri novorojenčkih je pogost in skupen pojav pri mnogih dojenčkih, prepoznamo pa jo po rumeni barvi kože in oči. Pojavlja se pri dojenčkih, ki imajo v krvi visoko raven bilirubina.

Anemija srpastih celic

Če so rdeče krvničke normalno oblikovane, imajo obliko diska, ki jim omogoča potovanje skozi kri. Ta bolezen povzroči, da rdeče krvničke dobijo srpasto obliko.

Imunološka hemolitska anemija, ki jo povzročijo zdravila

Ta bolezen je redka motnja krvi. Pojavi se, ko zdravila, ki jih jemljete, vaš imunski sistem pripravijo do tega, da uničuje vaše rdeče krvničke.

Rak jeter

Simptomi te bolezni so bolečine v zgornjem desnem delu trebuha, otečena desna stran pod rebri, izliv žolča, slabost in izguba apetita, izguba teže in občutek šibkosti ter slabosti.

Rak trebušne slinavke

Rak trebušne slinavke je ena od najsmrtonosnejših oblik raka in ga je zelo pogosto težko odkriti. Najpogostejši simptomi so bolečine v zgornjem delu trebuha, zlatenica, izguba teže in apetita.

Zlatenica, ki jo povzroča materino mleko

Ta vrsta zlatenice je povezana z dojenjem. Najpogosteje se pojavi en teden po rojstvu otroka, ko jetra še niso popolnoma razvita, da bi razgradila bilirubin.

Rumena mrzlica

Rumena mrzlica je resna in pogosto smrtna bolezen ali prehlad, ki se širi s komarji. Zanjo sta značilni zelo povišana temperatura in zlatenica, zdravilo pa ne obstaja.

Infekcijska mononukleoza

Infekcijska mononukleoza se pripisuje skupini simptomov, ki jih povzroča virus EBV. Ta bolezen prizadene določene krvničke, znane kot limfociti B. Simptomi so povišana temperatura, vneto žrelo, povečani limfni vozli, utrujenost in rumene oči.

Klamidija

Klamidija je spolno prenosljiva bolezen, ki jo je treba hitro in pravilno zdraviti, da ne pride do zapletov. Okužene osebe v zgodnji fazi pogosto ne opazijo zunanjih simptomov.

Akutni kolecistitis

Akutni kolecistitis je vnetje žolčnika, organa, ki vsebuje žolč. Najpogosteje ga povzročijo žolčni kamni.

Hepatitis B

Hepatitis B je vrsta virusa, ki povzroča vnetje jeter. Najpogostejši simptomi so povišana temperatura, bolečine v sklepih, rumena koža in sluznica, utrujenost, izguba teka itn.

Hepatitis E

Virus hepatitisa E se najpogosteje širi z onesnaženo pitno vodo. Čeprav se razlikuje od hepatitisa A, ima podobne simptome. V večini primerov po nekaj tednih izgine sam.

Hepatitis D

Hepatitis D je okužba, ki povzroči vnetje jeter. Ima enake simptome kot hepatitis B ob povečani vrednosti transaminaz v krvi.

Hepatitis C

Hepatitis C je bolezen, ki povzroča vnetje in okužbo jeter. Ta bolezen pogosto nima simptomov, vendar kronična okužba privede do poškodb tkiva jeter, po več letih pa lahko povzroči tudi cirozo.

Hepatitis A

Prav tako povzroča rumene oči; gre za vnetje jeter, katerega vzrok je virus hepatitisa A. Gre za akutno kratkotrajno vrsto virusa hepatitisa, ki v glavnem ne zahteva nobenega zdravljenja.

Weilova bolezen

Ta bolezen je resna oblika bakterijske okužbe leptospiroze, ki lahko privede do krvavitve organov ter njihove odpovedi. Simptomi so povišana temperatura, slabost, glavobol in zlatenica.

Preberite naslednje:

Vzroki rumenih beločnic – Zakaj so moje oči rumene?

Objava 26 bolezni, ki lahko povzročijo rumene oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Diabetična retinopatija ‒ vzroki, simptomi in zdravljenje https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/diabeticna-retinopatija-%e2%80%92-vzroki-simptomi-zdravljenje/ Mon, 24 Apr 2023 07:03:14 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7756 Diabetična retinopatija je najpogostejša očesna bolezen ljudi, ki imajo sladkorno bolezen že dlje časa. Če se ne zdravi, je lahko zelo nevarna, saj povečuje tveganje za slepoto. Pri sladkornih bolnikih je tveganje za slepoto od 10- do 20-krat večje kot pri ljudeh brez sladkorne bolezni. Pri sladkornih bolnikih je tveganje za slepoto od 10- do […]

Objava Diabetična retinopatija ‒ vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Diabetična retinopatija je najpogostejša očesna bolezen ljudi, ki imajo sladkorno bolezen že dlje časa. Če se ne zdravi, je lahko zelo nevarna, saj povečuje tveganje za slepoto. Pri sladkornih bolnikih je tveganje za slepoto od 10- do 20-krat večje kot pri ljudeh brez sladkorne bolezni.

Pri sladkornih bolnikih je tveganje za slepoto od 10- do 20-krat večje kot pri ljudeh brez sladkorne bolezni. 

Diabetična retinopatija se razvija več let, kadar se krvni sladkor in krvni tlak ne preverjata, kot bi bilo potrebno. Vsi, ki trpijo za sladkorno boleznijo, bi morali vsaj enkrat na leto opraviti pregled oči z razširitvijo zenic ‒ skiaskopijo.

Kdaj se pojavi diabetična retinopatija?

Diabetična retinopatija se pojavi, ko je raven sladkorja v krvi povečana in vpliva na žile mrežnice. V nekaterih primerih te krvne žile otečejo (edem makule) in nabere se tekočina, ki iz njih izteka. To lahko vodi do blage ali hude izgube vida.

Vrste diabetične retinopatije

  • Proliferativna retinopatija
  • Neproliferativna retinopatija
  • Diabetična makulopatija

Simptomi diabetične retinopatije

Zgodnja faza te bolezni lahko preide brez simptomov in bolečin. Vid se ne poslabša, dokler bolezen ne napreduje. Značilni simptomi diabetične retinopatije so:

Vzroki za nastanek diabetične retinopatije

Diabetična retinopatija je posledica dolgotrajno povišane ravni sladkorja v krvi. Sčasoma lahko visoka raven sladkorja v krvi oslabi in poškoduje majhne krvne žile v mrežnici, kar povzroči krvavitev, iztekanje tekočine iz žil ali celo otekanje mrežnice.

Po tem ostane mrežnica brez kisika in zrastejo lahko nenormalne žile. Ohranjanje normalne ravni sladkorja v krvi lahko zmanjša tveganje za nastanek diabetične retinopatije.

Kolikšna je verjetnost, da zbolite za diabetično retinopatijo?

Če se prepoznate v enem od opisov, obvezno obiščite oftalmologa:

  • ne preverjate ravni sladkorja v krvi,
  • imate beljakovine v urinu,
  • imate visok krvni tlak,
  • imate sladkorno bolezen,
  • imate povišane maščobe v krvi.

Preprečevanje diabetične retinopatije

Tveganje za razvoj diabetične retinopatije se lahko zmanjša z rednimi pregledi, rednim preverjanjem ravni sladkorja in maščob v krvi, rednim spremljanjem sladkorne bolezni in rednim merjenjem ketonov v urinu.

Zdravljenje diabetične retinopatije

Z metodami zdravljenja diabetične retinopatije vida ni mogoče ozdraviti in obnoviti, temveč se z njimi le preprečujejo nadaljnji zapleti in napredovanje izgube vida.

Pravočasno odkrijte makularno degeneracijo, diabetično retinopatijo, glavkom in druge bolezni mrežnice in vidnega živca. Naročite se na OCT-pregled na polikliniki Optical Express

Objava Diabetična retinopatija ‒ vzroki, simptomi in zdravljenje pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Siva mrena (katarakta) – kdaj je najboljši čas za operacijo? https://dioptrija.si/vprasajte-zdravnika/siva-mrena-najboljsi-cas-za-operacijo/ Tue, 18 Apr 2023 06:31:25 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6622 Siva mrena – kdaj je najboljši čas za operacijo? Kot oftalmolog, ki se ukvarja z refrakcijsko kirurgijo, se pogosto srečujem z vprašanji pacientov, povezanimi z operacijo sive mrene oziroma katarakte. Eno od zelo pogostih vprašanj je, kdaj je najboljši čas za operacijo sive mrene. Siva mrena (katarakta) Ko pri pacientu odkrijemo, da je siva mrena vzrok […]

Objava Siva mrena (katarakta) – kdaj je najboljši čas za operacijo? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Siva mrena – kdaj je najboljši čas za operacijo? Kot oftalmolog, ki se ukvarja z refrakcijsko kirurgijo, se pogosto srečujem z vprašanji pacientov, povezanimi z operacijo sive mrene oziroma katarakte. Eno od zelo pogostih vprašanj je, kdaj je najboljši čas za operacijo sive mrene.

siva mrena

Siva mrena (katarakta)

Ko pri pacientu odkrijemo, da je siva mrena vzrok za zmanjšano ostrino vida, je v današnjem času najboljši način zdravljenja operativna zamenjava očesne leče z umetno. Ker gre za invaziven operativni postopek, pri katerem se odstrani naravna očesna leča in se v oko vgradi umetni vsadek, se veliko pacientov za takšno operacijo ne odloči povsem zlahka. Če pacient zaradi sive mrene izrazito slabo vidi, mu običajno ni treba pretirano pojasnjevati, zakaj je operacija nujna, neredko pa se zgodi, da je pacientom siva mrena diagnosticirana, ko še nimajo večjih motenj vida. Takrat je najpogostejše vprašanje, ali je stanje nevarno in ali je treba mreno operirati čim prej ali pa se lahko z operacijo počaka.

Kadar pri pacientu odkrijem sivo mreno, vendar ta še nima izrazitih motenj vida, mu najpogosteje povem, da se mu z operacijo sive mrene ne mudi.

Začetne spremembe na leči, ki spremenijo njeno prozornost, kar strokovno imenujemo siva mrena ali katarakta, se na začetku najpogosteje zgodijo na njenih robovih. Nejasnosti na robovih ne vplivajo pomembno na osrednjo ostrino vida in lahko minejo leta, celo desetletja, da takšna mrena napreduje do stopnje, ki znatno oslabi ostrino vida pacienta. Mrena v večini primerov tudi ne predstavlja posebej nevarnega stanja za oko, ki bi zahtevalo nujno operacijo, tako da se lahko z njo mirno počaka. Naslednje logično vprašanje je, do kdaj z operacijo čakati.

Tukaj ni enoznačnega odgovora, najbolj splošen odgovor pa je, da mora vsak pacient sam oceniti, koliko ga obstoječa mrena (zmanjšana ostrina vida) ovira pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Danes se neredko operirajo tudi povsem začetni stadiji sive mrene, ker lahko mrena, ko se enkrat pojavi, samo še napreduje.

Operacija mrene

Ker je operacija mrene zaradi mehkobe leče v začetnih stadijih preprostejša, je celoten postopek takrat za pacienta manj tvegan. Danes, v času naprednih kirurških tehnik, s katerimi se naredi zelo majhen rez brez šivanja, in novih generacij vsadkov, ki se lahko izračunajo in vstavijo zelo natančno, z operacijo sive mrene ne zamenjamo samo nejasne leče, ampak lahko odpravimo tudi morebitno dioptrijo, če jo pacient ima.

Včasih lahko od nekaterih zdravnikov slišimo, da mrena še ni »zrela« in da je z operacijo najbolje počakati. Takšni nasveti najpogosteje izhajajo iz izkušenj iz časov, ko so mrene še operirali s starejšimi tehnikami, t. i. ekstrakapsularno ekstrakcijo katarakte (ECCE).

Na koncu lahko sklenem, da je najboljši čas za operacijo sive mrene, ko pacient opazi, da so motnje vida, ki jih povzroča mrena, velike in močno vplivajo na kakovost njegovega življenja. Danes je operacija sive mrene v ustanovah, v katerih izvajajo refrakcijsko kirurgijo, povsem kratek in neboleč ambulantni operativni poseg, s katerim lahko pacientom v celoti povrnemo vid.

Kaj je siva mrena ali katarakta?

Katarakta ali očesna (siva) mrena je najpogostejši vzrok slepote na svetu, najpreprosteje pa se lahko opiše kot nejasnost očesne leče. Zaradi sivo-bele barve, ki je značilna za katarakto, se imenuje siva mrena.

Poznamo več stopenj sive mrene oziroma katarakte, od povsem majhne, komaj vidne nejasnosti do popolne, ki svetlobi skorajda v celoti prepreči vstop v oko. Prav slednje povzroči nejasnost vida.

Zamegljen vid otežuje vsakodnevne aktivnosti, kot so vožnja, gledanje televizije, branje in pisanje. Razvoja sive mrene ne spremljajo bolečine. Eden od simptomov je sprememba refrakcije očesa, neustrezna obstoječa dioptrija zaradi spremembe prožnosti in skleroze očesne leče. Sprememba dioptrije povzroči kratkotrajno izboljšanje, pozneje pa začne nejasnost onemogočati jasen vid.

Katarakta se običajno razvije pri starejših ljudeh, lahko pa se razvije tudi prej. Vzroki za njen nastanek so genetska dovzetnost, višja starost, prekomerna in predolga izpostavljenost ultravijoličnim ali radioaktivnim žarkom, sladkorna bolezen, travma očesa, uporaba določenih zdravil in nekateri redkejši vzroki.

Diagnosticiranje

Siva mrena se najboljše diagnosticira na celovitem pregledu oči, ki vključuje določitev nekorigirane in najboljše korigirane ostrine očesa, merjenje očesnega tlaka, pregled sprednjega segmenta očesa, širjenje zenic in pregled zadnjega segmenta očesa tj. očesnega ozadja. Za zgodnje odkrivanje mrene so pomembni redni pregledi oči. Pomemben je nadzor kroničnih bolezni, kot je sladkorna bolezen, pa tudi zdrava prehrana, uživanje dovolj sadja in zelenjave, manjših količin alkohola in nikotina ter zaščita oči pred soncem.

Operacija sive mrene

Pri operaciji sive mrene se nejasna naravna očesna leča zamenja z umetno, ki se vgradi na njeno mesto. Operacija se izvede ambulantno z anestezijo s kapljicami, je neboleča in traja od 20 do 30 minut. Vid se izboljša v nekaj dneh.

Katere leče se uporabljajo pri operaciji mrene?

V naši polikliniki uporabljamo leče vrhunske kakovosti. Gre za sodobne prožne leče, ki se vgradijo skozi zelo majhen rez brez šivanja. Kar zadeva dioptrijo leče, obstajajo leče za vse dioptrije, tako za daljnovidnost kot za kratkovidnost in astigmatizem, pa tudi posebne multifokalne leče in leče s podaljšanim fokusom za korekcijo vida na daleč in blizu.

Dan operacije sive mrene

Pomembno je, da pacient pride na operacijo s čistimi lasmi in nenaličen ter da ne nosi umetnih trepalnic in podobnega. Priporočamo oblačila na gumbe, da pri slačenju obleka ne bi pritiskala na obraz in oči. Pacient lahko vzame in mora vzeti vsa zdravila za kronične bolezni, ki jih jemlje sicer. V primeru akutnih nalezljivih boleznih, prehlada, kašlja ipd. pa je poseg priporočljivo prestaviti do popolne ozdravitve.

Okrevanje po operaciji sive mrene

Okrevanje po operaciji sive mrene z današnjimi sodobnimi metodami je zelo hitro, že v nekaj dneh po operaciji pa je mogoče pričakovati popolno ostrino vida. Kljub temu je zelo pomembno, da se prvi teden po operaciji izogibate dejavnostim v bližini prahu, dima ali na vetru, pazite, da ne pride do nenamernega pritiska ali udarca, prav tako pa vam prva dva tedna odsvetujemo športne aktivnosti. V tem času morate uporabljati določene kapljice za oči, ki vam jih bo po operaciji predpisal zdravnik. V naši polikliniki dobijo pacienti vsa potrebna zdravila in napotke za prvi teden po operaciji.

Cenik operacije mrene in vstavitve leč. Operacija mrene z ultrazvokom (PHACO).

dr. Dražen Grgić, Poliklinika Optical Express

Preberite več:

Očesna mrena – zunanja mrena in siva mrena

Objava Siva mrena (katarakta) – kdaj je najboljši čas za operacijo? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Vitrektomija in vitreoretinalna operacija oči https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/vitrektomija-vitreoretinalna-operacija-oci/ Fri, 14 Apr 2023 07:11:51 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6285 Vitreoretinalna operacija očesa vključuje vrsto posegov, ki se izvajajo globoko v notranjosti očesa z laserji in običajnimi kirurškimi instrumenti. Kot pove samo ime, se ta občutljiva operacija izvaja na predelu vitreusa oziroma steklovine in mrežnice (fotoobčutljiva membrana). Vitreoretinalno kirurško in lasersko zdravljenje lahko povrne, ohrani ali izboljša vid pri številnih očesnih stanjih, na primer makularni […]

Objava Vitrektomija in vitreoretinalna operacija oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Vitreoretinalna operacija očesa vključuje vrsto posegov, ki se izvajajo globoko v notranjosti očesa z laserji in običajnimi kirurškimi instrumenti.

Kot pove samo ime, se ta občutljiva operacija izvaja na predelu vitreusa oziroma steklovine in mrežnice (fotoobčutljiva membrana).

Vitreoretinalno kirurško in lasersko zdravljenje lahko povrne, ohrani ali izboljša vid pri številnih očesnih stanjih, na primer makularni degeneraciji, povezani s starostjo, diabetični retinopatiji, makularnih luknjah in odstopu mrežnice.

Kdo izvaja vitreoretinalno operacijo?

Oftalmologi, oftalmologi subspecializanti ter optometristi običajno pacienta napotijo k strokovnjaku za vitreoretinalne motnje.

Strokovnjaki za vitreoretinalno kirurgijo običajno izvajajo skoraj vse omenjene kirurške posege, čeprav posege, ki zahtevajo uporabo laserja, izvajajo po navadi oftalmologi.

Stanja, ki zahtevajo vitrektomijo, in poseg

Z vitrektomijo se odstrani tekočina steklovine iz očesa. Tujek v očesu zaradi svetlobnih žarkov, ki potujejo skozi oko, meče senco na mrežnico, kar povzroči slabovidnost.

Ko kirurg odstrani steklovino in očisti njen predel, injicira fiziološko raztopino namesto tekočine steklovine, ki po navadi napolni notranjo komoro očesa.

Za navadne točke ali »plavajoče predmete«, ki se lahko s staranjem pojavijo pri vsakomur, je vitrektomija neprimeren in ekstremen poseg.

Najpogostejši razlogi za vitrektomijo so:

  • Diabetična vitreusna krvavitev
  • Odstop mrežnice
  • Epiretinalna membrana
  • Makularne luknje
  • Proliferativna vitreoretinopatija
  • Endoftalmitis
  • Odstranitev tujka iz notranjosti očesa
  • Odstranitev jedra leče

Vitrektomija se po navadi izvede s splošno anestezijo. V nekaterih primerih se uporabi tudi lokalna anestezija, še posebej če je splošna anestezija neprimerna, na primer pri ljudeh s težavami pri dihanju.

Kirurg po navadi naredi tri majhne zareze v oko, da bi ustvaril odprtine za različne instrumente, ki jih bo uporabil med operacijo.

Kaj lahko pričakujete po vitrektomiji?

Zaradi številnih dejavnikov lahko le vaš kirurg, ki pozna stanje, poda realistično sliko o tem, kaj pričakovati po operaciji.

Prvotni vzrok za operacijo je običajno najpomembnejši dejavnik, ki določa, kako hitro in uspešno boste okrevali.

Po operaciji boste najverjetneje teden dni uporabljali antibiotične kapljice in nekaj tednov protivnetna zdravila.

Natančno upoštevajte navodila zdravnika in ne pričakujte končnega rezultata operacije vsaj nekaj tednov.

Vitrektomija ima visoko stopnjo uspešnosti. Možne težave, kot so krvavitev, okužbe, napredovanje katarakte ter odstop mrežnice, so redke. Po vitrektomiji se je mnogim pacientom vid povrnil ali znatno izboljšal. Operacija je »medicinski čudež« za ljudi, ki bi z določenimi stanji v nasprotnem zelo verjetno oslepeli.

Preberite naslednje:
Znaki, ki kažejo na to, da potrebujete pregled vida
Kaj je presbiopija ali starostna daljnovidnost?
Kako poteka lasersko odstranjevanje dioptrije?
10 presenetljivih dejstev o modrookih ljudeh
10 mitov o kontaktnih lečah
Migrena, vrtoglavica in težave z očmi
Kako prepoznati povišan očesni tlak?

Objava Vitrektomija in vitreoretinalna operacija oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Erozija roženice – poškodba roženice očesa https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/erozija-rozenice-poskodba-rozenice-ocesa/ Wed, 12 Apr 2023 07:18:12 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6758 Erozija roženice – kaj je? Preprosto povedano – to je poškodba roženice očesa. Roženico očesa lahko poškoduje tudi nepravilna uporaba kontaktnih leč. Najpogostejši simptom erozije roženice je bolečina, ki lahko sega od blage do zelo močne. Bolečina je še posebej močna zjutraj. Erozija roženice – simptomi: občutek tujka v očesu, občutljivost, zamegljen vid, solzne oči, […]

Objava Erozija roženice – poškodba roženice očesa pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Erozija roženice – kaj je? Preprosto povedano – to je poškodba roženice očesa. Roženico očesa lahko poškoduje tudi nepravilna uporaba kontaktnih leč.

Najpogostejši simptom erozije roženice je bolečina, ki lahko sega od blage do zelo močne. Bolečina je še posebej močna zjutraj.

Erozija roženice – simptomi:

  • občutek tujka v očesu,
  • občutljivost,
  • zamegljen vid,
  • solzne oči,
  • suhost.

“Znaki, ki kažejo na to, da potrebujete pregled vida”

Erozija roženice – vzroki

Erozija roženice se lahko pojavi nenadoma in lahko prizadene kogarkoli. Nekateri dejavniki povečujejo tveganje za nastanek erozije roženice:

  • pogoste poškodbe oči,
  • distrofija roženice,
  • ulkus roženice,
  • nepravilno nošenje kontaktnih leč

“10 mitov o kontaktnih lečah”

Zdravljenje erozije roženice

Erozijo roženice zdravimo z antibiotičnimi kapljicami ali mazili, saj antibiotiki zmanjšujejo tveganje za okužbo. Včasih pacientu povijejo oči, da bi se počutil udobneje. Epitelij roženice se obnavlja, tudi če ni okužbe ali globljih poškodb, okrevanje pa poteka hitro. Največje število erozij se zaceli v dnevu ali dveh, vendar se kontaktne leče ne smejo uporabljati še teden ali dva. V nekaterih primerih po travmatski eroziji ne pride do kakovostnega zaraščanja in lahko nastane spontana erozija, ki se zdravi enako kot prejšnja. Seveda so pregledi pri oftalmologu obvezni.

Preberite naslednje:
Migrena, vrtoglavica in težave z očmi
Vzroki bolečin v očeh
10 nasvetov, kako skrbeti za oči
Vzroki rumenih beločnic – Zakaj so moje oči rumene?
Lebdeči delci v očeh – vzroki, simptomi in zdravljenje
Siva mrena (katarakta) – kdaj je najboljši čas za operacijo?
10 NAJBOLJŠIH domačih pripravkov za sijoče oči

 

Objava Erozija roženice – poškodba roženice očesa pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kolobom – kaj je to? https://dioptrija.si/ocesne-bolezni/kolobom-kaj-je/ Mon, 10 Apr 2023 19:48:57 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7177 Kolobom je izraz, ki se uporablja, ko oko ni celovito oziroma en del očesa manjka zaradi nepopolnega oblikovanja med embrionalnim (znotrajmaterničnim) razvojem. Poznamo kolobom veke, šarenice (irisa), očesne leče, žilnice ali vidnega živca. Kolobom uvee Kadar manjka del šarenice, lahko to spominja na mačje oči ali obliko ključavnice. Če manjkajoči del ni viden, koloboma včasih […]

Objava Kolobom – kaj je to? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kolobom je izraz, ki se uporablja, ko oko ni celovito oziroma en del očesa manjka zaradi nepopolnega oblikovanja med embrionalnim (znotrajmaterničnim) razvojem.

Poznamo kolobom veke, šarenice (irisa), očesne leče, žilnice ali vidnega živca.

Kolobom uvee

Kadar manjka del šarenice, lahko to spominja na mačje oči ali obliko ključavnice. Če manjkajoči del ni viden, koloboma včasih niti ni mogoče opaziti. Čeprav je stanje redko, je lahko vzrok slepote.

Kolobom veke

Zanj je značilno pomanjkanje tkiva na zgornji ali spodnji veki. Stanje je lahko genetsko pogojeno ali posledica nepravilnega razvoja vek.

Kolobom očesne leče

Manjka del očesne leče, ki fokusira svetlobo na mrežnico.

Kolobom makule

Kolobom makule oziroma osrednjega dela mrežnice, odgovornega za prepoznavanje barv in vid pri dnevni svetlobi. Pri tem stanju se razvoj makule ustavi, vzrok zanj pa je lahko vnetje mrežnice med embrionalnim razvojem.

Kolobom vidnega živca

Stanje privede do zmanjšanja ostrine vida. Očesni živec je snop vlaken, ki prenaša svetlobne signale do možganov.

Kolobom očesa – simptomi

Simptomi so odvisni od mesta koloboma. Kolobom očesne veke in šarenice je najpogosteje mogoče opaziti s prostim očesom. Ostale vrste koloboma vplivajo na ostrino in kakovost vida. Zdravila za kolobom ni, zdravljenje pa je odvisno od njegove vrste. Včasih je edina rešitev operacija, medtem ko spet drugič zadostuje nošenje očal ali kontaktnih leč.

Preberite naslednje:
Kakšna očala so primerna za kratkovidnost in kakšna za daljnovidnost?
Zamašeni solzni kanali – vzroki in zdravljenje
Razdraženost oči – kaj jo povzroča in kako se ji izogniti?
Kako prepričani ste o kakovosti svojega vida? Preverite ga doma!
Modra svetloba – ali škoduje našim očem?
Ablacija mrežnice – ali veste, kaj je ablacija mrežnice?
Ali laserska korekcija vida boli?
Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče?

 

Objava Kolobom – kaj je to? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>