Znanost in tehnologija – Dioptrija.si https://dioptrija.si Portal za dober vid Tue, 09 May 2023 13:16:53 +0000 en-US hourly 1 Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet https://dioptrija.si/znanost-tehnologija/mozgani-potrebujejo-13-milisekund-da-vidijo-predmet/ Tue, 09 May 2023 13:16:40 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6767 Zdi se, da je nemogoče prepoznati veliko slik, ki se menjajo v sekundi. Toda ekipa znanstvenikov je odkrila, da lahko človeški možgani to storijo v rekordnem času. Ameriški znanstveniki so odkrili, da lahko človeški možgani interpretirajo slike, ki jih vidimo, v samo 13 milisekundah, kar je prvi dokaz o tako hitrem procesiranju. Ta hitrost je […]

Objava Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Zdi se, da je nemogoče prepoznati veliko slik, ki se menjajo v sekundi. Toda ekipa znanstvenikov je odkrila, da lahko človeški možgani to storijo v rekordnem času. Ameriški znanstveniki so odkrili, da lahko človeški možgani interpretirajo slike, ki jih vidimo, v samo 13 milisekundah, kar je prvi dokaz o tako hitrem procesiranju.

Ta hitrost je skoraj osemkrat hitrejša od 100 milisekund, kot je bilo navedeno v dosedanjih študijah.

Znanstveniki so prosili udeležence, da med gledanjem serije 6–12 slik, od katerih je vsaka predstavljena med 13 in 80 milisekund, gledajo določeno sliko, kot je piknik ali nasmejan par.

Dejstvo, da je to mogoče storiti s tako hitrostjo, kaže, da je tisto, kar se dogaja, ko gledamo, iskanje konceptov. To je tisto, kar možgani počnejo cele dneve – poskušajo razumeti, kaj točno gledamo.

Tako hitro procesiranje pomaga usmeriti oči, ki spremenijo smer gledanja 3-krat v sekundi v naslednjo tarčo.

Naloga oči ni samo prenašanje informacij do možganov, ampak tudi omogočanje možganom, da razmišljajo dovolj hitro, da bi dojeli, v kaj treba gledati pozneje. Potem ko slika doseže mrežnico, se informacije, kot so oblike, barve in smeri, procesirajo v možganih.

Strokovnjaki domnevajo, da del možganov po tem, ko vidijo sliko samo za 13 milisekund, preden se pojavi nova, še naprej procesirajo to sliko. Če bi slika po 13 milisekundah izginila, se ljudje nikoli ne bi mogli pozitivno odzvati na sekvenco. V možganih mora obstajati nekaj, kar to informacijo zadrži dovolj časa.

Prof. Potter z MIT-a je poročala, da lahko ljudje pravilno prepoznajo predmete, ki jih vidijo, v manj kot 100 milisekundah. Njena nova raziskava pa kaže, da je to mogoče tudi do 8-krat hitreje.

V novi študiji so raziskovalci postopoma povečali hitrost slik, dokler niso dosegli točke, kjer odgovori udeležencev niso bili boljši kot v primeru, če bi ugibali.

Ekipa MIT je odkrila, da čeprav se je celotna izvedba upočasnila, so udeleženci še naprej bolje ugibali kot v primeru, kjer so raziskovalci postopoma zmanjševali izpostavljenost sliki od 80 do 13 milisekund, kar je do zdaj najhitrejši zabeleženi rezultat z uporabo računalniškega monitorja.

Takšni rezultati se niso ujemali s prejšnjimi predpostavkami,” pravi prof. Potter.

Verjame, da je eden od razlogov, zakaj so imeli udeleženci boljše rezultate v tej študiji, dejstvo, da so lahko vadili hitro prepoznavanje, ker so bile slike progresivno hitreje predstavljene.

Udeleženci so po vsakem preizkusu dobili povratno informacijo, kar jim je omogočilo, da se prilagodijo veliki hitrosti predstavitve. Udeleženci so na najvišji ravni videli slike več kot 20-krat hitreje, kot možgani običajno vpijajo informacije.

Preberite naslednje:
Razkrivamo: Kako so videti oči drogiranih oseb?
Očesna stanja, ki jih morate spremljati po 40. letu
Zanimiva dejstva o očeh
Očesna migrena – Ali imate očesno migreno?
Ali se po laserski korekciji vida dioptrija vrne?
Enominutno dvigovanje oči, ki ga lahko izvajate doma

Objava Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu https://dioptrija.si/znanost-tehnologija/racunalnik-manjsi-od-zrnca-soli-proti-glavkomu/ Fri, 17 Mar 2023 07:31:51 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7030 Ameriški znanstveniki z univerze v Michiganu so razvili najmanjši računalnik na svetu, ki se bo uporabljal za zdravljenje enega najpogostejših vzrokov slepote na svetu – glavkoma. Photo: IBM Najmanjši računalnik na svetu Čeprav se nekateri bojijo tehnologije in se sprašujejo, kako bo ta vplivala na naša življenja, moramo priznati, da je to ena od stvari, […]

Objava Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Ameriški znanstveniki z univerze v Michiganu so razvili najmanjši računalnik na svetu, ki se bo uporabljal za zdravljenje enega najpogostejših vzrokov slepote na svetu – glavkoma.


Photo: IBM

Najmanjši računalnik na svetu

Čeprav se nekateri bojijo tehnologije in se sprašujejo, kako bo ta vplivala na naša življenja, moramo priznati, da je to ena od stvari, ki se jih je treba veseliti. Razvoj tehnologije vedno bolj povečuje kakovost našega življenja, v tem primeru pa tudi kakovost življenja oseb z glavkomom.

Najmanjši računalnik na svetu je velik samo en kvadratni milimeter, vendar ima vse, kar pravi računalnik mora imeti. Ni še znano, kdaj bo postavljen na trg, se pa v tem trenutku testirajo prvi prototipi.

Seveda se ne bo uporabljal samo za zdravljenje glavkoma, ampak se bo uporabljal na vseh področjih našega življenja, kot je izjavil eden od njegovih izumiteljev Dennis Sylvester:

»Naslednji velik izziv je ustvariti sisteme milimeterskih velikosti, ki vsebujejo veliko aplikacij za spremljanje telesa, okolja in stavb«.

Majhna pa ni samo naprava, ampak tudi njena cena. Izdelava enega mikroračunalnika stane manj kot 10 centov, zaradi velikosti pa je primeren za vgradnjo v oko pacienta z glavkomom.

Kaj je glavkom? Spoznajte vzroke, simptome in načine zdravljenja

Kako računalnik pomaga v borbi proti glavkomu?

Glavkom je po katarakti (sivi mreni) najpogostejši vzrok slepote na svetu. Zelo pomembno je, da se odkrije pravočasno, saj ga zaenkrat še ni mogoče ozdraviti, ga pa je mogoče nadzorovati.

Pojavi se lahko v vseh starostnih skupinah, čeprav najpogosteje prizadene starejše. Glavkom pogosto nima očitnih simptomov, zato ga je težko odkriti brez oftamološkega pregleda.

Da bi razumeli, kako ta miniračunalnik pomaga v boju proti glavkomu, je pomembno dejstvo, da je eden najpomembnejših simptomov glavkoma povišan očesni tlak.

Naloga računalnika po vstavitvi v oko je spremljanje očesnega tlaka, saj je prav povišan očesni tlak eden glavnih simptomov glavkoma.

Redni oftamološki pregledi so izrednega pomena, saj se zaradi njih lahko pravočasno odzovete na vse oblike očesnih bolezni, vključno z glavkomom.

Preberite naslednje:
Kaj je glavkom? Spoznajte vzroke, simptome in načine zdravljenja
Poškodbe oči v kuhinji – kako se jim izogniti?
Siva mrena – vse, kar morate vedeti o najpogostejšem vzroku slepote na svetu
Očesni pregled – kaj pričakovati?
Kako so oči povezane z našo hrbtenico?
Vaše oči kažejo, ali imate bolezni srca!
Kako prepoznati povišan očesni tlak?
Znaki, ki kažejo na to, da potrebujete pregled vida
Otečene oči, zbadanje in solzenje – kako si lahko pomagate?
Najboljših sedem vitaminov za oči!

Objava Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Nanokapljice – kapljice, ki popravijo vid https://dioptrija.si/znanost-tehnologija/nanokapljice-kapljice-ki-popravijo-vid/ Tue, 18 Oct 2022 10:50:19 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7171 V današnjem času se tehnologije in s tem tudi rešitve za naše zdravstvene težave razvijajo s svetlobno hitrostjo. Verjeli ali ne – izraelski znanstveniki razvijajo kapljice za oči, ki popravijo vid. Znanstveniki z univerze Bar-Ilan v Tel Avivu pravijo, da so razvili kapljice za oči, ki lahko popravijo vse vrste poškodb roženice. Kako delujejo nanokapljice? […]

Objava Nanokapljice – kapljice, ki popravijo vid pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
V današnjem času se tehnologije in s tem tudi rešitve za naše zdravstvene težave razvijajo s svetlobno hitrostjo. Verjeli ali ne – izraelski znanstveniki razvijajo kapljice za oči, ki popravijo vid.

Znanstveniki z univerze Bar-Ilan v Tel Avivu pravijo, da so razvili kapljice za oči, ki lahko popravijo vse vrste poškodb roženice.

Kako delujejo nanokapljice?

Čeprav se kapljice še razvijajo, v nadaljevanju opisujemo, kako bi bil videti sam postopek zdravljenja oči s kapljicami:

  1. Pacient z aplikacijo preveri svoj vid.
  2. Z njo nato naredi vzorec roženice, na podlagi katerega ugotovi mesto poškodb.
  3. Pacient si v oči kane nekaj nanokapljic.

Kapljice popravijo vse poškodbe, nastale na roženici. Prav tako lahko spremenijo kot vstopa svetlobe v naše oči in tako odpravijo daljnovidnost ali kratkovidnost.

Kratkovidnost in daljnovidnost – kot vstopa svetlobe

Pri kratkovidnosti se svetlobni žarki fokusirajo pred mrežnico, zaradi česar na mrežnici ustvarijo nejasno sliko opazovanega predmeta. Kratkovidni ste, če težko vidite oddaljene predmete.

Daljnovidnost je ravno obratno stanje od kratkovidnosti, pri njem pa osebe težko vidijo predmete, ki so blizu, npr. težko berejo sporočila na mobitelu. Za razliko od kratkovidnosti se daljnovidnost pojavi, ko se svetloba, ki vstopa v oko, fokusira za mrežnico namesto neposredno na njej.

Prihodnost nanokapljic

Nov revolucionarni izdelek bo vse težave z vidom povsem odpravil. Znanstveniki trenutno ugotavljajo obstojnost vida, ozdravljenega z nanokapljicami, saj končni cilj teh raziskav ni kratkotrajno izboljšanje vida, temveč ravno nasprotno.

Novega izdelka do zdaj še niso preizkušali na ljudeh, vendar znanstveniki trdijo, da dozdajšnja testiranja dajejo obetavne rezultate.

»Ta način smo že preizkusili na prašičih in pokazal se je kot zelo učinkovit, saj noben prašič, ki je bil vključen v test, po uporabi kapljic ni imel težav z vidom,« so povedali znanstveniki.

Ni pa še znano, kakšna bo cena kapljic in kako dolgo bi jih povprečen uporabnik moral uporabljati, da bi bila težava povsem odpravljena.

Nekaj je gotovo: prihodnost se približuje. Nanokapljice bodo odpravile težave z vidom in nas za vedno osvobodile nošenja očal in leč.

Preberite naslednje: 
Ablacija mrežnice – ali veste, kaj je ablacija mrežnice?
Računalnik, manjši od zrnca soli, v boju proti glavkomu
Intralase tehnologija – Kaj so prednosti tehnologije IntraLase?
Kakšna očala so primerna za kratkovidnost in kakšna za daljnovidnost?
Trzanje očesa – vsi vzroki mežikanja z očmi
Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet
Zakaj se barva oči včasih spremeni?
Kako vidijo naši možgani?

Objava Nanokapljice – kapljice, ki popravijo vid pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Psihologija barv: katera barva nas pomirja in katera nas lahko razjezi? https://dioptrija.si/znanost-tehnologija/psihologija-barv/ Mon, 29 Aug 2022 06:20:27 +0000 https://dioptrija.si/?p=7985 Barve so pomembne za tiste, ki jih vidijo, in so hkrati tudi močan psihološki pripomoček. Z uporabo barv lahko psihološko pošljemo pozitivno ali negativno sporočilo, spodbudimo prodajo, pomirimo ljudi ali pa jih k čemu spodbudimo. Psihologija barv se uporablja v vseh vidikih marketinga, posebej pri oblikovanju logotipov, spletnih mest, strani v knjigah ali embalaž izdelkov. […]

Objava Psihologija barv: katera barva nas pomirja in katera nas lahko razjezi? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Barve so pomembne za tiste, ki jih vidijo, in so hkrati tudi močan psihološki pripomoček. Z uporabo barv lahko psihološko pošljemo pozitivno ali negativno sporočilo, spodbudimo prodajo, pomirimo ljudi ali pa jih k čemu spodbudimo.

psihologija barv

Psihologija barv se uporablja v vseh vidikih marketinga, posebej pri oblikovanju logotipov, spletnih mest, strani v knjigah ali embalaž izdelkov. Na področju industrijske psihologije obstaja ločeno področje, ki se ukvarja samo s preučevanjem psihologije barv. Spomnite se na primer barv Coca-Cole. Ko slišite za njihov izdelek, se vam pred očmi nariše njihov logotip. Psihologija barv se spreminja s svetlejšimi ali temnejšimi odtenki barv, pogosto pa se barve povezujejo tudi z različnim pomenom. Ne pozabite, da različne kulture določene barve dojemajo različno tudi na spletu.

Psihologija barv: črna

Črna barva je barva avtoritete, moči in stabilnosti, povezana pa je tudi z inteligenco. V črnih oblačilih smo videti bolj vitki. Včasih se ta barva povezuje z zlom – kavboj s črnim klobukom je bil skoraj vedno slab. Na zahodni polobli je črna povezana z žalovanjem. Črna je resna barva, ki vzbuja močna čustva – s preveč črne lahko ljudi enostavno zadušimo.

Psihologija barv: bela

V večini sveta ta barva asociira na nedolžnost (poročne obleke), čistočo (zdravniki) in varnost (slabe stvari se običajno zgodijo v temi, ne čez dan). Uporablja se tudi za odražanje odsotnosti barv ali nevtralnosti. V nekaterih vzhodnih delih sveta se bela barva povezuje z žalovanjem in žalostjo. Povezuje se tudi z ustvarjalnostjo.

Psihologija barv: siva

Siva barva se najpogosteje povezuje s praktičnimi, brezčasnimi in trdnimi stvarmi v življenju. Preveč sive povzroča zadušljivost, zato ljudje ob tej barvi ne bodo čutili ničesar, malo sive pa doda vašemu izdelku občutek zanesljivosti in trdnosti. Nekateri odtenki sive se povezujejo s starostjo, smrtjo, davki, depresijo ali občutkom izgube smeri. Srebro pogosto asociira na nekaj močnega in zanesljivega.

Psihologija barv: rdeča

Če želite pritegniti pozornost, uporabite rdečo barvo, saj pogosto najprej pogledamo prav to barvo. Rdeča je barva energije, povezuje se z gibanjem in vznemirjenjem. Ljudje, obkroženi z rdečo bravo, bodo ugotovili, da njihovo srce bije hitreje in da se jim zdi, kot da jim rahlo primanjkuje sape. S to barvo boste povsem zgrešili, če jo boste uporabili za steno v otroški sobi, bo pa odlična, če boste želeli koga k čemu spodbuditi. Rdeče ne uporabljajte pogosto, je pa kanček rdeče barve na pravem mestu v večini primerov dobra poteza (rdeča podrobnost v nevtralni sobi bo vsekakor pritegnila pogled). Rdeča je barva življenja in prav zato je to tudi barva, ki jo nosijo neveste na Kitajskem. Uporablja se tudi za praznike, ki slavijo ljubezen in obdarovanje (rdeče vrtnice, valentinovo, božič itd.), čeprav je prava barva ljubezni dejansko rožnata. Rožnata od vseh barv še najbolj pomirja. Je barva romantike, ljubezni in nežnih čustev.

Psihologija barv: modra

Ko ljudi vprašate, katera je njihova najljubša barva, jih bo večina rekla modra. Večina sveta je modrega – nebo, morje. Ko gledamo v modro barvo, telo proizvaja kemikalije, ki nas pomirjajo (to sicer ne velja za vse odtenke modre). Nekateri odtenki ali preveč modre barve lahko v splošnem sporoča hladnost. Številne spalnice so popleskane modro, ker gre za barvo, ki spočije. Skozi leta se je modra barva povezovala z občutkom zanesljivosti, modrosti in predanosti (veliko uniform je modrih). Ljudje so v modrih sobah produktivnejši, ker so mirnejši in bolj osredotočeni na svoje naloge.

Psihologija barv: zelena

Barva rasti, narave in denarja. Barva, ki pomirja in ustreza našim čutom. Barva temno zelenega gozda se povezuje z izrazi, kot so konzervativno, možato in bogato. Bolnišnice uporabljajo svetlo zeleno, ker pomirja paciente. Zelena barva je povezana tudi z zavistjo, srečo, velikodušnostjo in plodnostjo. Je tradicionalna barva miru, harmonije, podpore in dobre energije.

psihologija barv

Psihologija barv: rumena

Vesela rumena je barva sonca, povezana s smehom, srečo in dobrimi časi. Oseba, obdana z rumeno barvo, se počuti optimistično, ker možgani ob tej barvi sproščajo več serotonina. Kljub temu pa bodite z rumeno previdni – če je intenzivna, gre za barvo plamena. Študije kažejo, da otroci v sobah takšne barve več jočejo, ljudje pa se ob njej nasploh lažje razjezijo. Rumena barva lahko pospeši našo presnovo in spodbudi našo ustvarjalnost. Nekateri odtenki rumene so povezani s strahopetnostjo, zlati odtenki pa s prihodom boljših časov.

Psihologija barv: oranžna

Najbolj goreča barva na planetu. Barva, ki je najbolj povezana z zabavo, srečo, energijo, toploto in organskimi izdelki. Povezana je tudi z ambicijami. Nič v povezavi s to barvo ne pomirja.

Psihologija barv: vijoličasta

Kakšne barve so bili plašči in halje kraljev in kraljic? Vijoličaste! Gre za kraljevo barvo, povezano z bogastvom, napredkom in sofisticiranostjo. Barva spodbuja del možganov, ki se ukvarja z reševanjem težav. Če se uporablja preveč, deluje umetno. Uporabljajte jo previdno, da dodate občutek skrivnostnosti, modrosti in spoštovanja. Verjetno gre za najljubšo barvo najstnic, vključno z vsemi njenimi odtenki.

Psihologija barv: rjava

Barva, ki se povezuje z zanesljivostjo, stabilnostjo in prijateljstvom. Gre za barvo zemlje in dejansko ne obstaja barva, ki bi lahko bolje predstavljala stabilnost. Asociira tudi na nekaj naravnega in organskega. V Indiji je rjava barva žalovanja.

Je barva naših oči odvisna od našega razpoloženja?

Objava Psihologija barv: katera barva nas pomirja in katera nas lahko razjezi? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Daltonizem – očala za prepoznavanje barv: vam lahko pomagajo? https://dioptrija.si/zdravje/daltonizem-ocala-za-prepoznavanje-barv/ Fri, 29 Jul 2022 11:10:33 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7845 Če vam je zdravnik rekel, da ne znate prepoznati barv in ste daltonist, v preteklosti niste imeli na voljo prav veliko pomoči. Verjetno so vam povedali tudi, da je daltonizem dedno stanje, da stanja ni mogoče izboljšati in da bi se verjetno morali izogibati poklicem, ki zahtevajo zmožnost prepoznavanja barv. A z razvojem očal za daltonizem […]

Objava Daltonizem – očala za prepoznavanje barv: vam lahko pomagajo? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Če vam je zdravnik rekel, da ne znate prepoznati barv in ste daltonist, v preteklosti niste imeli na voljo prav veliko pomoči. Verjetno so vam povedali tudi, da je daltonizem dedno stanje, da stanja ni mogoče izboljšati in da bi se verjetno morali izogibati poklicem, ki zahtevajo zmožnost prepoznavanja barv. A z razvojem očal za daltonizem bi se vse to lahko spremenilo.

Kaj so očala za daltonizem, tj. očala za prepoznavanje barv?

Očala za prepoznavanje barv so očala s posebnimi lečami, ki lahko pomagajo bolje videti barve. Čeprav ne bodo »ozdravila« daltonizma, daltonistom omogočajo boljše, natančnejše doživljanje sveta okrog sebe in zaznavanje večjega spektra barv.

Osebam z omenjenim stanjem bodo prav tako omogočila lažje izbiranje in kombiniranje barv ter vzorcev oblačil, vsekakor pa bodo povečala tudi njihovo izbiro morebitnega poklica.

Trenutno je najbolj priljubljena blagovna znamka takšnih očal EnChroma tehnološkega podjetja iz Kalifornije. Očala sta razvila Andrew Scmeder in Don McPherson. Po njunem mnenju se razlog za daltonizem skriva v abnormalnem prekrivanju odzivanja na svetlobo. Ta težava najpogosteje povzroči neprepoznavanje rdeče in zelene barve. Za kompenziranje te pomanjkljivosti očala znamke EnChroma vsebujejo optične materiale, ki selektivno odstranijo valovne dolžine svetlobe tam, kjer pride do prekrivanja. Rezultat je natančnejše prepoznavanje barv in boljše razlikovanje rdeče in zelene.

Očala brez korekcijskih leč stanejo približno med 300 in 429 dolarji, očala s korekcijskimi lečami pa med 450 in 600 dolarji. EnChroma ocenjuje, da bi lahko ta očala pomagala kar 80 % osebam z daltonizmom.

EnChroma svetuje, da preverite, ali bi vam takšna očala lahko pomagala, tako, da izpolnite test za prepoznavanje barv na njihovem spletnem mestu.

Daltonizem – motnja prepoznavanja barv

Objava Daltonizem – očala za prepoznavanje barv: vam lahko pomagajo? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Psihologija oči in možganov – kako vidimo resnični svet okrog sebe? https://dioptrija.si/zdravje/psihologija-oci-mozganov-kako-vidimo-resnicni-svet-okrog-sebe/ Thu, 28 Jul 2022 07:22:46 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7491 Navkljub priljubljeni zmoti ljudje ne vidimo neposredne podobe zunanje resničnosti, temveč prevod, ki ga ustvarijo oči in možgani. Ne gre za nek filozofski argument, temveč za psihološko dejstvo. Človeške oči svojo nalogo opravljajo solidno, vendar je rezultat daleč od popolnega, vsaj kar zadeva zaznavanje in obdelavo svetlobe. Kratek pregled psihologije vida Ko oseba gleda v […]

Objava Psihologija oči in možganov – kako vidimo resnični svet okrog sebe? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Navkljub priljubljeni zmoti ljudje ne vidimo neposredne podobe zunanje resničnosti, temveč prevod, ki ga ustvarijo oči in možgani. Ne gre za nek filozofski argument, temveč za psihološko dejstvo. Človeške oči svojo nalogo opravljajo solidno, vendar je rezultat daleč od popolnega, vsaj kar zadeva zaznavanje in obdelavo svetlobe.

Kratek pregled psihologije vida

Ko oseba gleda v predmet, svetloba, ki potuje od njega, pripotuje do oči. Najprej potuje skozi roženico in nato skozi zenico. Zenica postane večja pri slabši osvetlitvi in manjša pri močnejši. Leča nato fokusira svetlobne žarke na mrežnico. Mrežnica v ozadju očesa vsebuje na milijone drobcenih fotocelic, ki zaznajo svetlobo.

Obstajata dve vrsti celic fotosenzorjev: paličice in čepki. Celice, oblikovane kot paličice, zaznajo senčenje in oblike, potrebujemo pa jih za periferni in nočni vid. Čepki so pomembni za zaznavanje podrobnosti pri dobri svetlobi in zaznavanje barv predmetov, svojo nalogo pa opravljajo slabše pri šibkejši osvetlitvi in v mraku. Paličice in čepki so razporejeni po celotnem območju mrežnice razen na točki, kjer je optični živec povezan z možgani. Optični živec prenaša informacije, dobljene iz mrežnice, možganom, kjer jih ti spremenijo v sliko, ki jo vidimo.

Slepe pege

Vsi ljudje imamo slepe pege ali prostor, kjer oko ne more videti. Slepa točka v očesu ustreza točki na mrežnici, kjer optični živec povezuje mrežnico z možgani. Na tej točki ni svetlobnih celic, zato svetlobe tam ni mogoče zaznati. Na mestu te točke lahko majhen predmet izgine iz našega vidnega polja.

V vsakodnevnem življenju območja slepe točke niti ne zaznamo. To se zgodi delno zato, ker oči nenehno gledajo v različne smeri, s čimer dobimo večjo širino in večji razpon slike. Za ustvarjanje posamezne mentalne slike možgani uporabljajo informacije iz obeh očes. Kar zamudi eno oko, ujame drugo. Nasprotno pa se denimo pri hobotnicah optični živec povezuje drugače, zato te živali nimajo slepe pege.

Zaznavanje slepe pege

Da bi zaznali slepo pego, si pomagajte s podobama rdeče in zelene pike na spodnji sliki. Zaprite desno oko in glejte v zeleno piko. Glavo počasi premaknite proti sliki. V nekem trenutku bo rdeča pika izginila. Pozorni bodite na to, kako je pika, zapolnjena z belino, izginila v vašem umu, zaradi česar se vam zdi, da na sliki nič ne manjka. To lepo pokaže, zakaj slepe pege v vsakodnevnem življenju sploh ne opazite. Številni tega, da imajo slepo pego, ne vedo celo življenje.

Ljudje imamo več slepih točk. Zaradi položaja oči ne moremo videti za sabo, pod stopali, nad glavo, za koleni … Ko nečesa ne vidimo, običajno rečemo, da nimamo »oči na hrbtu«. Te točke kompenziramo tako, da se obrnemo nazaj, premaknemo glavo ali uporabimo ogledalo, da bi videli odsevano podobo.

Živali imajo drugačen položaj oči in vidno polje. Taščica ima oči ob strani glave, zato ima boljši periferni vid in slabši neposredni pogled naravnost. Ko lovi črve, obrača glavo, da bi bolje videla. Oči volka, ki je plenilec, so v takšnem položaju, da popolno vidi naprej, vendar je zato njegov periferni vid slabši. Krokodil ima oči, ki se dvigajo nad preostankom glave. Tako ima tudi on drugačno vidno polje, ki mu omogoča, da vidi nad vodo, medtem ko je večji del njegove glave skrit podnjo.

Naknadne slike: videti nekaj, česar ni

Naknadne slike se pojavijo, ko dlje časa gledate v nek predmet, nato pa pogled umaknete, vendar sliko predmeta še vedno vidite. Primer za to je, ko še vedno vidite avtomobilske luči, čeprav ste oči zaprli in se je avtomobil odpeljal mimo. Še eden od primerov je, ko gledate v žarnico ali svečo v mraku in nato pogled umaknete, še vedno pa vidite svetlobo v obliki žarnice ali sveče.

Naknadne slike nastanejo, ko fotosenzorji mrežnice zaradi gledanja v isto barvo postanejo prenasičeni. Po izpostavljenosti velikemu prostoru ene barve očesni fotosenzorji izgubijo moč za to barvo. Takšen »napor« lahko primerjate z dviganjem uteži.

Če nato pogledate v prazen prostor ali papir, bodo fotosenzorji šibki, kar zadeva barve, ki ste jih prej dlje časa gledali, vendar sveži in močnejši za zaznavanje ostalih barv. To ravnotežje povzroči, da um dojame (naknadno) sliko, vendar v barvi z druge strani spektra od prvotne. Če dlje časa gledate v zelen predmet, bi naknadna slika morala biti rdeča. Če gledate rumenega, bi slika morala biti modra.

Čeprav se naknadne slike pojavljajo skoraj ves čas, jih običajno ne opazimo. Najbolje jih opazite, ko se osredotočate na eno barvo ali predmet dlje časa. Pri normalnem gledanju gledamo širok razpon predmetov in barv hkrati, naše oči so v stalnem gibanju in vid se stalno premika. V takšnih okoliščinah se naknadne slike enostavno izgubijo.

Naravna zakasnitev pri obdelavi svetlobe

Če greste v mraku s prižgano vžigalico mimo obraza, boste videli sled svetlobe, ki spremlja vžigalico. Če greste čez dan z roko hitro pred očmi, bo roka zamegljena. Do tega pojava v povezavi z zapoznelimi slikami pride, ker naše oči in možgani svetlobe ne obdelajo takoj. Da bi oči in možgani prevedli svetlobo, ki vstopa v oko, v mentalno sliko, ki jo vidimo z možgani, je potreben delček sekunde. Naslednja slika predstavlja primer naknadnih slik, nekatere od njih pa tudi zapoznelo sliko.

Če kakšno minuto gledate od blizu pobarvane kvadrate in nato pogledate v prazen zid ali papir, boste videli obratne barve.

Če gledate okroglo obliko spodaj, bi morali videti gibe, kot so utripanje, obračanje ali menjava smeri. To je posledica načina, kako oči in um zaznavajo ter si razlagajo informacije. Zaradi naravnega premikanja vaših oči, tudi če se premikajo zelo malo, nastane naknadna slika, ki povzroči premikanje tam, kjer ga ni. Če se bo za človeške možgane katera koli natisnjena slika na strani premikala, bo to slika takšne krožne, vrtljive oblike.

Spodaj je še ena oblika, ki ob gledanju običajno povzroči iluzijo gibanja v obliki vrtenja, utripanja ali spreminjanja smeri. Čeprav je slika statična, jo je težko dojeti kot takšno.

 

Binokularni vid

Ljudje imamo binokularni vid, kar pomeni, da je ena slika, ki jo vidimo, nastala iz dveh različnih – od vsakega posameznega očesa.

Naš binokularni vid omogoča dve prednosti. Prva je, da imamo širše vidno polje, kot bi ga imeli z enim očesom. Druga pa je ta, da nam binokularni vid omogoča zaznavanje globine. Ljudje, ki so slepi na eno oko, tako kot živali z enim očesom slabše zaznavajo globino.

Ostali čuti

Na naše vizualno zaznavanje vplivajo tudi vonj, okus, sluh in dotik. Vaše vizualno zaznavanje predmeta v obliki pite je na primer lahko potrjeno ali popravljeno ali pa zaradi vonja povzroči zmeden občutek. V mraku se ljudje običajno dotikajo sten, vrat in miz. Odmev vas lahko prevara, ko gre za lokacijo. Medtem ko se ljudje večinoma zanašamo na vid, se živali bolj zanašajo na druge čute.

Objava Psihologija oči in možganov – kako vidimo resnični svet okrog sebe? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kako vidijo naši možgani? https://dioptrija.si/lifestyle/kako-vidijo-nasi-mozgani/ Wed, 13 Jul 2022 05:40:00 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6791 Ko pogledate sliko, se zdi, da ima vsako od različnih »vidnih« področij v možganih »zemljevid« slike, ki ji doda podrobnosti, kot so gibanje, barve, globine ali oblike. Znanstveniki so preučevali vid pacientov, ki so si poškodovali nekatera od teh področij. Poškodba katerega koli področja lahko povzroči, da na končni sliki manjka določena podrobnost. Kaj je […]

Objava Kako vidijo naši možgani? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Ko pogledate sliko, se zdi, da ima vsako od različnih »vidnih« področij v možganih »zemljevid« slike, ki ji doda podrobnosti, kot so gibanje, barve, globine ali oblike. Znanstveniki so preučevali vid pacientov, ki so si poškodovali nekatera od teh področij. Poškodba katerega koli področja lahko povzroči, da na končni sliki manjka določena podrobnost.

Kaj je to? Kako vidijo naši možgani?

V vidnem delu možganov se mnogi nevroni odzivajo posebej na robove, ki so usmerjeni v različne smeri. Iz tega izhaja oblika predmeta, ki ga gledamo. Informacije o lastnostih na površini predmeta, kot je barva ali sence, kažejo na ostale znake. Predmeti so najverjetneje najbolj prepoznavni po svojih robovih, obrazi pa po lastnostih površine.

Kje se nahaja?

Kadar gledate v predmet, vsako oko vidi nekoliko drugačno sliko. Ti signali skupaj pa pridejo do možganov in vam pomagajo določiti, kako daleč je predmet. Ostali znaki, kot so senca, teksture in predhodna znanja o predmetu, prav tako pomagajo, da določimo globino in oddaljenost predmeta.

Ali se premika?

Ko gledate predmet, ki se premika, pridejo signali v poseben del vaših možganov. Poškodba tega dela možganov lahko prepreči, da bi videli premik, čeprav je vaš vid sicer normalen. Ženska, ki je doživela takšno poškodbo zaradi možganske kapi, je razložila, kako je to videti. Če bi čaj izlila iz skodelice, bi se zdelo, kot da je zamrznjen v medprostoru kot led. Ko se sprehaja po ulici, vidi, kako avtomobili in tramvaji spremenijo položaj, ne vidi pa njihovega premikanja.

Kaj je agnozija?

Ljudje s poškodbami na določenem delu možganov lahko trpijo za agnozijo. Pacient z agnozijo opiše rožo kot »stvar, ki meri nekaj centimetrov v dolžino, z zavitimi kodri in linearnim zelenim dodatkom«, rokavico pa kot »neprekinjeno površino, zavito vase, ki ima pet raztezkov«.

Ne more pa poimenovati predmeta, niti prepoznati, čemu služi. Pogosto je agnozija omejena na prepoznavanje obraza. V enem primeru kmetovalec ni mogel prepoznati svojih prijateljev, niti družinskih članov, medtem ko pri prepoznavanju svoje ovce ni imel nobenih težav.

Kako prepoznamo obraze?

Ko poskušate prepoznati neznan obraz, iščete določene smernice, kot so spol, starost in rasa. Ljudje so zelo dobri pri prepoznavanju spola, tudi ko manjkajo očitni znaki, kot so ličila in pričeska. Ta ugotovitev temelji na več lastnostih, vključno z debelino obrvi in izrazitostjo nosu, kar so značilnosti za prepoznavanje moških.

Preberite naslednje:
Vaše oči kažejo, ali imate bolezni srca!
Nošenje očal – ali se vaš vid zaradi nošenja očal slabša?
Koliko časa pred lasersko korekcijo vida ne smem nositi leč?
Očesna stanja, ki jih morate spremljati po 40. letu
10 presenetljivih dejstev o modrookih ljudeh
Zakaj se barva oči včasih spremeni?

Objava Kako vidijo naši možgani? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Znanstveniki odkrili, v kolikšni meri dobra ali slaba prehrana vpliva na zdravje oči https://dioptrija.si/lifestyle/znanstveniki-odkrili-v-koliksni-meri-dobra-ali-slaba-prehrana-vpliva-na-zdravje-oci/ Fri, 04 Feb 2022 07:00:40 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7196 Lutein, zeaksantin, betakaroten, pektin, omega-3-maščobne kisline, minerali in antioksidanti so zelo pomembne sestavine za organizem, ki skrbijo za ohranjanje vašega zdravja. Vse naštete sestavine vsebujejo določena hranila, zato je pomembno, da poskrbite za to, da ta dobra hranila v telo vnesete vsak dan. Posledice slabe prehrane Vsakodnevna slaba in neredna prehrana, nenehno uživanje hitre hrane […]

Objava Znanstveniki odkrili, v kolikšni meri dobra ali slaba prehrana vpliva na zdravje oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Lutein, zeaksantin, betakaroten, pektin, omega-3-maščobne kisline, minerali in antioksidanti so zelo pomembne sestavine za organizem, ki skrbijo za ohranjanje vašega zdravja. Vse naštete sestavine vsebujejo določena hranila, zato je pomembno, da poskrbite za to, da ta dobra hranila v telo vnesete vsak dan.

Posledice slabe prehrane

Vsakodnevna slaba in neredna prehrana, nenehno uživanje hitre hrane in neredni obroki s premajhno količino hranil bodo vplivali na splošno stanje vašega organizma in s tem tudi na vaš vid. Pordele oči, zabuhle veke, občutljivost in splošna utrujenost so pogosto posledica slabe prehrane, z vzpostavitvijo reda in discipline pri prehrani pa lahko močno vplivate na splošno izboljšanje stanja svojih oči.

Korenček in oči se imajo radi

Še vedno se spomnimo, kako so nam mame, babice in tete v otroštvu lupile korenček in nam govorile, da bomo zaradi njega bolje videli. Kar pravzaprav drži. Korenček vsebuje betakaroten in pektin, ki vid ščitita in izboljšujeta. Zelena zelenjava, solata, špinača, brokoli, ohrovt, peteršilj in paprika vsebujejo lutein in zeaksantin, ki ne izboljšata samo vida, temveč prav tako preprečita razvoj nekaterih bolezni oči (katarakte in makularne degeneracije). Takšna zelenjava vsebuje veliko vitaminov A, B12 in C ter kalcija in dokazano ščiti pred izgubo vida.

Sadje je bogat vir antioksidantov. Priporoča se uživanje grozdja, sliv, jagodičevja in vsega sezonskega sadja, ki vam je na voljo.

Omega-3-maščobne kisline

Mrežnico ščitijo omega-3-maščobne kisline, ki jih najdemo v ribah (posebej tunu, polenovki in lososu) ter vseh morskih sadežih in algah, medtem ko očesno lečo ščitijo beljakovine, ki jih vsebujejo jajca. Ena od pomembnih sestavin prehrane so zagotovo tudi minerali (cink in selen).

Če menite, da ne zaužijete dovolj mineralov, vitaminov in drugih hranil, se lahko posvetujete z zdravnikom, ki vam bo predpisal določene prehranske dodatke.

Preberite naslednje:
Kakšna očala so primerna za kratkovidnost in kakšna za daljnovidnost?
Razdraženost oči – kaj jo povzroča in kako se ji izogniti?
Kako prepričani ste o kakovosti svojega vida? Preverite ga doma!
Koordinacija oči – kako jo izboljšati?
10 NAJBOLJŠIH domačih pripravkov za sijoče oči
Modra svetloba – ali škoduje našim očem?
Težave z vidom med nosečnostjo
Korenček? Ne, za vaše oči je odlično grozdje!

Objava Znanstveniki odkrili, v kolikšni meri dobra ali slaba prehrana vpliva na zdravje oči pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Znanstveniki razvili kontaktne leče, ki »zoomirajo vid«, ko dvakrat pomežiknete https://dioptrija.si/kontaktne-lece/znanstveniki-razvili-kontaktne-lece-ki-zoomirajo-vid-ko-dvakrat-pomeziknete/ Wed, 18 Aug 2021 07:00:27 +0000 https://dioptrija.si/?p=7946 Zoom v prihodnost Znanstveniki so razvili kontaktne leče, s katerimi lahko »zoomiramo« in izostrimo sliko s premikanjem oči, vključno z mežikanjem. Ne, to ni časovni stroj, ki vas je prestavil 100 let v prihodnost. Še vedno smo v letu 2019. Se osredotočimo na resnično impresiven dosežek skupine znanstvenikov iz Kalifornije, ki so ustvarili robotske kontaktne leče. […]

Objava Znanstveniki razvili kontaktne leče, ki »zoomirajo vid«, ko dvakrat pomežiknete pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Zoom v prihodnost

Znanstveniki so razvili kontaktne leče, s katerimi lahko »zoomiramo« in izostrimo sliko s premikanjem oči, vključno z mežikanjem.

Ne, to ni časovni stroj, ki vas je prestavil 100 let v prihodnost. Še vedno smo v letu 2019. Se osredotočimo na resnično impresiven dosežek skupine znanstvenikov iz Kalifornije, ki so ustvarili robotske kontaktne leče.

Robotske kontaktne leče
Znanstveniki iz San Diega so razvili biomimetično mehko lečo, ki jo je mogoče kontrolirati z elektrookulografskim signalom. Kaj to dejansko pomeni? To pomeni, da se leče odzivajo na premike očesa in s tem tudi na ukaze – z enostavnim mežikanjem ali pogledom v stran bo mogoče sliko »zoomirati« ali jo izostriti.

Znanstveniki upajo, da bo ta študija nekega dne pomagala ustvariti protetično oko ali kamero, ki jo bo mogoče nadzirati samo z uporabo oči.

Dolga je še pot do tja, vendar je prihodnost vse bližje.

Objava Znanstveniki razvili kontaktne leče, ki »zoomirajo vid«, ko dvakrat pomežiknete pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Naravna korekcija vida – mit ali resnica? https://dioptrija.si/laserska-korekcija-vida/naravna-korekcija-vida-mit-ali-resnica/ Tue, 12 Jan 2021 07:00:09 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7507 Naravna korekcija vida predpostavlja, da lahko svoj vid popravimo z vajami za oči, sprostitvenimi tehnikami in masažo. Nekateri nanjo prisegajo, drugi menijo, da je neumnost. Za številne med nami je sama misel, da bi lahko svoj vid popravili naravno – brez očal, leč, zdravil ali laserjev –, več kot predpostavka. Upamo in sanjamo, da je nekaj takšnega mogoče. […]

Objava Naravna korekcija vida – mit ali resnica? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Naravna korekcija vida predpostavlja, da lahko svoj vid popravimo z vajami za oči, sprostitvenimi tehnikami in masažo. Nekateri nanjo prisegajo, drugi menijo, da je neumnost. Za številne med nami je sama misel, da bi lahko svoj vid popravili naravno – brez očalleč, zdravil ali laserjev –, več kot predpostavka. Upamo in sanjamo, da je nekaj takšnega mogoče. Ta tema je priljubljena tudi med oftalmologi.

Dr. Michael Repka, profesor na univerzi John Hopkins, pravi, da ni dokazov, da bi ta tehnika bila uspešnaNaravna korekcija vida ne pomaga pri kratkovidnostidaljnovidnosti ali drugih stanjih, ki so posledica bolezni.

Strokovnjaki menijo, da lahko navedena tehnika pomaga pri pomanjkanju konvergence, stanju, pri katerem se oči s težavo premikajo in osredotočajo na predmet, ki postaja vse bližji. To stanje lahko povzroči naprezanje oči, dvojni vid in druge težave.

Doktor William Bates je leta 1920 napisal knjigo z naslovom »Popoln vid brez očal«. V njej se sprašuje, ali so očala edini način za popravljanje vida. Sklenil je, da ne, in razvil Batesovo metodo, ki se še danes uporablja za izboljšanje vida brez očal.

Njegove metode pa niso sprejeli vsi. Tisti, ki je niso, menijo, da pravo vprašanje ni »Ali naravna korekcija vida deluje?«, temveč »Zakaj ne bi nosili očal ali leč, če bodo te vaš vid popravile takoj?«.

Zelo redki se lahko danes sami odločijo, da ne bodo nosili leč ali očal in bodo brez njih opravljali vsakodnevne dejavnosti. To namreč pomeni dolgotrajno naprezanje oči, nezmožnost branja ali nezmožnost gledanja na daleč.

Če razmišljate o tem, da bi se dioptrije znebili z lasersko korekcijo vida, pošljite vprašanje strokovnjakom s poliklinike Optical Express ali pa jih pokličite na številko: 00 385 1 5625 450.

Morda bi vas zanimalo:

Ali je laserska korekcija vida trajna?

Objava Naravna korekcija vida – mit ali resnica? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>