Kontaktne leče – Dioptrija.si https://dioptrija.si Portal za dober vid Tue, 13 Jun 2023 06:08:28 +0000 en-US hourly 1 Kontaktne leče – pogosta vprašanja https://dioptrija.si/kontaktne-lece/kontaktne-lece-pogosta-vprasanja/ Tue, 13 Jun 2023 06:08:50 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7341 Predstavljamo vam pogosta vprašanja o kontaktnih lečah in odgovore nanje. Razmišljam o nošenju leč. Kako dolgo traja, da se nanje navadiš? To je odvisno od občutljivosti vaših oči in tega, ali boste izbrali mehke ali poltrde leče. Navajanje sicer običajno traja od enega dneva do dveh ali več tednov. Pri nekaterih ljudeh se oči na […]

Objava Kontaktne leče – pogosta vprašanja pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Predstavljamo vam pogosta vprašanja o kontaktnih lečah in odgovore nanje.

Razmišljam o nošenju leč. Kako dolgo traja, da se nanje navadiš?

To je odvisno od občutljivosti vaših oči in tega, ali boste izbrali mehke ali poltrde leče. Navajanje sicer običajno traja od enega dneva do dveh ali več tednov. Pri nekaterih ljudeh se oči na leče nikoli ne navadijo, vendar se to zgodi redko.

Se lahko leča izgubi za mojim očesom?

Ne. Če si boste oči mencali in lečo premaknili, se lahko v najslabšem primeru zgodi, da jo boste težko našli. Če je nujno, vam lahko pri vstavljanju ali odstranjevanju leč pomaga okulist.

Koliko morajo biti otroci stari, preden lahko začnejo nositi leče?

Odvisno od tega, kako odgovoren je otrok. Najboljše je, da takšno odločitev sprejmete skupaj z otrokom in okulistom.

Katere vrste leč obstajajo?

Kontaktne leče se lahko razlikujejo glede na material ter obdobje nošenja in menjavanja leč. Številni uporabniki najraje uporabljajo leče za enkratno ali daljšo uporabo (npr. mesečne).

Kdaj je treba zamenjati leče?

To bo določil vaš okulist. Obdobje menjave je odvisno od materiala in oblike leče ter od vašega življenjskega sloga in stanja vaših oči.

* Običajne mehke leče imajo lahko rok uporabe eno leto, običajne poltrde pa celo daljšega.
* Redno, načrtovano menjavanje leč opravite enkrat na mesec ali nekaj mesecev.
* Leče za enkratno uporabo imajo lahko rok uporabe od enega dneva do dveh tednov (daljša uporaba).

Kdaj je treba odstraniti leče?

Dnevne leče je treba odstraniti pred spanjem. Leče za daljšo uporabo je mogoče nositi ves čas, podnevi in ponoči, točno določeno število dni (običajno od sedem do 30).

Kakšne so posebne kontaktne leče?

Med posebne kontaktne leče spadajo bifokalne kontaktne leče, barvne leče, ortokeratologične kontaktne leče, ki vaš vid popravljajo med spanjem, torične kontaktne leče, ki popravljajo astigmatizem, in leče proti UV-sevanju.

So leče za enkratno uporabo vredne dodatnega denarja?

Številni zdravniki bolj priporočajo leče za enkratno uporabo. So odlična izbira, kar zadeva zdravje, saj bakterijam in beljakovinam omogočajo manj možnosti, da se zalepijo nanje. Če leče za enkratno uporabo uporabljate samo podnevi ‒ kar pomeni, da so po odstranitvi neuporabne ‒, vam ne bo treba kupovati raztopine za čiščenje in razkuževanje.

Ali res obstaja velika razlika med lečami za enkratno in daljšo uporabo?

Da. Leče za enkratno, daljšo uporabo so izdelane iz posebnega materiala, ki do oči prepušča več kisika, zaradi česar so varne za nošenje med spanjem. Nekatere blagovne znamke dovoljujejo do sedemdnevno uporabo, medtem ko je ostale mogoče nositi tudi do 30 dni.

Kje je najboljše kupiti kontaktne leče?

Ko vam bo okulist povedal, katere kontaktne leče potrebujete, jih lahko naročite pri njem, v specializiranih trgovinah ali prek spleta. Najboljše mesto za nakup leč je odvisno od več dejavnikov, vključno z dostopnostjo, ceno in storitvami.

Iščem posebno vrsto kontaktnih leč. Veste, kje jih lahko najdem?

Če nimate recepta za leče, ki jih iščete, morate najprej obiskati okulista, da opravite test oči in izberete ustrezne leče. To velja tudi, če ne potrebujete korekcija vida in bi radi nosili barvne leče ali leče s posebnimi učinki. Zakaj? Kontaktne leče so medicinski pripomoček, saj jih vstavite v oči. Poleg tega se vsaka kontaktna leča in oko vsake osebe vsaj malo razlikujeta, zato mora zdravnik določiti posebno vrsto leč, ki vam bodo ustrezale. Neustrezne kontaktne leče lahko povzročijo resne težave z očmi.

15 resnic o lečah, ki vas bodo rešile

Nošenje kontaktnih leč spremlja veliko vprašanj in mi vam želimo ponuditi odgovore – če ne na prav vsa, pa vsaj na večino! 

  1. Vaše oči ne prenesejo kontaktnih leč

Če ste leče preizkusili pred davnimi, davnimi leti in od takrat ne odstopate od trditve, da vaše oči enostavno ne prenesejo kontaktnih leč, poskusite še enkrat. V zadnjih nekaj letih je bil na področju izdelave kontaktnih leč dosežen velik napredek, zato jih danes lahko nosi skorajda vsak. Posvetujte se z oftalmologom – to je naš nasvet.

  1. Niste prepričani, ali smete v posteljo z lečami?

Naj vas takoj ustavimo in vam povemo – NE! Kontaktna leča se med spanjem v očesu osuši in zalepi na roženico ter ne prepušča kisika, kar lahko vaše oči poškoduje. Obstaja določena vrsta kontaktnih leč, s katerimi smete spati – leče za daljšo ali neprekinjeno uporabo, vendar se pred nakupom takšnih leč obvezno posvetujte z oftalmologom ali optometristom.

  1. Nošenje mehkih leč za korekcijo astigmatizma

Mehke leče lahko nosite, tudi če imate astigmatizem. Obstajajo različne leče različnih proizvajalcev, zato je izbira resnično velika.

  1. Smem nositi barvne leče, če nimam dioptrije?

Seveda lahko, vendar vam kljub temu priporočamo, da se posvetujete z oftalmologom, saj morate vedeti, kako skrbeti za leče in ohranjati njihovo higieno. Če nimate dioptrije, lahko ob nepravilni uporabi vaše oči poškodujejo tudi barvne leče.

  1. Kaj naj naredim, če ne morem vstaviti leč?

Nedvomno se boste pri prvem vstavljanju leč počutili neprijetno, morda se vam bo celo zdelo, da jih nikakor ne morete vstaviti. Obrnite se na oftalmologa, ki vam bo dal nekaj dobrih nasvetov in vam pokazal trike, s katerimi si boste leče vstavljali brez težav.

  1. Smem nositi leče nekoga drugega?

Ne, ker je vsako oko drugačno. Posojanje in nošenje leč nekoga drugega se vsekakor odsvetujeta, saj bi lahko povzročila neželeno vnetje.

  1. Lahko leča pade iz mojih oči?

Pri trdih in poltrdih lečah obstaja za to majhna verjetnost, pri mehkih lečah pa te verjetnosti ni. Če je položaj leče pravilen, obstaja zelo, zelo majhna možnost, da bi padla iz oči. Kontaktne leče lahko nosite tudi med športnimi dejavnostmi. Če jih boste nosili, bo vaše vidno polje večje, leče pa vam ne bodo padle iz oči ali se premikale, kot bi se premikala očala. Če ste na prostem, lahko nosite tudi sončna očala. Obstajajo tudi športne kontaktne leče.

  1. Ali je nošenje kontaktnih leč neprijetno?

Morda se boste na začetku počutili neprijetno, vendar po kratkem času sploh ne boste več vedeli, da jih nosite . Če nelagodje ne mine, lahko težavo odpravite z uporabo umetnih solz.

  1. Ali so kontaktne leče nevarne za oči?

Čeprav lahko nošenje kontaktnih leč privede do določenih zapletov, se to praviloma vedno zgodi zaradi nepravilne uporabe leč in neupoštevanja nasvetov za ohranjanje higiene ‒ to je sicer pri nošenju kontaktnih leč nujno.

  1. Kako dolgo lahko nosim iste kontaktne leče?

Obstajajo enodnevne leče, ki jih morate zamenjati z novim parom vsak dan, in mesečne leče, ki jih morate z novim parom zamenjati enkrat mesečno. Urnik menjave kontaktnih leč je odvisen od tega, kako pogosto boste stari par zamenjali z novim in kako dolgo boste leče nosili, preden jih boste odstranili.

  1. Kako pogosto je treba zamenjati raztopino in posodico za leče?

Raztopino v posodici obvezno zamenjajte vsak dan, saj bo v nasprotnem primeru tveganje za razvoj očesnih okužb večje. Posodico za leče bi morali zamenjati enkrat na tri mesece ali pogosteje in jo vsakodnevno izprati z raztopino za leče. Leč ne dajajte v usta in za njihovo čiščenje ne uporabljajte sline. Izogibajte se stiku z vodo.

  1. Smem plavati s kontaktnimi lečami?

Voda lahko vsebuje nevarne viruse in mikrobe, ki lahko povzročijo različne očesne poškodbe in celo trajno izgubo vida. Ko nosite kontaktne leče, se izogibajte plavanju. Če vseeno plavate z lečami in vam voda pride v oči, leče nemudoma odstranite in razkužite. Priporočamo vam, da si med plavanjem raje vstavite enodnevne kontaktne leče in jih po uporabi odvržete. Če po plavanju s kontaktnimi lečami čutite dolgotrajno draženje oči ali prekomerno občutljivost za svetlobo, se obvezno posvetujte z zdravnikom.

  1. Je treba ličila nanesti pred vstavljanjem kontaktnih leč ali po njem?

Ličila nanesite po vstavljanju kontaktnih leč. Tako leč ne boste umazali, ličila se ne bodo prenesla na predel med lečo in roženico, poleg tega pa boste tudi bolje videli. Ličila odstranite po odstranitvi leč iz oči.

  1. Zakaj me po vstavitvi leč pečejo oči?

Če vas oči pečejo neposredno po vstavitvi leč, so morda leče prišle v stik z milom, kremo, ličili ipd. Temu se lahko izognete, če si pred vstavitvijo leč umijete roke, najbolje z blagim milom.

  1. Kdo vse lahko nosi leče?

Glede na napredek na področju izdelave leč lahko leče danes nosijo skoraj vsi. Osebe, ki zelo verjetno ne bodo smele nositi kontaktnih leč, so osebe, ki imajo alergije in/ali pogosto okužbo oči in/ali suhe oči (ki jih ni mogoče pozdraviti). Prav tako jih verjetno ne boste smeli nositi, če delate ali veliko časa preživljate v okolju, kjer je veliko prahu.

Preberite naslednje: 
Skrb za mehke kontaktne leče
Kako nam pomagajo kontaktne leče?
Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče?
Katero vrsto kontaktnih leč lahko uporabljajo kratkovidne osebe?
10 mitov o kontaktnih lečah
Meibom – zakaj imamo zjutraj krmežljave oči?
Nošenje očal – ali se vaš vid zaradi nošenja očal slabša?
Kakšna očala so primerna za kratkovidnost in kakšna za daljnovidnost?
Koordinacija oči – kako jo izboljšati?

Objava Kontaktne leče – pogosta vprašanja pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Katere kontaktne leče so najboljše? https://dioptrija.si/kontaktne-lece/katere-kontaktne-lece-najboljse/ Mon, 12 Jun 2023 08:22:18 +0000 https://dioptrija.si/?p=7924 Vprašanje, katere kontaktne leče so najboljše in najbolj zdrave, je pogosto. Dokazano je, da so najboljše oziroma najbolj zdrave poltrde plinoprepustne leče, in sicer zaradi velike prepustnosti kisika, ki je nujen za zdravje naših oči. Poltrde kontaktne leče Poltrde plinoprepustne kontaktne leče (RGP) so bolj trde od mehkih leč, vendar v oko prepustijo več kisika in […]

Objava Katere kontaktne leče so najboljše? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Vprašanje, katere kontaktne leče so najboljše in najbolj zdrave, je pogosto. Dokazano je, da so najboljše oziroma najbolj zdrave poltrde plinoprepustne leče, in sicer zaradi velike prepustnosti kisika, ki je nujen za zdravje naših oči.

Poltrde kontaktne leče

Poltrde plinoprepustne kontaktne leče (RGP) so bolj trde od mehkih leč, vendar v oko prepustijo več kisika in se morajo za razliko od mehkih leč nositi redno, če želimo, da postanejo udobne. Vsekakor so trajnejše in odpornejše, prav tako pa omogočajo tudi večjo ostrino vida. Zaradi njihove trdnosti jih boste tudi lažje uporabljali. Za razliko od mehkih leč so plinoprepustne leče tudi manjše in prožnejše, kar pomeni, da se bo oko zaradi boljšega pretoka solz lažje ubranilo pred mikroorganizmi. Vpijajo manj solz, se lažje čistijo, na njih pa se prav tako kopiči manj oblog. Takšne leče so odpornejše proti mežikanju. Običajno se priporočajo mlajšim, so pa primerne tudi za osebe z astigmatizmomprezbiopijo in keratokonusom. Poltrde plinoprepustne leče so najodpornejše ter najmanj dovzetne za poškodbe in oftalmološke težave.

kontaktne leče

Poltrde plinoprepustne leče se uporabljajo tudi v ortokeratologiji ter kažejo napredek na področju zaustavitve povečanja kratkovidnosti pri otrocih in mladih. Te leče so znane tudi kot nočne leče, pri nošenju katerih je sicer potrebna večja previdnost, saj nošenje leč ponoči prinaša večje tveganje za vnetja.

8 stvari, ki jih morate vedeti, če nosite leče

  1. Vaš okulist vam bo povedal, kdaj se morate pri njem naročiti zaradi menjave leč.

Datum je odvisen od materiala in oblike leč ter vašega življenjskega sloga in stanja vaših oči.
* Konvencionalne mehke leče se lahko uporabljajo leto dni, konvencionalne poltrde pa celo dlje.
* Pogosta in načrtovana menjava naj bi bila v obdobju od enega do treh mesecev.
* Leče za enkratno uporabo se lahko uporabljajo od enega dneva do dveh tednov (razširjena uporaba).

  1. Dnevne leče morate odstraniti pred spanjem.

Leče za razširjeno uporabo se lahko nosijo neprekinjeno podnevi in ponoči točno določeno število dni (običajno od 7 do 30 dni).

  1. Leče za enkratno uporabo za razširjeno uporabo

Izdelane so iz posebnega materiala, ki kisiku omogoča lažji vstop v vaše oči, zaradi česar so leče varne za uporabo tudi med spanjem. Leče nekaterih blagovnih znamk je mogoče nositi do sedem dni, nekatere pa celo do 30 dni.

  1. Številni zdravniki bolj priporočajo leče za enkratno uporabo.

Takšne leče so odlična izbira, kar zadeva zdravje, predvsem ker bakterijam in beljakovinam omogočajo manj priložnosti, da se nanje pritrdijo. Ker dnevne leče za enkratno uporabo po odstranitvi niso več uporabne, vam ne bo treba kupovati raztopine za čiščenje in razkuževanje.

  1. Voda lahko vsebuje nevarne viruse in mikrobe, ki lahko povzročijo razne poškodbe oči in celo trajno izgubo vida.

Izogibajte se plavanju s kontaktnimi lečami. Če boste vendarle plavali z lečami in bodo vaše oči prišle v stik z vodo, leče takoj odstranite in jih razkužite. Dobro je, če pri plavanju uporabljate kontaktne leče za enkratno uporabo, ki jih boste po plavanju vrgli v koš. Če po plavanju s kontaktnimi lečami občutite dolgotrajno razdraženost oči ali prekomerno občutljivost na svetlobo, se obvezno obrnite na svojega zdravnika.

  1. Naličite se, ko ste že vstavili kontaktne leče

Ne skrbite, saj leč ne boste umazali. S tem se celo ličila ne bodo znašla med lečo in roženico, med ličenjem pa boste tudi bolje videli. Ličila odstranite, ko ste odstranili leče iz oči.

  1. Če po vstavljanju leč v oči zaznate pekoč občutek

Lahko se zgodi, da bodo leče prišle v stik z milom, kremo, ličili ipd. Pekočemu občutku se lahko izognete z umivanjem rok pred vstavljanjem leč. Priporočamo vam, da uporabite nežno milo.

  1. Raztopino v posodici obvezno zamenjajte vsak dan

V nasprotnem primeru boste povečali tveganje za okužbe oči. Posodico za leče bi morali zamenjati enkrat na tri mesece ali pogosteje in jo vsakodnevno izprati z raztopino za leče. Leč ne vstavljajte v usta in za njihovo čiščenje ne uporabljajte sline. Izogibajte se uporabi vode.

Ne glede na to, katere leče boste izbrali, se vsekakor poučite o pravilni uporabi leč in njihovem vzdrževanju, da boste kar najbolj zmanjšali tveganje za vnetje in razdraženost oči.

Kontaktne leče – pogosta vprašanja

Objava Katere kontaktne leče so najboljše? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kako nam pomagajo kontaktne leče? https://dioptrija.si/kontaktne-lece/kako-nam-pomagajo-kontaktne-lece/ Fri, 03 Mar 2023 08:54:53 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7138 Kontaktne leče so optični pripomočki, s katerimi je mogoče korigirati vse vrste refrakcijskih napak, kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem, ter povečati ostrino vida pri nekaterih boleznih in stanjih roženice. Poznamo dve osnovni vrsti kontaktnih leč: mehke leče in trde plinoprepustne leče. Mehke kontaktne leče Danes se izdelujejo iz silikonskega hidrogela, pri katerem silikonska komponenta omogoča visoko […]

Objava Kako nam pomagajo kontaktne leče? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kontaktne leče so optični pripomočki, s katerimi je mogoče korigirati vse vrste refrakcijskih napak, kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem, ter povečati ostrino vida pri nekaterih boleznih in stanjih roženice.

Poznamo dve osnovni vrsti kontaktnih leč: mehke leče in trde plinoprepustne leče.

Mehke kontaktne leče

Danes se izdelujejo iz silikonskega hidrogela, pri katerem silikonska komponenta omogoča visoko prepustnost kisika, hidrogel pa udobno nošenje kontaktnih leč. Takšne leče morate najpogosteje zamenjati ali po enem dnevu (dnevne mehke leče) ali pa po enem mesecu (mesečne mehke leče), čeprav je obdobje zamenjave določenih leč lahko tudi do eno leto (letne mehke leče).

Še do pred nekaj leti je bila korekcija astigmatizma mogoča samo s trdimi plinoprepustnimi lečami, dokler se na trgu niso pojavile mehke kontaktne leče, ki omogočajo tudi korekcijo visokega astigmatizma, in sicer  do kar 2,75 cilindra.

Trde plinoprepustne kontaktne leče (pogosto imenovane tudi poltrde leče)

Izdelujejo se iz trdih materialov, ki zagotavljajo njihovo trajnost in redkejšo menjavo (približno vsaki dve leti). Plinoprepustne leče so tudi danes nepogrešljive pri korekcijah bolezni in stanj roženice, kot so keratokonus, zelo visoki astigmatizmi in določene oblike slabovidnosti.

Multifokalne kontaktne leče (mehke ali plinoprepustne)

Omogočajo dober vid na daleč in blizu. Osebam, ki nosijo leče in so starejše od 45 let, ni treba nositi dodatnih očal za branje ali delo na blizu.

S prvimi možnostmi korigiranja refrakcijskih anomalij se je v 15. stoletju ukvarjal Leonardo da Vinci, prvo stekleno kontaktno lečo pa je konec 19. stoletja izdelal nemški oftalmolog Adolf Fick. Dimenzija, oblika in materiali leč so se od takrat spreminjali, dokler nismo dobili leč, kot jih poznamo danes. Danes naj bi več kot 125.000.000 ljudi nosilo tako ali drugačno vrsto kontaktnih leč.

Poleg pravilne določitve vrste, dimenzije, ukrivljenosti in moči dioptrije leč je zelo pomembno tudi pravilno čiščenje in dobre higienske navade pri njihovem vzdrževanju, da bi zmanjšali tveganje za nastanek okužb oči in ostalih morebitnih zapletov, povezanih z nošenjem kontaktnih leč.

Pravilno izbrane kontaktne leče, posebej pri pacientih z visoko dioptrijo, zagotavljajo boljšo ostrino vida in širše vidno polje, pri čemer slika opazovanih predmetov ustreza njihovi dejanski velikosti.

Dr. Zdeslav Vukas, specialist oftalmolog
Poliklinika Optical Express, Zagreb

Preberite naslednje:
Ali je lasersko odstranjevanje dioptrije varen poseg?
Očesna mrena – zunanja mrena in siva mrena
Kakšna očala so primerna za kratkovidnost in kakšna za daljnovidnost?
Trzanje očesa – vsi vzroki mežikanja z očmi
Skrb za mehke kontaktne leče
Kaj narediti, ko se kontaktna leča zagozdi v očesu?

Objava Kako nam pomagajo kontaktne leče? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kaj narediti, ko se kontaktna leča zagozdi v očesu? https://dioptrija.si/kontaktne-lece/kaj-narediti-kontaktna-leca-zagozdi-v-ocesu/ Fri, 24 Feb 2023 08:22:49 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6679 Prej sli slej se bo kontaktna leča zagozdila v vašem očesu. Odstranitev leče je v takšnem primeru preprosta, le nekaj trikov se morate naučiti. Odstranitev mehke leče iz očesa Običajno se v očesu zagozdi mehka kontaktna leča. Ko se to zgodi, si najprej umijte roke, nato pa ugotovite, kje točno se kontaktna leča nahaja. Če […]

Objava Kaj narediti, ko se kontaktna leča zagozdi v očesu? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Prej sli slej se bo kontaktna leča zagozdila v vašem očesu. Odstranitev leče je v takšnem primeru preprosta, le nekaj trikov se morate naučiti.

Odstranitev mehke leče iz očesa

Običajno se v očesu zagozdi mehka kontaktna leča. Ko se to zgodi, si najprej umijte roke, nato pa ugotovite, kje točno se kontaktna leča nahaja. Če je leča trdno nameščena, se je verjetno posušila – to se včasih zgodi, če recimo zaspite, ne da bi si kontaktne leče odstranili. V tem primeru sperite oko s sterilno raztopino, raztopino za kontaktne leče ali kapljicami za kontaktne leče. Nato zaprite oko in nežno masirajte zgornjo lečo, dokler ne začutite, da se je premaknila. Če je leča še vedno zagozdena, ponovite izpiranje in po vsakem izpiranju večkrat pomežiknite. Morda bo potrebnih več izpiranj (tudi do 15 minut), da bi se leča navlažila in premaknila. Ko se leča začne premikati, jo odstranite kot običajno.

Če so po odstranitvi leče oči suhe ali razdražene, kanite vanje umetne solze. Če draženje ne preneha in so oči pordele, je to lahko znak abrazije roženice, zato se nemudoma oglasite pri svojem zdravniku. Če leča ni dobro centrirana v očesu, premaknite oko v nasprotni smeri od tiste, kjer se leča nahaja. Če na primer mislite, da se je leča zagozdila pod zgornjo lečo, glejte v smeri navzdol. Nežno masirajte veko in pogosteje mežikajte, da se leča spusti in jo boste lahko odstranili. Če se je mehka leča zagozdila daleč pod veko, poskusite v oko vstaviti novo kontaktno lečo in mežikajte kot po navadi. S tem lahko »izvlečete« zagozdeno lečo.

Odstranjevanje plinoprepustnih (poltrdih) leč iz očesa

Če se vam je v očesu zagozdila takšna leča, je tehnika odstranjevanja drugačna. Ne masirajte veke, saj lahko takšne leče poškodujejo površino očesa. Če se je leča zagozdila na beločnici, nežno pritiskajte zunanji rob leče, da iztisnete zrak. Druga možnost je uporaba pumpice, ki jo lahko kupite v lekarni ali drogeriji. Ko pritisnete na sredino leče, pumpica lečo ujame, nato jo lahko nežno odstranite.

Če noben od teh nasvetov ne pomaga, se za odstranitev leče obrnite na svojega zdravnika.

Preberite naslednje:
10 mitov o kontaktnih lečah
Skrb za mehke kontaktne leče
Ali se po laserski korekciji vida dioptrija vrne?
Nakup očal prek spleta – kaj morate vedeti?
Vodič za pravilno vzdrževanje očal

Objava Kaj narediti, ko se kontaktna leča zagozdi v očesu? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Kako interpretirati izvid očesnega pregleda? https://dioptrija.si/ocesne-napake/izvid-ocesni-pregled/ Fri, 11 Nov 2022 11:19:20 +0000 https://dioptrija.si/?p=7897 Udeležili ste se očesnega pregleda pri oftalmologu, na katerem so vam diagnosticirali eno od naslednjih stanj: kratkovidnost (miopija), daljnovidnost (hipermetropija), starostna daljnovidnost (prezbiopija) ali astigmatizem. A kaj številke na izvidu sploh pomenijo? Čeprav nam na pregledu vse pojasnijo, so nam nekateri deli izvidov še vedno neznani in nerazumljivi. V tem članku vam bomo pojasnili vse […]

Objava Kako interpretirati izvid očesnega pregleda? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Udeležili ste se očesnega pregleda pri oftalmologu, na katerem so vam diagnosticirali eno od naslednjih stanj: kratkovidnost (miopija), daljnovidnost (hipermetropija), starostna daljnovidnost (prezbiopija) ali astigmatizem. A kaj številke na izvidu sploh pomenijo?

izvid očesnega pregleda

Čeprav nam na pregledu vse pojasnijo, so nam nekateri deli izvidov še vedno neznani in nerazumljivi. V tem članku vam bomo pojasnili vse pojme, ki jih boste lahko prebrali na izvidu s pregleda za korekcijska očala.

Očesni pregled

Redni očesni pregled se izvaja pri oftalmologu. Na pregled se lahko naročite v kateri koli kliniki ali optiki, ki omogoča oftalmološke preglede. Na takšnem pregledu vam bodo povedali, ali imate dioptrijo in kakšno je splošno stanje vaših oči.

Kako se meri dioptrija?

Dioptrija se najpogosteje meri z računalniško kontrolo, ki ji sledi subjektivno določanje dioptrije, pri katerem pacient bere črke na optotipih, medtem ko mu oftalmolog izmenjuje stekelca z različno dioptrijo. S tem lahko pacient in oftalmolog ugotovita stopnjo dioptrije, ki jo je treba korigirati.

Na očesnem pregledu se izmeri in pregleda:

  1. Ostrina vida
  2. Očesni tlak
  3. Pregled sprednjega segmenta očesa (roženica, šarenica, leča in drugo) na biomikroskopu
  4. Pregled očesnega ozadja na biomikroskopu (fundus – vidni živec, krvne žile, makula ali rumena pega in periferna retina)

Kaj pomenijo kratice na izvidu z očesnega pregleda – primer?

Ostrina vida: VOD in VOS.

VOD: sc  0,30 cc  +1,50 Dsph –0,50  Cyl  ax  100° =    1
  • Kratica VOD (lat. visus oculi dextri) označuje ostrino vida na desnem očesu.
  • sc (lat. sine correctione) označuje ostrino vida brez korekcije; v tem primeru znaša 0,30, tj. 30 % vida.
  • cc (lat. cum correctione) označuje ostrino vida s korekcijo, tj. z očali; v tem primeru znaša +1,50 sferičnih dioptrij (+1,50 Dsph) in –0,50 cilindričnih dioptrij (–0,50 Cyl) na 100-stopinjski osi (as 180).
  • Z navedeno dioptrijo se doseže popolna ostrina vida 1,0, tj. 100-% vid.
VOS: sc  0,50 cc  +1,25  Dsph –0,50  Cyl ax  80° =    1
  • Kratica VOS (lat. visus oculi sinistri) označuje ostrino vida na levem očesu.
  • Dsph označuje sferično dioptrijo, ki se uporablja za korigiranje refrakcijskih napak očesa, kot sta kratkovidnost in daljnovidnost.
  • Cyl označuje cilindre, ki se uporabljajo za korigiranje oziroma merjenje astigmatizma.

Tnc (tonus non contact) je oznaka za merjenje očesnega tlaka z brezstično metodo.

Prva številka se vedno nanaša na desno oko, druga pa na levo.

   T nc  = 14/16 mmHg

Merjenje očesnega tlaka se imenuje tudi tonometrija ali tonus. Če izvajate kontaktno metodo pred merjenjem tlaka, vam bo oftalmolog v oči dodal kapljice (anestetik in fluoresceinsko barvo).

Če se očesni tlak meri z nestično metodo, je to videti tako: brado in čelo prislonite na aparat za merjenje tlaka, nato pa nežna sapica zapiha proti vašemu očesu. Izmerjeni tlak se zabeleži na zaslonu aparata.

Izvida za korekcijska očala in kontaktne leče nista isto!

Razumeti morate, da izvida za korekcijska očala in kontaktne leče nista isto. Če imate pregled za korekcijska očala, s tem izvidom ne morete izbrati kontaktnih leč, saj bodo podatki o dioptriji v tem primeru napačni. Če želite nositi kontaktne leče, morate zdravniku jasno povedati, ali želite pregled za korekcijska očala, kontaktne leče ali oboje.

Objava Kako interpretirati izvid očesnega pregleda? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Veliki vodič po kontaktnih lečah https://dioptrija.si/kontaktne-lece/veliki-vodic-po-kontaktnih-lecah/ Thu, 16 Jun 2022 06:28:26 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=7705 Mehke kontaktne leče – kako pravilno skrbeti zanje? Za kontaktne leče je treba znati skrbeti, ker neustrezno ravnanje z njimi lahko povzroči okužbo oči in posledično tudi slepoto. Skrb za leče je danes preprostejša kot kadarkoli prej, saj zahteva veliko manj časa, denarja in truda. Preden začnete za leče skrbeti na drugačen način, se posvetujte […]

Objava Veliki vodič po kontaktnih lečah pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Mehke kontaktne leče kako pravilno skrbeti zanje?

Za kontaktne leče je treba znati skrbeti, ker neustrezno ravnanje z njimi lahko povzroči okužbo oči in posledično tudi slepoto. Skrb za leče je danes preprostejša kot kadarkoli prej, saj zahteva veliko manj časa, denarja in truda. Preden začnete za leče skrbeti na drugačen način, se posvetujte s svojim zdravnikom.



Vsi izdelki za nego leč niso združljivi med seboj, prav tako pa niso združljivi z vsemi kontaktnimi lečami. Uporaba napačnih izdelkov lahko uniči vaše leče in poškoduje vaše oči. Da bi razumeli, za kaj se uporabljajo določeni izdelki, morate vedeti, kako mehke leče zaščititi. Zelo pomembno je, da upoštevate navodila za varno skrb za leče, da se zaščitite pred resnimi okužbami oči, ki jih povzročajo tekočine za čiščenje in razkuževanje leč nekaterih blagovnih znamk.

  •  Umivajte si roke, da preprečite prenos umazanije in bakterij na svoje oči. Poskušajte se izogibati stiku z milom, saj škoduje kontaktnim lečam. Roke si obrišite s čisto brisačo.
  • Lečo odstranite in jo očistite s priporočeno raztopino. S čiščenjem boste odstranili nečistoče na očeh, kozmetiko in druge ostanke, ki povzročijo neudobno nošenje. Priporočljivo je, da kontaktne leče z nekaj kapljicami tekočine za leče nežno podrgnete v dlani.
  • Lečo izperite skladno z navodili, da odstranite ostanke – izpiranje je pomemben korak.
  • Lečo odložite na čisto mesto, namenjeno lečam, in dodajte svežo tekočino. Ne dodajajte že uporabljene tekočine. Razkuževanje uniči mikroorganizme na lečah, njegovo trajanje pa je odvisno od posameznega izdelka – preberite navodila na embalaži.
  • Na enak način očistite tudi drugo lečo.

Več kot čiščenje, sušenje in razkuževanje

Beljakovine

Zdravnik vam lahko glede na vrsto kontaktnih leč in količino beljakovin, ki se na vaših lečah nabirajo, priporoča izdelek za njihovo odstranjevanje. Čeprav čiščenje odstrani del beljakovin, se lahko te vseeno nakopičijo na lečah in povzročijo neudobje. Dlje ko nosite leče, preden jih zamenjate z novimi, večja je verjetnost, da boste potrebovali izdelek za odstranjevanje beljakovin.

Če na primer nosite leče za enkratno uporabo, tega izdelka ne potrebujete. Če pa nosite leče, ki se menjajo enkrat ali dvakrat letno, ga verjetno potrebujete. Izdelki za odstranjevanje beljakovin vsebujejo encime, ki očistijo leče, in tekočino, ki odstrani beljakovine.

Če so vaše oči suhe in razdražene, za vlaženje oči in leč uporabite kapljice za kontaktne leče. Če so vaše oči občutljive in imate alergijo, zamenjajte izdelek s takšnim, ki ne vsebuje sestavin, ki povzročajo občutljivost in alergije.

Izdelki: raztopine za čiščenje, izpiranje in razkuževanje

Fiziološka raztopina se uporablja za izpiranje in shranjevanje kontaktnih leč. Ne uporabljajte je za čiščenje in razkuževanje. Leče čistite z izdelkom za dnevno čiščenje. Nekaj kapljic sredstva kanite na dlan in lečo nežno podrgnite v skladu z navodili (običajno 20 sekund). Pri tem bodite pozorni, da očistite obe strani. Za izpiranje in razkuževanje uporabljajte različne izdelke.

Večnamenska raztopina je primerna za čiščenje, izpiranje, razkuževanje in shranjevanje kontaktnih leč. Leče očistite tako, kot bi jih očistili z običajno tekočino za čiščenje, nato pa jih izperite in razkužite, vse z isto tekočino. Leče lahko izperete tudi dvakrat in jih položite v čisto posodico za leče skupaj s tekočino, da jih očistite in razkužite. Ko boste leče spet uporabljali, jih ponovno izperite. Če uporabljate večnamensko raztopino, drugih izdelkov ne potrebujete.

Raztopina z vodikovim peroksidom je primerna za čiščenje, razkuževanje, izpiranje in shranjevanje leč. Pri uporabi tega izdelka dodajte kontaktne leče v ustrezno posodico in jih izperite, nato pa jih položite v drugo posodico in dodajte tekočino, da leče očistite in razkužite. Določene raztopine z vodikovim peroksidom imajo dodan nevtralizator (ki pretvori vodikov peroksid v vodo), pri drugih pa ga morate dodati sami. Po razkužitvi in nevtralizaciji lahko leče vzamete iz posodice in jih vstavite v oko.

Leč nikoli ne izperite z vodikovim peroksidom in jih vstavite neposredno v oči, ne da bi v celoti izvedli razkuževanje in nevtralizacijo. Navedena kemikalija bi lahko vaše oči poškodovala in vam povzročila bolečine. 

Naprave za čiščenje in razkuževanje vaše leče očistijo in razkužijo.

Nekatere naprave leče čistijo z ultrazvočnimi valovi, razkužijo pa jih z večnamensko tekočino ali UV-žarki. Navodila za uporabo naprav so različna. Na splošno se leča najprej izpere s slano ali večnamensko raztopino. Leče nekaterih blagovnih znamk je treba nežno zdrgniti, nekaterih pa ne.

Nato leče vstavite v napravo in dodate enako vrsto raztopine kot pri izpiranju. Napravo zaprite in vklopite, da leče očistite in razkužite.

 Izdelki za odstranjevanje beljakovin, kapljice za oči in rešitve za občutljive oči

Izdelek za čiščenje z encimi z vaših leč odstrani beljakovine in se običajno uporablja enkrat tedensko. Izdelek s fiziološko raztopino ali raztopino za razkuževanje uporabljajte skladno z navodili. Pred uporabo izdelka za čiščenje z encimi leče očistite in izperite. Posodico za leče napolnite z raztopino in dodajte sredstvo za čiščenje z encimi. Počakajte, da se razgradi, nato pa dodajte leče. Počakajte približno 15 minut. Po potrebi jih nato razkužite z drugim izdelkom. Določena sredstva za čiščenje z encimi omogočajo, da se korak razkuževanja preskoči. Če namesto fiziološke raztopine uporabljate raztopino za razkuževanje, koraka razkuževanja morda ne smete preskočiti. Preberite navodila na embalaži izdelka.

Dnevni odstranjevalec beljakovin odstrani tudi beljakovine z vaših leč in je na voljo v obliki tekočine ter se uporablja dnevno. Uporablja se med razkuževanjem z večnamensko tekočino. Pred uporabo dnevnega odstranjevalca beljakovin leče očistite in izperite z drugimi izdelki. Izberite proizvajalca, ki je primeren za vaše leče.

Kapljice za oči, ki niso namenjene za uporabo z lečami, lahko vplivajo na to, kako leče ustrezajo vašim očem, ali pa lahko povzročijo bledenje leč.

Izdelki za občutljive oči so primerni za osebe, ki imajo alergijske reakcije na tekočine za leče. Alergija se lahko pojavi, tudi če več let uporabljate iste izdelke brez težav. Simptomi so lahko: srbečica, solzenje, občutek zbadanja, pordelost in izcedek iz oči. Če imate te simptome, obiščite specialista za oči.

Snov, imenovana timerosal, povzroča težave približno 10 odstotkom pacientom, zato je večina proizvajalcev danes več ne uporablja. Raztopina, ki ne vsebuje te snovi, je običajno označena kot raztopina za občutljive oči.

Pri vseh raztopinah za leče bodite pozorni na rok uporabe. 

Najbolj priljubljeni izdelki in preprostost uporabe

Večina uporabnikov mehkih leč danes raje izbere večnamensko raztopino za vsakodnevno uporabo, saj tako za čiščenje, razkuževanje in izpiranje leč zadošča že en izdelek. Včasih pa je vendarle boljša (a malce neprijetna) izbira raztopina z vodikovim peroksidom, posebej če imate težave z udobjem pri nošenju leč.

Kaj morate vedeti o negi kontaktnih leč

Ko se boste odločili, katere izdelke boste uporabljali, se posvetujte s svojim specialistom za oči. Ne zamenjajte izdelka, če niste prepričani, da je nov izdelek združljiv z drugimi, ki jih uporabljate, in vašimi kontaktnimi lečami.

Ne glede na izdelek, ki ga uporabljate, ne pozabite:

  • Nikoli se ne dotikajte vrhov posodice z raztopino z ničemer, niti s svojim telesom, saj lahko tekočino kontaminirate.
  • Izogibajte se stiku leč z vodo iz pipe in drugimi izdelki, saj lahko vsebujejo mikroorganizme, ki so nevarni za vaše oči.
  • Pripomočke za svoje leče čistite skladno z navodili.
  • Ko posodice za leče ne uporabljate, jo izperite s toplo vodo in posušite (čeprav zaradi škodljivih mikroorganizmov nekateri zdravniki priporočajo samo uporabo tekočine za razkuževanje ali večnamenske tekočine).
  • Posodico za leče zamenjajte enkrat mesečno ali kot je predpisano, da zmanjšate tveganje za okužbo.

Najpomembneje je, da kontaktne leče enkrat dnevno očistite in razkužite. Če nosite leče, ki niso za enkratno uporabo, jih očistite in razkužite, takoj ko jih odstranite. Oči bodo varnejše in bolj zdrave, leče pa veliko udobnejše.

Katere kontaktne leče izbrati in kupiti? So bolj primerne mehke ali trde?

Vsi, ki razmišljate, da bi očala zamenjali za kontaktne leče, se pred nakupom pozanimajte o obstoječih vrstah leč in njihovem udobju. Če se posameznik dobro pozanima o načinu nošenja, vrsti in kakovosti leč, so lahko te priročen pripomoček za korekcijo vida.

To, česar se številni bojijo, ko začnejo nositi kontaktne leče, so morebitne okužbe, vnetja ali določene oblike konjunktivitisa. Če za leče dobro in vsakodnevno skrbite, ne bi smeli imeti večjih težav. Leče lahko tako postanejo prijetna rešitev za vse, ki slabše vidijo. Oko potrebuje približno dva tedna, da se navadi na leče.

Na voljo so štiri vrste leč – poltrde plinoprepustne (RGP) leče, mehke leče za vsakodnevno uporabo, mehke leče za vsakodnevno uporabo in trde leče. Te prve, poltrde plinoprepustne leče (RGP), so najtrpežnejše in najmanj dovzetne za poškodbe in oftalmološke težave. Po velikosti so manjše od mehkih leč, prožnejše in odpornejše proti mežikanju. Prav tako najbolj pomagajo pri korekciji astigmatizma. Trde leče oftalmologi in optiki zelo redko priporočajo zaradi njihove slabe prepustnosti kisika. Prav zato je nevarnost poškodb v tem primeru toliko večja.

Največ prednosti prinašajo mehke leče, ki so namenjene enkratni uporabi, po kateri jih zavržemo. Pri njih je tveganje za nabiranje umazanije ali bakterij najmanjše, zato jih v zadnjih letih uporablja vse več ljudi.

Preberite naslednje:

Kako vem, ali je laserska korekcija vida primerna zame?

Objava Veliki vodič po kontaktnih lečah pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
10 mitov o kontaktnih lečah https://dioptrija.si/kontaktne-lece/10-mitov-o-kontaktnih-lecah/ Thu, 09 Jun 2022 07:00:10 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6259 Kontaktnih leč ne morem nositi. Seveda jih lahko. Tehnologija je v zadnjih letih napredovala, zato so kontaktne leče primerne za vsakogar. Danes so na primer na voljo bifokalne kontaktne leče za ljudi s starostno daljnovidnostjo in torične kontaktne leče za ljudi z astigmatizmom. Morda ste boljši kandidat za nošenje kontaktnih leč, kot si mislite! Leča […]

Objava 10 mitov o kontaktnih lečah pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>

  1. Kontaktnih leč ne morem nositi.

Seveda jih lahko. Tehnologija je v zadnjih letih napredovala, zato so kontaktne leče primerne za vsakogar. Danes so na primer na voljo bifokalne kontaktne leče za ljudi s starostno daljnovidnostjo in torične kontaktne leče za ljudi z astigmatizmom. Morda ste boljši kandidat za nošenje kontaktnih leč, kot si mislite!

  1. Leča mi bo ušla za oko.

To se ne bo zgodilo. Tanka membrana, imenovana veznica, pokriva beli del očesa in povezuje notranjost vaših vek, zato je nemogoče, da bi vam leča ušla za oko.

  1. Kontaktne leče so neudobne.

Ne drži. Večina ljudi po kratkem obdobju prilagajanja sploh ne opazi, da nosijo kontaktne leče. Tisti, ki čutijo nelagodje pri nošenju leč, lahko po odkritju vzroka nelagodje ublažijo z različnimi sredstvi.

  1. Kontaktne leče lahko trajno ostanejo v očesu.

Če je oko preveč suho, se lahko mehke leče prilepijo na površino očesa. Če boste leče navlažili s sterilno fiziološko ali večnamensko raztopino, jih boste lahko ponovno premikali.

  1. S kontaktnimi lečami je preveč dela.

Tudi to ne drži. Ena steklenička tekočine za nego leč bo olajšala čiščenje in razkuževanje leč. Izberete lahko tudi enodnevne ali mesečne leče, s čimer si boste še dodatno zmanjšali skrbi glede leč.

  1. Nošenje kontaktnih leč povzroča težave z očmi.

Res je, kontaktne leče lahko povečajo tveganje za določene težave z očmi. A če boste upoštevali navodila svojega zdravnika glede skrbi za leče, kako dolgo jih nositi in kdaj jih zamenjati, bo nošenje leč zelo varno.

  1. Nikoli mi ne bo uspelo vstaviti leče v oko.

Seveda vam bo. Na prvi pogled se morda zdi težje, kot je v resnici. S pomočjo očesnega zdravnika se boste naučili, kako vstaviti in odstraniti leče. Večina ljudi se navadi na vstavljanje in odstranjevanje leč veliko hitreje, kot so pričakovali.

  1. Leče mi lahko padejo iz očesa.

Pred leti se je že zgodilo, da so zastarele trde kontaktne leče med športnimi ali drugimi aktivnostmi padle iz očesa. Danes je seveda drugače, saj se tudi trde plinoprepustne leče bolje prilegajo očesu, zaradi česar zelo redko nepričakovano padejo iz očesa.

  1. Kontaktne leče so predrage.

Ne drži. Kontaktne leče so lahko včasih cenejše kot kakovosten par očal. Enako velja za dnevne leče, ki so včasih veljale za prestiž, danes pa so veliko bolj dostopne.

  1. Za kontaktne leče sem prestar/-a.

Kdo to pravi? Z bifokalnimi kontaktnimi lečami in lečami, ki so izdelane posebej za suhe oči, leta niso več ovira. Vprašajte svojega zdravnika, ali ste primeren kandidat za kontaktne leče – odgovor vas lahko preseneti.

Preberite naslednje:
Kaj je astigmatizem, kako ga odkrijemo in zdravimo?
Kaj je laserska korekcija dioptrije?
Zakaj se barva oči včasih spremeni?
Očesni pregled – kaj pričakovati?
10 presenetljivih dejstev o modrookih ljudeh
Nošenje očal – ali se vaš vid zaradi nošenja očal slabša

 

Objava 10 mitov o kontaktnih lečah pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče? https://dioptrija.si/kontaktne-lece/je-dobro-da-otroci-nosijo-kontaktne-lece/ Wed, 02 Mar 2022 08:00:50 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6828 Na prvi pogled izraza »kontaktne leče« in »otroci« nikakor ne gresta skupaj. Dejansko pa gre včasih za popolno kombinacijo, če besedo »otroci« zamenjamo z »najstniki«. Ali so kontaktne leče dobra rešitev za vašega najstnika, je odvisno od tega, ali je vaš otrok odgovoren. Prednosti leč Leče lahko vašemu otroku pomagajo na več načinov. Da bolje […]

Objava Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Na prvi pogled izraza »kontaktne leče« in »otroci« nikakor ne gresta skupaj. Dejansko pa gre včasih za popolno kombinacijo, če besedo »otroci« zamenjamo z »najstniki«. Ali so kontaktne leče dobra rešitev za vašega najstnika, je odvisno od tega, ali je vaš otrok odgovoren.

Prednosti leč

Leče lahko vašemu otroku pomagajo na več načinov.

  • Da bolje vidi – trde plinopropustne leče lahko omogočijo boljši vid kot običajna očala. Leče omogočajo tudi boljši periferni vid.
  • Da se bolje počuti – očala so danes v modi, jutri spet niso, vendar jih ne glede na to nekateri otroci v šoli preprosto nočejo nositi. Otrok lahko zaradi očal izstopa in postane tarča posmeha. Samozavest, ki jo prinesejo kontaktne leče, lahko privede do večje zavzetosti otroka za opravljanje domačih nalog in sklepanja novih prijateljstev.

Je otrok pripravljen za leče?

Prepričani morate biti, da otrok razume koristi nošenja leč in lahko dan za dnem upošteva zdravnikova navodila. Vprašajte se, ali ga morate pogosto opominjati na opravljanje nalog, kot sta čiščenje sobe in pospravljanje postelje, ali to počne samostojno. Če menite, da je vaš otrok dovolj odgovoren za nošenje leč, je čas, da obiščita zdravnika. Če menite, da ni, lahko zdravnika obiščita tudi kdaj pozneje.

Slabosti kontaktnih leč

Leče prinašajo določena tveganja, kot so draženje in okužbe oči. V najslabšem primeru lahko povzročijo izgubo vida. Prepričajte se, da vaš otrok pozna pravila, kot so:

– kako leče pravilno razkužiti in skrbeti zanje;
– kdaj je treba leče zamenjati z novim parom;
– leč si ni dovoljeno izmenjevati in jih deliti z drugimi;

– leč nikoli ne shranjujte v vodi iz pipe, destilirani vodi ali nesterilni slani raztopini, ki ste jo pripravili sami doma;
– ličila je treba nanesti po vstavitvi leče, ne prej;
– uporabljati je treba hipoalergenske izdelke in kozmetiko za občutljive oči.

Katere leče so najboljše?

Najbolje je, da se o tem pogovorite s svojim zdravnikom. Če bo otroku predpisal mehke leče za enkratno uporabo, naj raje uporablja te kot tiste, ki se nosijo npr. dva tedna. Nega takšnih leč je tudi preprostejša otroku jih ne bo treba vsak dan razkuževati in čistiti. Če jih bo moral zamenjati vsak dan, se bo prav tako hitreje naučil, kako jih vstaviti in odstraniti.

Okrasne leče

Če jih bo zdravnik odobril, so lahko varna in zabavna rešitev (vendar te leče ne popravijo vida). Do težav lahko pride, če takšnih leč ne kupite pri zanesljivih in preverjenih ponudnikih, temveč v nepooblaščenih trgovinah in na drugih prodajnih mestih. Če leč ni predpisal zdravnik, obstaja velika nevarnost okužb in poškodb oči, izgube vida, tudi slepote. Svojemu otroku ne dovolite, da bi uporabljal takšne leče.

Preberite naslednje:
Dioptrija pri otrocih – je otrok kratkoviden?
Nošenje očal – ali se vaš vid zaradi nošenja očal slabša?
10 nasvetov za nakup otroških očal
Ali bom imel po laserski odpravi dioptrije težave s suhim očesom?
Kaj je laserska korekcija dioptrije?
Možgani potrebujejo le 13 milisekund, da vidijo predmet
Ksantelazma – kaj je to, ali je nevarna in kako jo odstranimo?

 

Objava Je dobro, da otroci nosijo kontaktne leče? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Mečete kontaktne leče v straniščno školjko? https://dioptrija.si/kontaktne-lece/mecete-lece-v-straniscno-skoljko/ Mon, 08 Nov 2021 08:00:21 +0000 https://dioptrija.si/?p=8032 Po plastičnih slamicah so lahko kontaktne leče za enkratno uporabo naslednje na seznamu ekologov, in to z dobrim razlogom. Pomislite na okolje. V Ameriki v straniščni školjki konča okrog 2,5 milijarde leč, trdi nova raziskava Univerze v Arizoni, kar prispeva k naraščajoči težavi onesnaženosti z mikroplastiko. Raziskava je pokazala, da 15 do 20 % uporabnikov leč slednje […]

Objava Mečete kontaktne leče v straniščno školjko? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Po plastičnih slamicah so lahko kontaktne leče za enkratno uporabo naslednje na seznamu ekologov, in to z dobrim razlogom.

Pomislite na okolje.

V Ameriki v straniščni školjki konča okrog 2,5 milijarde leč, trdi nova raziskava
Univerze v Arizoni, kar prispeva k naraščajoči težavi onesnaženosti z
mikroplastiko. Raziskava je pokazala, da 15 do 20 % uporabnikov leč slednje
odvrže kar v straniščno školjko.

Ker se plastika ne razgradi tako enostavno, se v kanalizaciji letno nabere
okrog 23.000 kilogramov leč. Okrog 55 % teh odpadkov vstopi v zemljo, določen del pa nato odpotuje v oceane in reke. Kontaktne leče so težje od vode in
potonejo, kar predstavlja potencialno tveganje za podvodne živali.

Katere kontaktne leče so najboljše?

Objava Mečete kontaktne leče v straniščno školjko? pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Predstavljajte si življenje brez očal in kontaktnih leč! https://dioptrija.si/kontaktne-lece/kaj-je-laserska-korekcija-vida/ Wed, 03 Nov 2021 07:55:21 +0000 http://www.dioptrija.si/?p=6547 Laserska korekcija vida je hiter in neboleč poseg. Na leto po vsem svetu izvedejo preko 60 milijonov tovrstnih posegov, pa tudi sicer velja za enega najbolj varnih medicinskih posegov na sploh.  Laserska korekcija vida popust v Optical Expressu Laserska korekcija vida popust – od 29.03. do 30.04.  Izkoristite popust na pregled in vse iDesign metode v […]

Objava Predstavljajte si življenje brez očal in kontaktnih leč! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>
Laserska korekcija vida je hiter in neboleč poseg. Na leto po vsem svetu izvedejo preko 60 milijonov tovrstnih posegov, pa tudi sicer velja za enega najbolj varnih medicinskih posegov na sploh. 

Laserska korekcija vida popust v Optical Expressu

  • Laserska korekcija vida popust – od 29.03. do 30.04. 
  • Izkoristite popust na pregled in vse iDesign metode v Optical Expressu.
  • 60% popust na pregled za lasersko korekcijo dioptrije

Kaj je laserska korekcija vida?

Laserska korekcija vida je postopek, ki izboljša Vaš vid, zaradi česar ni potrebno več nositi očal ali kontaktnih leč. Pacienti pripovedujejo, koliko se je izboljšala kvaliteta njihovega življenja po opravljenem posegu in da ne morejo verjeti, zakaj se niso že prej odločili za poseg laserske korekcije vida. Laserska korekcija vida Vam omogoča, da nosite sončna očala, ki ste si jih vedno želeli, kakor tudi, da boste bolj sproščeni – od tega, da se lahko brezbrižno potapljate v morju vedoč, da ne boste izgubili kontaktnih leč pa do tega, da se lahko podate na vznemirljive počitnice brez dodatnih skrbi, povezanih z stalnim nošenjem in menjanjem kontaktnih leč ali očal.

Laserska korekcija vida je pozitivna izkušnja, ki spremeni življenje in ki lahko izboljša mnoge vidike vsakdanjega življenja. Seznam kar nima konca. Na primer, predstavljajte si, da lahko zjutraj odprete oči in da brez iskanja očal pogledate na budilko. Nekim pacientom, ki so prej nosili očala, je laserska korekcija vida pripomogla k temu, da izboljšajo svoje vozniške sposobnosti, ker jim je zdaj boljši tudi periferni vid.

Kaj morate vedeti o laserski korekciji vida?

1. Laserska korekcija vida je poseg pri katerem z laserjem uspešno in trajno korigiramo kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem .
2. Laserska korekcija vida je neboleča.
3. Laserska korekcija vida je poseg, ki traja zgolj deset (10) minut.
4. Pred posegom je potrebno opraviti le en pregled, na katerem se ugotavlja primernost kandiadata za tovrstno korekcijo vida.
5. Lasersko korekcijo vida se najpogosteje opravlja z metodama – PRK in LASIK

Tehnologija iDesign

Vaše oči so namreč – tako kot prstni odtis – edinstvene, saj ima vsako oko svoje posebne značilnosti. Naj pojasnimo – za določanje dioptrije očal in kontaktnih leč se določi približna srednja vrednost dioptrije vseh točk na roženici. Z uporabo tehnologije Wavefront merimo dioptrijo na nekaj sto točkah, s tehnologijo iDesign pa opravljamo merjenja na petkrat več točkah kot s klasično tehnologijo Wavefront. Ta tridimenzionalna slika je izjemno natančen 3D-relief vašega vida, ki natančno obdela tudi najdrobnejše lastnosti, kar omogoča kirurgu načrtovanje posega, ki je popolnoma prilagojen vašemu očesu. Podatke o načrtovanju posega zdravnik vnese v programsko opremo laserja, ki nato odpravi nepravilnosti in korigira vaš vid.

Laserska korekcija vida popust – vse iDesign metode:

Z uporabo te tehnologije lahko vid korigiramo natančneje kot z očali, lečami ali standardnimi metodami laserske korekcije vida, obenem pa lahko korigiramo tudi mnogo kompleksnejše in višje dioptrije kot kadar koli prej – celo pri tistih pacientih, ki do zdaj niso bili kandidati za poseg.

V kliniki Optical Express lahko zdaj že tako dobre rezultate posegov LASIK in PRK še dodatno izboljšamo z uporabo tehnologije iDesign, revolucionarne diagnostične naprave Wavefront, ki zazna celo najmanjše nepravilnosti vašega očesa, kar kirurgu omogoča dodatno prilagoditev posega posebnostim vašega očesa. iDesign meri vašo dioptrijo na 1.200 točkah v roženici, kar je petkrat več kot z dosedanjo tehnologijo Wavefront.

Optical Express sodi med vodilne tehnološke inovatorje na svetu. Zagrebška klinika je edina v širšem področju, ki uporablja vodilno iLASIK platformo za korekcijo dioptije, v te iste namene jo uporabljajo tudi astronavti in piloti v NASI in NATU. iLASIK platforma v zagrebški polikliniki je sestavljena iz treh ključnih komponent – iDesign diagnostične naprave, IntraLase iFS femtosekundnega laserja in VISX Star s4 IR excimer lasera.

Če želite izvedeti še kaj več o načinih odprave dioptrije si preberite odgovore na najpogosteje zastavljena vprašanja o laserski korekciji vida. Na vprašanja odgovarjata strokovnjaka iz Optical Expressa dr. Dean Šarić i dr. Dražen Grgić.

 

Objava Predstavljajte si življenje brez očal in kontaktnih leč! pojavila se prvi puta na Dioptrija.si.

]]>